PDA

View Full Version : just me



cotty
23-03-2006, 13:21
salutare razvan ma numesc (Alba Iulia stud in Cluj ),.... am mai scris cate ceva pe a anunturi vanzari,nu cred ca v-am spus de acvariul meu.
In primul rand ma tot chinui si nu resusesc sa pun poze pe forumul asta ,mi-a raspuns cneva si mi-a zis ca ar trebui sa repare galeria dar de 2 zile nu se intampla nimica.Oricum nu am cine stie ce acvariu (dupa posibilitatzi si spatiu ca sunt stud si stau in chirie ) ).Am un acvariu de 90 de L(substrat pietris marunt,plante ceva anubias,echinodorus pitic si ceva iarba, o buturuga, niste muschi care ma chinui sa il prind de buturuga si nu reusesc nici cum) Pesti :un banc de neoni si niste vivipari imi plac foarte mult viviparii ,am vreo 20 dintre ,gupy ,moli ,xipho si platy,am un coridoras si 2 ancestrusi.
Am avut inainte scalari s gurami dar nu i-am mai putut tine ca nu se alegea nici o pereche si se bateau prea rau intre ei si i-am despartit.Imi plac foarte mul speciile care le-am spus mai sus.Acvariul meu are capac de sticla pe sine si un neon de 50 .Pesti au lumina cam 14 ore pe zi.
AM o intrebare : se poate ca neoni sa nu stea prea bine cu viviparii?,si va intreb cam ce filtrare am nevoie?
Eu am o pompa care mi se pare ca are capacitate pentru un acvariu de 70 de L maxim.trebuie neparat sa imi iau una mai mare.Filtru am un burete in cutie de plastic.Ma gandeam sa imi iau unul din acela care este cu jet ce zicetzi?

neouber
23-03-2006, 19:42
Avand in vedere experienta mea limitat, nu sunt eu cel mai in masura sa-ti dau sfaturi dar daca tot m-am apucat..n-ai decat sa le citesti:
Pestii..un banc de neoni...adica 10-15 cati mai exact + vreo 20 vivipari e mult prea mult...plus ca neonii nu prea sunt curiosi de traiul cu vivipari...logic ar fi sa-i separi in doua acvarii..sa nu-mi zici faza cu studentia ca stiu cum e..am trecut si eu prin asta..lumina e bunicica la nivel de putere ..dar ce culoare e?...mi se pare cam mult 14 ore/zi lumina..vreo 12 ar fi suficiente...din ce spui tu de filtrare inteleg ca ai o pompa oarecum insuficienta care e legata la ce ? [la bolborositor/perdea (pe care dealtfel nu ti-o recomand)]..si mai ai un filtru intr-o cutie de plastic ..cred ca tu vrei sa descrii o pompa interna gen Aquael..cate despre "sa imi iau unul din acela care este cu jet", nu mai inteleg..sa tereferi aici tot la o pompa interna...si atunci filtrul tau in cutie de plastic la ce e legat...la pompa de 70 L..hai ca te-am ametit de tot..lamureste-ne cu filtrarea pe care o ai deja..ca eu unul sunt cam in ceata

bazil88
24-03-2006, 14:50
Salut si bine ai venit!

Sfaturi poti primii gramada...totul depinde de tine, trebuie doar sa te documentezi cat mai mult si sa discerni apoi ce este bun si ce nu, ce iti place si ce nu, daca ceri sfaturi acestea sunt de cele mai multe ori subiective.

Referitor la ce sistem de filtrare sa folosesti ...acesta nu conteaza foarte mult
insa este indicat sa poata filtra de cca 3-4 ori volumul de apa / h