PDA

View Full Version : Cateva nelamuriri...



cristianalexandru
21-05-2010, 11:26
1. - carbonul activ care se gaseste in aproape toate tipurile de filtre externe si interne influenteaza in mod negativ substantele care fertilizeaza plantele intr-un acvariu si aditia ce CO2 (mai pe scurt daca am CO2 si fertilizez regulat acvariul ar trebui sa inlatur carbonul activ din acvariu ???).

2. - oxigenarea apei trebuie intrerupta daca am CO2 ???

3. - ce parere aveti despre acest produs (daca este bun sau pot incerca altceva)

http://www.acvamax.ro/product_info.php?cPath=21_37&products_id=173


- va multumesc si astept cat mai multe sfaturi si propuneri .


Editat ultima oară de cristianalexandru (Astăzi 10:52:30)

BogdanHojbota
21-05-2010, 11:53
Parerile mele le stii. Ti le-am spus personal :)
Fa o incercare si noteaza diferentele

Humbert
21-05-2010, 11:58
1. da. carbunele activ absoarbe diferite substante din apa, printre care si cele din fertilizanti. rezulta ca la un acvariu in care fertilizezi trebuie sa scoti carbunele. nu are legatura cu CO2, ci cu solutiile de fertilizare. carbunele activ se foloseste de exemplu dupa un tratament, pt a absorbi din apa medicamentul ramas. ceea ce ai putea sa faci si prin schimb de apa, motiv pt care eu unul nu am folosit si nici nu cred ca o sa folosesc vreodata carbune activ. nici macar la acvarii sterile.
filtrele contin carbune activ ca sa-i ajute pe lenesi sau nestiutori, nu din alte motive.

2. oxigenarea apei se face prin valurirea usoara a suprafetei, nu e nevoie de mai mult. bulele de aer sunt in general inutile la majoritatea acvariilor dimensionate corect in raport cu incarcatura biologica si care mai sunt si plantate. deci, ideea e sa ai o oxigenare nu foarte puternica. sa fie, dar nu in exces. daca e asa, nu e nevoie sa o intrerupi cand pui CO2.
mai explicit: daca ai un filtru extern sau intern care sa valureasca usor apa, esti ok, nu mai trebuie sa faci nimic. daca ai o piatra de aer care face multi bulbuci, eu as scoate-o cand bag CO2. ma rog, eu as scoate-o oricum...

3. acel produs este rezonabil pt ceea ce stie sa faca: adica sa dizolve pasiv co2-ul. atentie, reactorul ala e doar o parte din instalatia de co2, iti mai trebuie multe ale lucruri - cel putin o butelie de co2 cu regulator (minimum). poti sa-l folosesti si cu o bomba cu drojdie...
dar daca ai acvariu sub 150 litri cel mai ieftin si eficient este un difuzor ceramic (25-30 lei), nu ai nevoie de acel reactor.