PDA

View Full Version : masculi de guppy fara femela...



bad_day_4_me
24-05-2007, 19:12
din cate stiu eu..daca am 2 masculi de guppy si o femela..se vor bate pentru ea....dar daca as avea vreo 10 masculi de guppy ..fara nici o femela..se bat mai rau sau deloc?

Laurentiu Craciunas
24-05-2007, 19:16
Nu se bat nicicand masculii de guppy intre ei.

Betta_Boy
24-05-2007, 19:26
Eu pana acum nu am intalnit niciodata lupte intre masculi pentru castigarea femelelor... (eventual la alte specii, dar nicidecum la guppy). Masculii de guppy au un mod aparte de a le cuceri si anume acel dans prea bine cunoscut. Cel mai bine e sa ai 1 mascul la 2-3 femele, pentru a nu fi stresate femelele (sunt insistenti masculii astia...), dar nu e obligatoriu. In crescatorii se tin masculii separati de femele.

bogayman
25-05-2007, 01:41
[On topic] Ca veni vorba de masculi fara femele... as vrea sa fiu corectat in cazul in care gresesc...
Am citit undeva ca daca lasi doar masculi sau doar femele intr-un acvariu ... cel putin unul din ei isi va schimba sexul, astfel specia merge mai departe...

Regula asta e doar pentru pui ? sau merge si la adulti (stiu ca la femele dupa ce au "nascut" prima data nu mai pot face "schimbul")

As vrea sa pun cativa masculi in acvariu si sincer nu vreau sa am pui...

Burn_x1
25-05-2007, 01:59
Regula nu se aplica la guppy, se aplica la xipho.
Nu cotneaza ca-i pui sau adult.

bogayman
25-05-2007, 02:01
Chiar dupa ce am postat am vazut pe un alt post despre xipho... dar stiu ca citisem si ceva despre guppy... ma astept pareri...

Gurytza_ta
25-05-2007, 14:09
si eu am citit ceva seamanator despre guppy, cum ca si la ei daca tii mai multe femele fara masculi pe o perioada indelungata (in jur de un an), cel putin una se va transforma in mascul, dar nu va putea functiona ca atare, va fi infertila. asa se poate ajunge la "masculi" de guppy de dimensiuni impresionante. nu stiu daca chiar asa e, dar ar fi un experiment interesant totusi, daca e dispus cineva.

New-in-this
30-05-2007, 08:10
mai oameni buni, guppy nu-si schimba sexul, isi schimba doar caracteristicile...cele de colorit

o femela intradevar devine mai mare si mai colorata, dar infertila

Gurytza_ta
30-05-2007, 09:44
daca ai citi cu mai multa atentie ce am scris, ai fi inteles ca si eu am zis acelasi lucru.

New-in-this
30-05-2007, 09:58
cel putin una se va transforma in mascul
nu devine mascul , ci pare mascul dupa colorit, cel putin doar in privinta coditzei fiindca masculii guppy sunt colorati si pe corp
ce-i drept partea cu infertilitatea nu-si avea locul pt ca o spusese-i si tu ;)