PDA

View Full Version : Sfaturi "golire" acvariu cu carasi



aditza26
14-06-2010, 18:04
Acvariul in care tin 5 carasi este plantat cu anubias (pe o buturuga), cateva fire de vasilernia si doua tipuri de plante pe care nu le cunosc. Mai convietuies si 4 corydoras insa cu prezenta lor nu am nimic.

Problema mea este ca, pozitia incorecta a unei laturi (latura mare) fata de geamul unei camere imi face acvariul sa capete o tenta verde in foarte scurt timp, curatatul devenind foarte neplacut, mai ales ca nu am cand sa fac treaba asta.

Din aceasta cauza plantele sunt distruse si mi-ar trebui un ansamblu de stergatoare de geamuri pentru interiorul acvariului. Stiu ca sunt multe solutii de a salva plantele si de a avea un acvariu plantat si in aceste conditii insa vreau sa golesc acvariu sa las carasii fara plante si substrat, eventual doar sa pastrez buturuga cu anubias-ul.

Cum fac treaba asta, pur si simplu scot plantele si apoi substratul? Decizlez cumva acvariul?

Decamio
16-06-2010, 22:26
Cat de mari sunt carasii?
Ai cumva vreun acvariu de rezerva?

Ai doua feluri in care poti goli un acvariu cu carasi:
1) muti carasii o zi intr-un recipient cu aerisire si lucrezi cat de repede poti, dar deciclezi acvariul;
2) lucrezi pe zile: azi scoti plantele, maine scoti un sfert din substrat si faci un schimb de apa)si tot asa pana ramane doar apa in el. Apoi mutarea se face in 30 de minute, nu aici este problema. Mare atentie la cantitatea de mizerie care iese din substrat in masa apei. Asta este varianta mai migaloasa, dar exista un risc mai mare sa nu deciclezi acvariul astfel. Insa iti recomand ca pe perioada asta sa faci si niste teste de NO2 sa fii sigur.

aditza26
20-06-2010, 16:21
Pestii sunt destul de mari, nu am recipient in care sa ii tin.

A doua varianta mi se pare mai acceptabila. Plantele le-am scos, cu exceptia buturugii cu anubias. Anubias-ul inca mai rezista, chiar daca sunt multe frunze negre. Si in cazul celei de-a doua variante trebuie sa scot pestii? Ma gandeam sa scot substratul cu un furtun, scot atat apa cat si nisip. In felul asta nu fac mizeria pe care as face-o daca as lua substratul cu "lopatica".

Decamio
22-06-2010, 20:40
Daca lucrezi usor si nu produci multa mizerie, nu trebuie sa scoti pestii. In orice caz, dupa ce termini de scos un sfert din substrat, faci un schimb de apa. Maine scoti jumatate, iar schimb de apa, si tot asa.
Sper ca substratul tau sa nu contina foarte mult amoniac. Dar, preventiv, inainte de a umbla la pietris ar fi bine sa faci un schimb de apa inainte si sa il aspiri calumea si sa il sifonezi bine, bine.

aditza26
23-06-2010, 16:26
Dupa ce am scos plantele si am sifonat substratul (operatiune pe care o faceam saptamanal) am facut un schimb de apa, 50 de litri. Apa de la robinet tinuta cam 12 ore, adaugat Aqua Safe. Acum, la o zi dupa aceasta operatiune apa este tulbure, o tenta spre galben. Am mai facut un schimb de apa de 30 de litri si nu s-a limpezit si nici nu da semne ca ar vrea sa faca treaba asta.

Decamio
24-06-2010, 23:09
Nu trebuia sa faci un schimb chiar atat de mare. Fa un test de apa si vezi rezultatele, mai ales NO2-ul.

aditza26
25-06-2010, 17:29
50 de litri din 250 nu este mult, de altfel asa l-am facut de cele mai multe ori.