PDA

View Full Version : Proiectare / amenajare locatie pentru acvariu 400l



mita
17-05-2010, 22:38
Salut!
Sunt in momentul de fata in situatia de a-mi gandi / proiecta / organiza locatia pentru un nou acvariu de cca 400l.
Ca sa ma intelegeti exact, nu imi pun problema a ce voi pune in acvariu ci a ce voi pune PE LANGA acvariu.
Ma refer la tevi de apa / scurgeri / instalatie electrica.

De ce mi-e cel mai "frica" este volumul de apa de care voi avea nevoie la un schimb de apa. Probabil ca voi incerca si un schimb la picatura, dar mai incolo.

Scurgerea e clara. Nu prea vad ce as putea face aici.

Alimentarea cu apa: din start cam pica ideea de a aduce doua tevi, una de apa calda (centrala termica) si una de apa rece, de a efectua amestecul la temperatura ceruta si de a introduce apa in acvariu.
Problema1: apa nelasata la declorinat. Nu ar fi o idee buna de a face in acest mod schimburi masive de apa. Banuiesc ca problema s-ar putea rezolva cu un rezervor plasat altundeva si o teava care sa aduca apa declorinata in acvariu. Ramane problema temperaturii in conditii de iarna, dar fiind faptul ca temp din acvariu cu siguranta va fi mai mare decat temp mediului ambiant unde sta recipientul respectiv.
Problema2: apa dura. Singura solutie e o instalatie de osmoza, un recipient in care sa adun apa osmozata si un sistem prin care sa o amestec cu apa de la robinet pentru a obtine duritatea ceruta. GH e undeva pe la 20-22, KH-ul undeva pe la 18-29, Ph-ul undeva peste 7.5. Nu vreau ciclide. :-)

La instalatia electrica nu as avea probleme.

Daca cineva are vreo idee / sfat / a trecut prin asa ceva si poate sa-mi impartaseasca si mie din experienta lui, ii multumesc anticipat!

andreic
17-05-2010, 23:08
Daca tu crezi ca la 460l, din care schimb 1/3 eu stau sa tin apa la declorinat te inseli. La punctul 2 este mai cotoioasa, in sensul ca eu adun apa de osmoza si 1/3 din apa inlocuita o fac cu apa de osmoza tinuta in prealabil in vase.

seba
18-05-2010, 03:06
In privinta clorului idem ca Andrei.
Nu intaleg pentru ce ai nevoie de osmoza daca vrei sa duci Gh-ul la 22 si KH-ul la 18

Eu sunt o persoana "putin" mai pragmatica, consider ca filtrul extern poate fi folosit si pentru "munci" de genul schimb de apa sau sifonare asa ca folosesc jucaria si pentru asta. Atat pe intrare cat si pe iesirea din filtrul exterior montez cate un "Y" cu cate un robinet la fiecare ramura superioara, una este dedicata circuitului de filtrare cealalta este pentru circuitul de intretinere iar robinetii se inchid si deschid functie de ce vrei sa faci: schimb de apa, golire, sifonare, umplere. Sistemul are si avantajul ca poti amesteca apa de schimb mai rece cu apa mai calda a acvariului intr-o perioada suficient de mare de timp cat sa nu mai conteze diferenta de temperatura ( ex. 80% apa din acvariu - 20% apa din bazinul tampon la debitul filtrului poate rezulta chiar si 3-4 ore timp in care apa proaspata este adusa si amestecata incet dar sigur cu apa din acvariu ) In felul asta am schimbat si 25% cu apa la ~6 grade fara a avea diferenta notabila in acvariu pe durata schimbului.

bilti
18-05-2010, 06:52
eu pun apa direct de la robinet. cam 50-70 de litri de doua ori pe luna. daca ai posibilitatea fa schimb de apa la picatura. in ce zona stai? ca in nord e apa mai moale (bega) iar in sud mai dura (urseni).
deci ai nevoie de o teava subtire pentru IN si una groasa pt OUT.

mihaim
18-05-2010, 09:48
Nu intaleg pentru ce ai nevoie de osmoza daca vrei sa duci Gh-ul la 22 si KH-ul la 18

Din cate am inteles el atat are la teava si vrea sa scada valorile cu RO.

Eu ti-as propune sa faci toata instalatia sub acvariu unde sa ai un rezervor de 80+ litri (sau sump) cuplat la osmozor, iar legaturile intre rezervor si acvariu sa le faci cum a zis seba. In rezevor poti pune incalzitor.

Daca ai fi avut alte valori la robinet lucrurile ar fi fost mai simple.

mita
18-05-2010, 16:28
1. Sincer nu am indraznit sa spun ca si eu, la actualul 150 litri, cam 2 treimi sunt direct de la robinet, restul din galeata lasata peste noapte... Dar sper sa nu ne auda cine nu trebuie!!! Merci Andrei! Apa cred ca e ok dpdv al chimismului (ma refer la nitriti, nitrati, fosfati, clor si alti "daunatori", oricum mai buna decat apa unde stau in momentul de fata.
2. Seba, merci mult pentru idee!!! Intradevar e super interesant ce ai spus tu si am sa tin cont de asta. Imi puneam probleme de pompe, cum sa le comand, daca vor fi in stare sa aduca apa de acolo de unde o am etc...
3. Clonitza are dreptate: atata AM la robinet si vreau sa o scad de la aceste valori la o valoare acceptabila pentru un acvariu normal, plantat. Asta e una din problemele majore intrucat nu m-am mai confruntat cu astfel de valori. Acum am valori mari, gen 12-13, dar le fac fata. Am intrebat oarecum si pe un alt thread legat de problemele ce pot aparea la aparatul de osmoza in conditiile in care merge, sa zice, o data la 2 saptamani cate o zi.
4. Andrei, unde tii apa de osmoza? Ziceai ca "adun apa de osmoza si 1/3 din apa inlocuita o fac cu apa de osmoza tinuta in prealabil in vase. "

Multumesc mult pentru idei!

andreic
18-05-2010, 18:32
O tin in 3 bidoane de 17l, pe balcon. Schimb cam 150l, deci cam o treime e osmozata.