PDA

View Full Version : Propunere"sa ne carpacim singuri hrana"



harry-ab
01-06-2007, 15:11
Stateam in pauza de cafea cu gandul sa-mi comand o galeata de 10 l de Tetra-Discus, mdeh...muuuult mai ieftina ca si cutia de un litru...
Buuun...si-mi trece prin cap urmatoarea retete. Kity-katt cu aroma de peste, zdrobita bine, banana, spirulina, etc. (las la latitudinea voastra restul ingredientelor) Se amesteca cu apa si bineinteles multivitamine pana se obtine o pasta de consistenta mamaligii. Se trece pasta obtinuta printr-un zdrobitor de usturoi si se obtin nishte"viermishori" de hrana bogata in proteine si ce mai vreti voi. Uscare 48 de ore si apoi..pofta buna.
Nu vreau sa spun ca e cea mai buna hrana, nici ca o sa renunt la hrana de la Tetra dar astept parerile voastre.

Gurytza_ta
01-06-2007, 15:25
ideea e buna, dar....mancare de pisici la pesti??? nu ma intelege gresit, nu zic ca nu e buna, dar nici nu stiu daca e. adica nu am incercat niciodata si nici nu am auzit sa fi incercat cineva. totusi, la broaste testoase cand aveam eu le dadeam granule pt pisici, din motive economice (erau prea mari si daca le-as fi luat mancare speciala as fi ajuns in scurt timp sa-mi vand si hainele de pe mine ca sa le satisfac poftele), deci tot ce se poate, poate chiar nu e o idee rea.

razvan
01-06-2007, 15:31
e "cu cintec" povestea ta, deoarece depinde carei specie de pesti se adreseaza. am avut surpriza ca un asemenea melanj (principial vorbind, cu ingrediente apropiate doar ;) ) sa fie acceptat de o specie, iar de alta nu.
din punct de vedere al "industrializarii", am trecut "mamaliga" printr-o seringa si am extrudat-o sub forma de "fidea" ;) cit m-a lasat stutzul respectivei. firele le-am intins pe o suprafata din plastic, cu aderenta scazuta. dupa uscare am "sfarimat" ghemul.

observatie.
hrana respectiva nu prea se preteaza la pestii mici, deoarece necesita ceva timp sa se rehidrateze.
pentru pestii mari sau de fund (daca e acceptata!!) poate constitui o alternativa "de avarie" sau mai stii, de mai lunga durata...
alte comentarii,in functie de evolutia topicului...

harry-ab
01-06-2007, 15:38
ca specii ma refer-fara sa-mi dau seama ca nu am specificat- la cichlide africane si discus, din motive lesne de inteles. Astia-i cresc.
Buna si varianta cu seringa....avand in vedere ca am toate ingredientele acasa s-ar putea sa pun in practica aceasta "traznaie". Ce vreau insa inainte de asta sa citesc compozitia hranei de pisici, raportul dintre proteine, lipide, carbohidrati...
Prea multe lipide m-ar face sa ma razgandesc si sa fiu primul care da cu tifla ideei respective.

titi
01-06-2007, 16:12
si totusi am citit ca discusii ( si de ce nu si alte specii ) maninca si din hoiturile care zac pe fundul apei