PDA

View Full Version : de ce se tulbura apa in acvariu (inverzeste) ?



bratafel
05-06-2007, 09:17
Buna, sunt un incepator . Am un acvariu de aproape 3 luni. Pana saptamana trecuta totul era o.k. - apa limpede. Dar treptat a inceput sa se tulbure pana a ajuns verde. Am filtru (Fan), aerator pus intr-un filtru buret si schimb 20-25% din apa de 2 ori pe saptamana. Apa o tin intr-un butoi in care am si aerator. Pestii nu par sa aiba vreo boala.
Ma poate ajuta cineva in acest sens? :cry:
Multumesc.

lupul-sur
05-06-2007, 09:31
Cumva din intamplare iti bate lumina solara in bazin? Apoi sa sti ca temperaturile ridicate au un rol major in acest lucru. Da mai multe detalii despre bazin.

bratafel
05-06-2007, 13:58
Buna,
Nu bate lumina direct pe acvariu. Dar am observat ca in ultimul timp a crescut temperatura in acvariu (si in camera). Acvariul are neoane, plante, nisip pt acvariu, sanitari, radacini, 2 nuci de cocos (curatate si fierte inainte de a le pune).
Am crezut initial ca se infunda-se Fan-ul dar nu era infundat. Poate e din cauza ca am spalat buretele din filtru prea des?

bombless
05-06-2007, 14:07
Cand clatesti filtru prea des, poti sa distrugi colonia de bacterii de care acvariu are nevoie. Si 50% schimbare de apa pe saptamana , este un pic cam mult. Incearca o data pe saptamana 30%, si clateste filtru o data la 2 chiar 3 saptamani. Daca se infunde mai des de atat, inseamana ca nu merge bine sau ai acvariu prea populat.

bratafel
05-06-2007, 14:16
Pentru a scapa de aceasta verzeala (ceata) ce pot sa fac?

Gurytza_ta
05-06-2007, 14:42
schimburi mici (10-15%) o data la 2 zile, timp de vreo saptamana, sau pana vezi ca nu mai e apa verde.
cat despre buretii din filtru, la propriu ei nu se spala niciodata. buretii se clatesc in apa pe care o scoti din acvariu cand faci schimbul partial, dar nu la fiecare schimb, ci asa cum a zis si @bombless, o data la 2-3 saptamani.
dar cred ca ar trebui sa mai dai niste detalii despre acvariul tau, cum ar fi: ce volum are, ce specii de pesti ai in el si mai ales CATI pesti etc.

bratafel
05-06-2007, 14:52
acvariul meu are cam 180-190l (inaltime coloana apa 40-45cm); ca pesti am 9 scalari mari (de mai multe feluri), 4 neoni si 4 sanitari medii si plante de mai multe feluri.

Gurytza_ta
05-06-2007, 15:50
daca scalarii tai sunt maturi, atunci sunt prea multi pt volumul acvariului....sorry daca e offtopic

lupul-sur
05-06-2007, 16:24
Nu ai precizat ce neoane si cate sunt si de ce putere. Incearca sa ne prezinti toate datele problemei. Acvariu unde este instalat? Are parte de lumina de zi?

bratafel
05-06-2007, 16:44
Deci, acvariul are 3 neoane de 18 wati din care unul e pt plante si un spot montat intr-un colt - m-am gandit ca nu sunt suficiente neoanele pt plante (se mai ingalbeneau). Nu este plasat in lumina solara. Cum a fost mai cald zilele astea, geamul inchis s-a incalzit si in camera si acrescut si temperatura in acvariu 27-29, in mod normal am cam 24-26.

Gurytza_ta
05-06-2007, 17:20
dupa parerea mea, spotul ala nu are ce cauta acolo. plantele nu au nevoie de orice fel de lumina, ci de o lumina de o anumita lungime de unda, asa ca spotul nu le ajuta cu nimic. cel mai probabil se ingalbeneau din alte cauze.

ps - la cat timp dupa ce ai pus spotul a inceput sa se inverzeasca apa?

bratafel
05-06-2007, 21:18
a inceput sa se inverzeasca apa cam la o saptamana si ceva dupa ce am pus spotul; nu cred ca e de la asta...

Betta_Boy
05-06-2007, 21:23
Pai daca spui ca alte schimbari nu ai facut, de la ce altceva poate fi ;) ?

Solaris
05-06-2007, 21:26
de apa verde poti scapa cu o instalatie de UV.

bratafel
05-06-2007, 21:37
scuze ca intreb, in ce consta instalatia UV? eu am deja un neon (lumina violeta) pt plante (nu stiu daca e tot una).....

Stranger
05-06-2007, 21:42
Probabil ca spotul nu-i singurul care a declansat inmultirea excesiva a algelor, dar cred ca a avut un rol important in asta. Daca te uiti atent vei vedea deja algele pe locul unde bate lumina lui. In orice caz, ai prea multa lumina si prea multa substanta nutritiva in apa. Scurteaza perioada de iluminare, eventual lasa lumina stinsa o ora pe la mijlocul perioadei si scoate resturile de hrana si vegetatie in descompunere la timp. Schimburile de apa vor scadea doar temporar concentratia de substante organice, daca vei schimba in viitor mai putina. Poti sa termini algele cu o lampa cu raze ultraviolete, dar asa nu inlaturi cauza ci efectul ei.

Gurytza_ta
06-06-2007, 09:46
neonul pentru plante si instalatia UV sunt 2 lucruri total diferite. instalatia UV e o instalatie de sterilizare (omoara tot ce e viu in apa aia: alge, microorganisme etc), iar daca nu ai filtru extern nu prea vad cum ai putea sa o folosesti fara sa omori si pestii cu ea.

Gurytza_ta
06-06-2007, 09:51
si inca ceva: tu zici ca nu crezi ca apa verde e de la spotul ala pentru ca a aparut la o saptamana dupa ce l-ai pus...sa stii ca la acvariile mari, in momentul in care schimbi ceva, efectelel nu le vezi imediat. tocmai in asta consta ideea de acvariu mare=acvariu in care un echilibru se mentine mai usor. adica nimic nu se schimba brusc. eu zic sa scoti spotul, sa faci schimburi de apa mici si dese, si dupa 1-2 saptamani sa vii sa ne spui rezultatele

Solaris
06-06-2007, 17:09
neonul pentru plante si instalatia UV sunt 2 lucruri total diferite. instalatia UV e o instalatie de sterilizare (omoara tot ce e viu in apa aia: alge, microorganisme etc), iar daca nu ai filtru extern nu prea vad cum ai putea sa o folosesti fara sa omori si pestii cu ea.
nu omoara tot ce e viu ci doar ce trece prin lumina generata de instalatia de UV (se ataseaza pe un furtun prin care circula apa, de la filtru extern de exemplu). pestii nu trec prin lumina asta si nici microorganismele (bacteriile denitrificatoare); acestea stau in bureti sau ceramica sau bioballs.

Gurytza_ta
06-06-2007, 17:20
da, dar daca el nu are filtru extern pe furtunul caruia sa monteze sistemul UV, si pune lampa deasupra acvariului (eventual langa celelalte neoane) ce crezi ca o sa se intample?

Solaris
06-06-2007, 17:57
ce crezi ca o sa se intample?
nu stiu, poate ne spui ce crezi tu ca se intampla.
eu am zis ce am avut de zis nu ma dau cu presupusul cum foloseste instalatia. daca nu are filtru extern si se fereste de posibilele efecte secundare asupra pestilor in cazul in care o pune peste acvariu, o poate monta pe un furtun care recircula apa cu ajutorul unei pompe de oxigen. deci eu vad totusi ca se poate si fara filtru extern. e bine sa atragem atentia dar intr-un fel cat mai coerent si cat mai explicit nu in polemici si in raspunsuri in doi peri.

si ca sa-ti si raspund totusi; nu o sa moara nici un peste chiar daca o pune peste acvariu intr-un colt, numai ca va avea un randament mai mic.

bratafel
06-06-2007, 18:11
nu am filtru extern; cred ca am sa continui cu schimburi mici de apa in fiecare zi (10%) sau la 2 zile;
carbunele activ nu este bun de pus in filtru? sau alt fel de tratament?

Johnny
06-06-2007, 21:37
Pentru apa verde se recomanda intuneric cel putin 3 zile ,mai exact nu se foloseste lumina de la neoane deloc.Si in 3-4 zile ar trebui sa dispara.Schimburile de apa nu ajuta ;new48

bratafel
07-06-2007, 11:24
merci pentru sfat; am sa incerc
o intrebare: plantele pe care le am in acvariu nu vor muri daca opresc neoanele?

wolfi
07-06-2007, 11:34
pe perioade mici, nu - vezi si aici http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?search_id=78443862&t=3740
sau aici http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?p=26892&search_id=24870401#26892

Solaris
07-06-2007, 11:37
cateva zile de intuneric se pot folosi in scop profilactic din cand in cand. sa zicem o data la 1-3 luni.

Gabii
11-06-2007, 12:02
Exact aceeasi problema o am si eu intr-un acvariu de 14 -15 litri.
S-a inverzit toata apa. Interesant, din 5 acvarii tinute la soare - doar la unu s-a inverzit apa. Da nu asa, ci rau de tot ca nu mai distingeam puiutii de scalari. De 2 zile am inceput contramasurile.. am mutat acvariul (e plantat cu valisneria pitica, dotat cu burete bolborositor) la intuneric. Am mutat scalarii si am schimbat 90 % din apa. Apa proaspata (bineinteles, statuta) s-a inverzit aproape intantaneu cand am umplut acvariul :shock: . Am bagat uiuti d eciclide africane - cam 50 -60 de puiuti de 1,5 cm. Acvariul sta in semiintuneric... Sa vedem ce iese...

marianu
23-08-2007, 08:23
cu pb asta cu apa verde ma chinui de 6 luni si inca nu i-am dat de cap.am un acvariu de 150 ltr.,fara contact solar,am numai 4 tetra si 2 gurami,in el mai am si o buturuga care ie de 1 an.intrebarea mea ar fi filtru nu poate inmulti algele astea de se inverzeste apa asa la 2-3 saptamini nici nu se mai vad pestii?am un neon de 18 w normal.am avut si unu de 18 w aquarelle roz,si l-am inlocuit ca am crezut ca el ar fi de vina .degeaba.am observat ca pe geamul acvariului sunt niste dungi verzi.astept sfaturi de la cine a mai patit asa cva ,multumesc

danim1
29-12-2011, 20:00
Sunt incepator.Am un acvariu Aquael de 54 l cu 2 xipho,2 molly,2 platy,3 tetra si doi cory sanitari.Am impresia ca apa e cam tulbure si cam verzuie.Ii hranesc doar dimineata si seara.Apa o imbunatatesc cam o data la saptamana 25%,dar tot asa arata.Am un filtru Aquael Fan1.Sa incerc faza cu intunericul?12913

Busuioc
29-12-2011, 21:31
Sunt incepator.Am un acvariu Aquael de 54 l cu 2 xipho,2 molly,2 platy,3 tetra si doi cory sanitari.Am impresia ca apa e cam tulbure si cam verzuie.Ii hranesc doar dimineata si seara.Apa o imbunatatesc cam o data la saptamana 25%,dar tot asa arata.Am un filtru Aquael Fan1.Sa incerc faza cu intunericul?12913
in prima faza schimburi de cate 10 -15 % de apa zilnic si doar 1 ( una ) masa pe zi hrana la pestisori . in faza 2 fa rost de niste teste dedicate si afla valorile din acvariu , un ultim pas daca nu scapi prin metodele de mai sus lampa cu UV ramane aproape ultima solutie .

Dutzu
29-12-2011, 21:35
E ciclat acvariul? Daca nu.. asta e problema ta.

danim1
29-12-2011, 22:23
Este ciclat

Andrei_Madalin
30-12-2011, 01:28
umple acvariu pana sus , scapa de acel turnulet , schimba pietrisul cu ceva mai ...natural(macar la culoare) gata sfaturile de eXtetica
ce ai tu acolo sigur scapi cu 3-4 zile de bezna. da-le mancare doar dimineata sau seara. multa mancare = multe alge.

danim1
30-12-2011, 15:53
Dupa primul schimb de apa se vede ceva limpezire ,am pus si filtrul mai vechi Mini Pat aquael,are ceva?12929

florynel
30-12-2011, 16:00
nu are nimic ca ai pus si celalalt filtru .......ape limpezi si un an nou mai bun!

Busuioc
30-12-2011, 16:18
acum am vazut si poza :D , din star toti la inceput facem aceleasi greseli : substrat multicolor ,ornamente platic .
e bine ca ai bagat filtrul mai vechi dar sa continui zilnic cu schimburi mici de apa si o singura masa pe zi .

danim1
30-12-2011, 16:30
Myriophyllum aquaticum ,asta ar fi buna pentru tank-ul meu?Am doar pietris.Doar pietris de asta am gasit de cumparat,ca eu as fi luat alb simplu-oras mic,optiuni putine,Gasesc myriophyllum pe la vanzari?

Andrei_Madalin
31-12-2011, 04:26
doar eu am vazut cat e de puternic filtrul intern ? serios , nu e bine pentru pesti, un filtru care baga bule atat de adanc in corpul apei.... tine-l inspre geamul din fatasa bage bule spre geam.

danim1
31-12-2011, 11:11
Mi s-a limpezit apa,nu stiu cum,am facut doar doua schimburi de 10%,dar e clara.O sa pun poze dupa ce se incarca aparatul.Oricum mi-am comandat de aici, de pe forum,4 fire Myriophyllum Aquaticum,4 fire Cabomba Caroliniana,2 fire Egeria densa.Multumesc de sfaturi12935Am indreptat palnia de filtrul mic in sus,si acum face valurele mici,e ok?

Busuioc
31-12-2011, 12:27
schimburile mici si dese cheia marilor succese ( a se citi : Ape limpezi )

Andrei_Madalin
31-12-2011, 16:23
sa-ti cumperi un fundal , schimba aspectul foarte mult. eu am 2 zile bezna in un acvariu mic si imi e frica ca nu scap de verdeata. revin cu un post cand scap de ea:)

Andrei_Madalin
02-01-2012, 20:18
dupa 3 zile de bezna , si un schimb de ala de 5L (pe zi) intr-un acvariu de 25L am scapat de apa verde :)

Dan.
05-01-2012, 21:17
Cand mai aveti probleme de genu , puteti incerca si cu niste crengi de salcie verde introduse in bazin ( pot pacali apa verde uneori ) , insa UV-ul e sfant in situatia asta . Uitati ce zicea @Dutzu mai sus .

artandeea3
09-01-2012, 14:28
buna an si eu o intrebare...sunt foarte noua in acvaristica...am 5 guppy, 5 neoni si 2 saniateri inr-un acvariu de 30 L azi am schimbat prima data apa...deoarece miroase relativ urat si avea o alura de venil...si era foarte incarcata de bacterii albe...(exrecmente etc) si tot vernil este am schimbat cam 50% din volumul apei....dar tot asa este kiar mai rau...ce pot face sau cu ce am gresit? mentionez ca acvariul nu sta la lumina directa a zilei...are o planta din plastic, un filtru si imi hranesc pestii o data pe ziiiii astept raspunsuri urgent multumesc anticipat :-*

Dan.
09-01-2012, 14:36
@artandeea3 : Posteaza problemele aici : http://forum.acvarist.ro/forumdisplay.php?17-Inceputul si citeste asta : http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5651-Setarea-si-intretinerea-unui-bazin-de-apa-dulce , citeste sectiunea Regulament si asculta de sfaturile primite de la colegi .
Ca idee ce faci tu acolo e complet gresit ...nu prea exista "unde am gresit" , insa cu rabdare vei invata cum sa remdiezi problemele .

Andrei_Madalin
09-01-2012, 14:37
probabil acvariul tau nu e ciclat. de fapt e 99% asta cauza. schimba in fiecare zi cam 10L de apa , si scapi de problema asta. sa NU speli filtrul la robinet. poti cumpara SERO NITIVEC. costa cam 12 lei , si dupa 1-2 doze te cam rezolva. dar nu uita de schimbul de ape si ai putea sa citesti niste chestii pentru incepatori pe aici:)

Ombladon
10-01-2012, 14:22
Acvariu + lumina solara = dezastru

Se va face apa verde, va mirosi, vei face alge pe plante... evita cat poti de mult sa`ti bata soarele direct in acvariu... Nu este necesar sa cumperi "bacterii la pliculet", scoti 5 litrii de apa din acvariu cand faci curatenie, iei si speli buretii de la filtru in apa aceea si dupa ii pui la loc.

1. Nu arunci banii pe bureti si pe bacterii cumparate
2. Nu distrugi bacteriile care s`au format in apa si in filtru
3. Nu deciclezi acvariul
4. Te murdaresti putin pe maini, dar deh... nu bagi mana`n buzunar.

Andrei_Madalin
10-01-2012, 15:36
nitrivecul e 100000% safe. si e 10 lei doar. si faza cu buretele , oricum la 7-10 zile stergi geamul.

NunuMic
20-02-2012, 05:53
Am avut si eu probleme cu apa verde. Am rezolvat-o repede. Se depuneau alge pe orice exista in acvariu, inafara de pesti. Am mutat pestii intr-un vas cu apa de la robinet ptr ceva timp, in care am bagat o piatra cu aer, si m-am apucat de treaba. In cada am pus tot ce era in el, am pus dopul la cada, am dat drumul la apa si am turnat clor dupa ce apa a depasit nivelul obiectelor puse acolo. Le-am lasat vreo 2-3 ore asa(clorul omora algele si nu numai). Am dat drumul la apa, am clatit cu dusul bine, am pus dopul iar la cada, am dat drumul la apa, le-am lasat vreo doua ore doar in apa, le-am clatit iar bine tare de tot. In tot acest timp am pus mana pe acvariu, l-am spalat bine de tot cu apa si clor, l-am clatit bine de tot, dupa care i-am dat cu Axion pentru vase, ala nu e toxic, am clatit iar bine de tot, am pus apa in el, abiectele ornamentale la fel, nisip, pompa, pietre cu aer(si alea au primit acelasi tratament), inclusiv incalzitorul. Am lasat sa merga pompa 3 ore in apa, sa mai limpezit ceva, am pus pestii la loc si de atunci am un acvariu superb, superb pentru mine, nu stiu pentru altii. In concluzie am scapat de algele verzi care ma disperau. Acvariul sa ciclat in timp, schimbul de apa, 25%, o fac la saptamana-doua, filtrul il clatesc in apa rece de la robinet, iar de la Sera am luat un aspirator de resturi, functioneaza cu un furtun de aer de la pompa de aer, si cureti pietrisul cu el fara probleme, in cazul asta nu ai exces de amoniac. Spor la treaba pentru problematici !!!

Andrei_Madalin
24-02-2012, 03:38
NU mai spala filtrul cu apa de la robinet. il deciclezi de fiecare data.

scifficus
24-02-2012, 11:47
... Am mutat pestii intr-un vas cu apa de la robinet ptr ceva timp, in care am bagat o piatra cu aer, si m-am apucat de treaba. ...

Sa nu mai dai sfaturi de genul niciodata.

Cum se impune normal si la cei 6/7 ani de acasa e frumos sa pastrezi o atitudine civilizata cand discuti cu cineva. Dar te rog sa ma crezi, la faze din astea, ma p!sh pe el de simt civic si ti-o zic mai de la usa cortului.

Cum dracu scoti pestii, ii pui in apa de la robinet si le pui si o piatra acolo?

Macar daca faci tampenii din astea nu mai zi la nimeni.

Sa trecem la rezolvare. Nu mai stau sa traduc.

Prevention

-Regular water changes
-Regular aquarium cleaning
-Use of UV Filter
-Avoid direct sunlight on tank
-Avoid overfeeding fish
-Do not overstock the tank

As with any algae, keeping the tank clean and performing regular water changes is one of the best preventative measures. Prompt attention to sudden algae growth will prevent more serious problems

La partea cu suprapopularea exista si revers. La acelasi numar de pesti maresti filtrarea. E destul de logica treaba. Pentru cine vede logica.
Marirea filtrari consta in folosirea unei suprafete mai mari pentru bacteriile alea si marirea debitului in acvariu si filtru pentru a avea un schimb de gaze filtru-substrat-linia apei mai mare. Cu o hranire corecta, schimburile de apa normale si o mentenanta de bun simt trece si de la sine.

Marirea suprafetei pentru bacterii consta in folosirea unor medii mai bune. Si mentinerea filtrului curat incat sa nu scada debitul de apa. contrar la ce se stipuleaza se pare ca acea depunere maronie de pe furtune si rotor sunt chiar colonii de bacterii nitrificatoare. Si iar contrar la folclorul popular acestor bacterii le place cu mult oxigen la nara, indiferent de debit daca e mic sau mare. se descurca ele singurele foarte bine.

Cine detine mai multe detalii il rog sa expuna parerea/opinia/cunostintele.

mihai2002
24-02-2012, 14:22
Am avut si eu probleme cu apa verde. Am rezolvat-o repede. Se depuneau alge pe orice exista in acvariu, inafara de pesti. Am mutat pestii intr-un vas cu apa de la robinet ptr ceva timp, in care am bagat o piatra cu aer, si m-am apucat de treaba. In cada am pus tot ce era in el, am pus dopul la cada, am dat drumul la apa si am turnat clor dupa ce apa a depasit nivelul obiectelor puse acolo. Le-am lasat vreo 2-3 ore asa(clorul omora algele si nu numai). Am dat drumul la apa, am clatit cu dusul bine, am pus dopul iar la cada, am dat drumul la apa, le-am lasat vreo doua ore doar in apa, le-am clatit iar bine tare de tot. In tot acest timp am pus mana pe acvariu, l-am spalat bine de tot cu apa si clor, l-am clatit bine de tot, dupa care i-am dat cu Axion pentru vase, ala nu e toxic, am clatit iar bine de tot, am pus apa in el, abiectele ornamentale la fel, nisip, pompa, pietre cu aer(si alea au primit acelasi tratament), inclusiv incalzitorul. Am lasat sa merga pompa 3 ore in apa, sa mai limpezit ceva, am pus pestii la loc si de atunci am un acvariu superb, superb pentru mine, nu stiu pentru altii. In concluzie am scapat de algele verzi care ma disperau. Acvariul sa ciclat in timp, schimbul de apa, 25%, o fac la saptamana-doua, filtrul il clatesc in apa rece de la robinet, iar de la Sera am luat un aspirator de resturi, functioneaza cu un furtun de aer de la pompa de aer, si cureti pietrisul cu el fara probleme, in cazul asta nu ai exces de amoniac. Spor la treaba pentru problematici !!!
Asa se facea acvaristica pe vremea lu ceasca ... nu stiu de ce oare am impresia ca am mai vazut cliseul asta cu foarte mult timp in urma... hilar si trist in acelasi timp
Colegul scifficus a postat mai sus citeva solutii destul de bune de urmat dintre care uv e cel mai eficient
urmat in deaproape de black out de 3-4 zile si schimburi masive de apa inainte si dupa,pe ultimul loc ca si eficienta in combaterea apei verzi sint crengutele de salcie care fac servici da te apuca plinsu cit dureaza
In completare se pot folosi cantitati mari de plante plutitoare care sa traga papa din coloana de apa si in acelasi timp sa umbreasca(citeodata da roade citeodata nu,la fel ca si crengile de salcie)... ca regula de urmat la pornirea bazinului se pleaca cu lumina putina si plante multe minim 50% din suprafata bazinului plantat cu plante cu crestere rapida care sa traga de la gura algelor nutrientii din apa

Dan.
24-02-2012, 15:57
Un rol important il reprezinta circulatia apei . Cu cat este mai buna cu atat riscul de a face apa verde este indepartat .