PDA

View Full Version : ajutor identificare posibila boala la un caras



acvariulcucarasi
29-06-2010, 22:33
astazi am observat ca unul din carasi mei are marginea inotatoarelor de la coada(loburile inferioare) mai mici decat le avea si au marginea alba, iar ceilalti carsi par a-l ciupi din cand in cand.
mai jos o sa incerc sa pun cateva poze inclusiv una cu alt caras in timp ce voia sa-l ciupeasca, este pentru prima data cand pun poze asa ca sper sa imi reuseasca.

va rog frumos sa-mi spuneti ce este si cum pot sa-l tratez/recuperez, m-am atasat de micul carasel(este aproape cel mai mic dintre ei desi odata au fost toti la fel.
multumesc

acvariu 100 l 6 carasi la 5 cm
3 zebre
4 cory
1 pomacea si un anicistrus,
plante nu mai sunt dar vor fi,
filtru intern si un bolborositor
perdea de bule

aryna
30-06-2010, 01:14
pare a fi finrot...trece cu general tonic. Scapa de zebre nu sunt compatibile cu carasii!

acvariulcucarasi
30-06-2010, 08:24
dar are doar unul dintre ei, se poate lua la toti?
acum ma documentez despre aceasta , multumesc pentru ajutor

Decamio
30-06-2010, 11:37
Da, este contagios. Tratamentul oricum nu il faci in acvariu (sper), asa ca nu vad de ce sa nu il muti.

acvariulcucarasi
30-06-2010, 18:40
acus ajung si ii fac ceva, este cazul sa-i tratez pe toti sau doar pe cel atacat?

aryna
08-07-2010, 21:17
doar cel atacat deocamdata...daca ceilalti nu au semne de boala...

acvariulcucarasi
09-07-2010, 00:16
i-am facut tratament intr-un bol de carantina 4 zile, si marginile aripioarelor s-au inegrit la loc si arata ok, acum l-am pus inapoi si se simte grozav.
merci de ajutor

acvariulcucarasi
27-07-2010, 22:29
Da, este contagios. Tratamentul oricum nu il faci in acvariu (sper), asa ca nu vad de ce sa nu il muti.

nu, nu l-am facut in acvariu:))
acum pestele este ok, codita ii creste vazand cu ochii , va multumesc pentru ajutor, am revenit si cu doua poze cu evolutia coditei lui, nu este el ca ceilalti dar asa a fost de mic a avut un mic "handicap" ceea ce l-a facut mai SPECIAL.

OFFTOPIC: decamio nu pot sa-ti dau PM as avea ceva sa vorbesc cu tine , sa te intreb ca sa pot invata mai multe despre carasi.