PDA

View Full Version : Am o problema cu un caras



SickBastard
28-05-2007, 10:28
Am un caras si tin foarte mult la el aseara nush de ce ceilalti pesti lau ciupit de coada au facuto franjuri de azi noapte de la ora 2-3 lam separat singur sta doar pe o parte dar traieste de azi noapte pana acuma iau aparut niste dungi\puncte rosi pe coada care o mai ramas (cada ii frajuri)pot sa il ajut in vre-un fel?sa isi revina doar pe o parte sta de caeva ore bune se chinuie sa traiasca :| vreau sa il ajut.va rog ajutati-ma.ms

iuliana_francisco
29-05-2007, 08:19
A trecut o zi. Ce mai face bietul caras?
Trebuia sa scrii si tu ce alti pesti mai ai in acvariu, cati litri si alte detalii.

Gabii
31-05-2007, 07:29
Daca mananca si are DOAR coada afectata - o sa-si revina. Daca a fost batut/lovit etc s-ar putea sa nu-si mai revina.
Ar trebui sa ne spui ce pesti mai ai in acvariu, daca pana acum carasul tau a convietuit in liniste cu ceilalti etc. Si asta nu o spun dedgeaba, de multe ori se intampla ca anumite specii sa traiasca linistite impreuna pana la un anumit punct.. de ex daca carasul tau s-a imbolnavit nu e de mirare ca ceilalti pesti l-au atacat.

orcina_orca
18-06-2007, 10:54
Of, nici nu mi-am luat bine carasei ca au si inceput problemele... Unul dintre caraseii negri telescopici are coada cam franjurata, sta cumintel intr-un colt, sub filtru, iar ceilalti il cam ciupesc de coada... Pana si sanitarii au un comportament ciudat: il tot "scarpina" cu antenele pe burtica si pe laterale... In rest, ce pot spune, l-am vazut ca mananca si, din cand in cand, ii ajuta pe ceilalti la asezatul pietrisului. O fi bolnav? S-ar putea sa fie vina mea, sa nu fi observat niscaiva semne ingrijoratoare cand l-am cumparat... Imi poate spune cineva cum sa-l ajut?

tdr65pnt
06-07-2007, 18:45
Pentru a evita eventuale complicatii la coada franjurata iti recomand tratament cu tripaflavina sau verde malachit cantitate 1/2 din cea prescrisa pe ambalaj

tdr65pnt
06-07-2007, 18:46
1/2 din cantitatea ptr bai de lunga durata

Betta_Boy
06-07-2007, 19:24
Baga si niste albastru de metilen pentru prevenirea infectilor, doar cateva picaturi...

orcina_orca
07-07-2007, 12:10
Multumesc pentru sfaturi. Am pus Costa Med F (verde de malachit), de la Sera, si am constatat ca, dupa o saptamana, s-au vindecat miraculos cozile zdrentuite ale celor doi carasi.

Danny
07-07-2007, 23:08
de obicei cand un peste este atacat de ceilalti (asta la speciile care nu au acest aspect in comportamentul natural) acel pestisor este bolnav. va recomand ca de fiecare daca cand observati ca un pestisor este alungat din 'turma' sa-l urmariti indeaproape deoarece cat de curand se pot manifesta semnele bolii. succes!