PDA

View Full Version : Secretul zebrelor...



bogdan21
28-05-2010, 15:46
Buna!
Ma confrunt cu o dilema si am nevoie de niste sfaturi,am pus la depus icre 2 femele si 3 masculi de zebra si nu stiu de ce nu vor sa depuna,am citit si din ce am inteles nu sint pretentiosi la duritatea apei si ph atunci care poate sa fie motivul? Trebuie sa specific ca femelele au burta foarte mare deci pline cu icre cred.Bazinul e de 25 litri inaltimea apei 15 temperatura 27 si apa veche deci....?

costyoo
28-05-2010, 15:54
Salut in primul rand cred ca ai postat gresit....http://forum.acvarist.ro/forumdisplay.php?43-Danio-rerio-%28pestele-zebra%29 aici era mai bine ;) (roaga un admin sa-l mute)
Ce metoda ai folosit? plasa sau pietris pe fund...ai pus si ceva plantute...le-ai urmarit sa observi daca se alearga...ai tinut cont ca depun dimineata si ajuta daca bate lumina de dimineata pe acvariu

bogdan21
28-05-2010, 16:08
Pai scuze ca am postat gresit nu am stiut dar oricum,am folosit plasa am pus si 2 plante si da alearga tot timpul iar lumina cu siguranta bate la ei dimineata

costyoo
28-05-2010, 16:39
In regula sa-ti spun cum procedam eu fiindca nu imi dau seama exact unde ai gresit tu dar poate metoda mea te ajuta sa identifici ceea ce trebuie sa mai faci sau sa te ajute sa mai ai rabdare:
Acvariu 15 lt cu burete bolborositor asezat in asa fel incat sa bata lumina dimineata in el,pietris pe fund ( mai bine e cu plasa dar nu m-am complicat) , vre-o 4-5 fete 6-7 baieti , temperatura eu o tineam la 25-26 dupa 2-3 zile cand observam eu 1-2 icre pintre pietris le scoteam afara (daca ai plasa cu atat mai bine nu te mai chiorasti ca mine :)) ) .... in scurt timp apareau pe geam o multime de mormoloci ( fffff mici 1-2 mm ) dupa care incepea nebunia cu hranirea si schimburile de apa dar asta este alta discutie.
Ceea ce nu te-am intrebat: sigur ai masculi si femele si sunt ajunse la maturitate? In prezent mai am cateva zebre (productie proprie) 1-2 cm care prezinta burta numai ca nu le-as pune la reprodus fiindca mai au de copilarit...poate este si cazul tau.
Cum ai specificat si tu zebrele nu au nevoie de conditii speciale pentru a depune(poate ti-ai dat silinta prea mult) daca te-ai asigurat ca au un filtru/pietris(plasa)/incalzitor/lumina dimineata/exemplare mature ar trebui sa-ti depuna...in concluzie rabdare .
La ce sa mai fii atent: sa nu existe loc sa treaca adultii pe sub plasa si sa pape icrele sau sa nu fie plasa cu ochiuri prea mici si sa nu pice ocrele sub ea( am inteles ca cea de tantari ar fii prea mica )
Spor la inmultit

bogdan21
29-05-2010, 21:45
Woow!!!!
Sa stii ca nu am luat in considerare virsta lor si cred ca ai perfecta dreptate,si eu ma chinuiam si ai chinuiam si pe ei saracii dar cred ca sint destul de tineri daca ma uit mai bine la dimensiunile lor,sa stii ca ati multumesc MULT ptr timpul si sfatul tau acum cel putin stiu ptr viitor.