PDA

View Full Version : "Africanist" nou



yonutz
16-03-2006, 20:43
De curand mi-am luat un bazin nou de cca 300 l (125x40x60)

-iluminare:sunglo, powerglo, floraglo
-fitrare:externa momentan jebo 1500l (pana vine fluval 404)
-incalzire:fluval tronic 300w
-aerare: pompa aer fluval
-substrat: mix 50/50 nisip de mare/nisip de rau fin (max 2 granulatie)
-decor: cateva pietre de rau (pana imi vin pietrele de la mare)
-ciclare de 5 zile (cu aquatan si nutrivec)
-ph 8, gh - inca nu am masurat-o astept reactivii, temp constant-25gr
-fara vegetatie...chior...cum se spune
Initial avem de gand sa bag 1-2 crapi (cyprinus carpio) dar tipul de la care am luat acvariu m-a fascinat cu africanii lui... Laughing ... asa ca...

Momentan pana intru in posesia pietrelor de mare care vor asigura duritatea apei din cate am inteles am de gand sa ciclez acvariul cca 8-10 zile...
astept propuneri, sugestii, informatii de orice fel ...

Radu
21-06-2006, 17:59
Bine ca ai renuntat la Koi ca altfel .... pacat de acvariu. Nush dar eu sunt de parere ca carasii si crapii sunt pesti de iaz si daca ai in curte asa ceva super. Da in acvariu sa nu aud. Mai bine africani de 1000 de ori. Si eu mi-am schimbat acvariul (180 l -> 350l). In cel de 180 am bagat niste Jack Dempsey de vreo 6 luni (prietena mea are un cuplu care deja a depus iar pestii daca au 10 cm si mi se pare super). Oricum asta de 350 il pastrez 1 an si-l dau prietenei mele si imi fac unul de 500 de litri pt. community. Iar pentru Jack Dempsey si Oscari o sa fac unul de vreo 380 de litri mai scund (45 cm) dar mare in suprafata. M-am specializat in facutu de acvarii (geamu se comanda usor, vine taiat frumos iar tu trebe doar sa lipesti marginile sa nu se murdareasca de silicon si sa il lipesti. O sa incerc sa il fac de 140X60X60 (dimensiuni interioare) cu geam de 12. Mai am 3 africani si ma gandesc sa renunt la ei - nici nu sunt maturi si am avut 2 victime din batai. Spatiu au destul asa ca o sa ii tin pana se omoara si astia si dupa aia gata. De fapt o sa separ Pseudotropheus Zebra (imi place f mult) - o sa-l bag la "americani" si o sa mai raman cu 2 Lombardoi. Daca nu se omoara intre ei, bine. Daca moare 1 il vand pe celalalt. Iar Zebra n-are decat sa stea cu americani ca oricum e super agresiva. Si pt americani am si catfish: un Synodontys Decorus, un Plecostomus Comun si un Mystus Leucophasius dar care nu e asa agresiv cum scrie peste tot (de fapt, saracu e cel mai cuminte peste de la ciclide, chiar mai cuminte decat Pleco care da tarcoale la puii de Jack Dempsey). Cine mai are povesti d-astea simpatice sa le scrie pe-aici sa se minuneze tot omu'. A .... si am si eu o intrebare. Cand fac acvariul ala de 500 mai are rost sa-i pun intarituri daca e geamu de 12 nou si din import? Ca d-asta n-am mai facut si nush care e procedura.

Araldq
21-06-2006, 19:15
Da. La orice acvariu mai lung de 1 m e bine sa pui intarituri.