PDA

View Full Version : probleme....



robert18
17-05-2007, 21:13
Sall,am un acvariu de 60l si am niste plante cu frunze inguste si lungi cred ca valisneria se numeste problema e ca pe fire am alge(fire subtiri),nu ma puteti ajuta sa scap de ele?ms

Solaris
18-05-2007, 00:20
stergi frunzele usurel cu vata. nu e greu deloc.

robert18
20-05-2007, 11:31
mersi de raspuns , o sa incerc!

ulyse
20-05-2007, 12:19
@robert18
... daca alga are fire subtiri, scurte si dese incearca sa bagi niste SAE sau melci ... daca are fire subtiri si lungi atungi singura sansa este indepartarea mecanica

robert18
20-05-2007, 15:47
mersi mult de raspunsuri maine mai iau niste melci si daca nu se rezolva problema atunci o sa le indepartez eu.
multumesc

mcer
21-05-2007, 09:44
eu am luat 5 Pomaceea si 4 ancistrusi, intr-un acvariu de 54 de litri brut.
Frunzele care ajungeau la suprafata si erau chiar sub neon, incepusera sa se umple de alge. Pe acelea le-am rupt si de atunci vad ca nu mai am probleme.
De asemenea, folosesc Tetra Easy Balance, care se pare ca tine si fosfatii la un nivel acceptabil.

Mugabis
21-05-2007, 22:29
ce sfat imi dati si mie pentru ca am un acv de 30l brut care i-am dat un restart pt ca, curgea am pus acelasi plante aceiasi pesti functioneaza de 2 sapt dar dupa vre-o 5 zile a aparut pr cabomba si elodeea ceva maroniu si la cabomba ii cad frunzele incontinuu si se rup pur si simplu tulpiniile la plante si in jurul sudstratului este ici colo puncte maronii.Azi am observat ca pe un fir de elodeea este ca un mucegai fin si de culoare maro.Precizez ca apa este cristal ph bun...aceleasi plante au mers super pana acum..ce se intampla?

robert18
24-05-2007, 13:23
eu cred sunt alge din alea maro,eventual fa niste schimburi de apa(parerea mea)mai asteapta niste sfaturi
salll

Gabii
28-05-2007, 13:29
Frunzele care ajungeau la suprafata si erau chiar sub neon, incepusera sa se umple de alge. Pe acelea le-am rupt si de atunci vad ca nu mai am probleme.


corect, la valisneria, cel mai bine e sa RUPI pur si simplu frunzele afectate de alge. are o rata de crestere foarte foarte buna! Ruperea frunzelor vechi pline d ealge stimuleaza intr-un fel crestrea altor frunze noi!

pentru algele maro - din cate am observat la mine: o armata de Pleco, un girinoceilius, 6 Aymonieri si vre-o trei melci NU au facut mare branza in lupta cu algele... Dupa ce s-a ciclat acvariul ca lumea (2 luni jumate) si dupa ce am redus DRASTIC manarea - au inceput sa dispara foarte repede... Acum am si cativa SAE (Flying Fox) care vad ca au un apetit extraordinar pentru alge.


Cambomba - din cate am observat are un ciclu de viata ciudat... Adica in prima faza planta se inalta spre suprafata, ajunge la aer... apoi isi arunca noi plantute pe substrat.. intre timp la suprafata se face ca un covor pufos.. Cand incep plantutele noi de la fund sa se inradacineze ca lumea si sa se inalte, planta mama incepe sa se ofileasca la trunchi, ramane viabila doar planta de la suprafata... care la randul ei incepe sa se descompuna. Cred ca in moemntul asta trebuie selectate noi firisoare de Cambomba pentru a fi replantate in locul celor fleoscaite.
poate gresesc, e o simpla observatie - cam asa s-a intamplat in 2 acvarii de-ale mele.. iar in week-end si in al treilea...

mcer
28-05-2007, 13:34
Si la mine se intampla la fel cu Cabomba. S-ar putea sa fie si din cauza ca la suprafata lumina este mai intensa.
La Valisneria nu am alge, dar am frunze care sunt de o culoare inchisa, maronie. Le rup, pur si simplu.