PDA

View Full Version : Ecninodorus aquartica!



lupul-sur
07-05-2007, 11:14
Este un topic descris pentru a se putea urmarii dezvoltarea acestei plante in diverse medii si conditii. Cei care primesc aceasta planta sau cei ce o au deja sunt rugati sa posteze aici conditiile din bazinele lor si evolutia plantei.

Ro_land
09-05-2007, 09:34
Ieri am primit planta si acum sta bine in acvariu. Sper sa-si dea drumul cat de curand. Este o planta simpatica :)

BLK
09-05-2007, 10:06
asa arata:
http://www.tropica.dk/catalog/images/productcard/varenr074F_large.jpg

nu are frunze mari, sub 10cm. eu cand am primit-o acum 2 saptamani avea cam 3-4 radacini foarte lungi, mi-a fost greu sa le infig in substrat pentru ca acvariul are doar 20 de litri. am 14W 2700K cu reflector diy, fara fertilizanti sau co2.

are 2 frunze mature de atunci, plus una noua micuta care pare un pic mai decolorata, voi urmari si in caz ca nu isi revine voi cumpara ceva fertilizanti pentru substrat.

Ro_land
09-05-2007, 10:33
Da, intre timp am lamurit si eu lucrurile cu Lupul.
Cred ca ar fi mai interesant daca am pune si poze, sa se vada evolutia prin compararea pozelor.

BlackAdder
09-05-2007, 20:31
Este normal ca la acest echinodorus frunzele sa se lungeasca pana la vreo 15-20 cm? Asta se intampla de cand folosesc fertilizare zilnica de la Dupla. Ori am eu alta specie de echinodorus?

DanIonita
09-05-2007, 21:01
La mine cele 6 bucati(dintre care 4 inca asteapta sa plece spre alte bazine) au dat cate o frunza noua fiecare. Asta in 3 zile de cand ii am (avand in vedere perioada de acomodare zic ca e bine)

Gurytza_ta
09-05-2007, 21:34
am si eu cateva plante care au frunzele identice, cu deosebirea ca au "coditele" foarte lungi, pe la 20 cm, cum spunea si BlackAdder. e aceeasi specie sau nu?

ionutlatcan
09-05-2007, 22:47
lupule periaza topicul.
cei care intervin si posteaza aici off topic propun sa se stearga posturile. nu mai putem urmari nici un experiment.

Ro_land
09-05-2007, 22:51
Iata si o poza cu planta mea. Sper ca este cea despre care se vorbeste aici :)

http://www.acvarist.ro/photo/data/thumbnails/42/Resize_of_P1000167.jpg (http://www.acvarist.ro/photo/data/media/42/Resize_of_P1000167.jpg)
(click pentru varianta mare)

mcer
09-05-2007, 22:59
Iata si o poza cu planta mea. Sper ca este cea despre care se vorbeste aici :)

http://www.acvarist.ro/photo/data/thumbnails/42/Resize_of_P1000167.jpg (http://www.acvarist.ro/photo/data/media/42/Resize_of_P1000167.jpg)
(click pentru varianta mare)
Ce ai tu seamana mai curand cu Hygrophila polysperma

DanIonita
09-05-2007, 23:04
Iata si o poza cu planta mea. Sper ca este cea despre care se vorbeste aici :)

http://www.acvarist.ro/photo/data/thumbnails/42/Resize_of_P1000167.jpg (http://www.acvarist.ro/photo/data/media/42/Resize_of_P1000167.jpg)
(click pentru varianta mare)
Ce ai tu seamana mai curand cu Hygrophila polysperma

@mcer ... Hoooold your horses boy :P :P ... e aquartica 100'n100. Doar l-a primit de la cine trebuie.... ;) . Cat mai multe poze baieti(din bazinele voastre...cu plantele voastre bineinteles)....

Ro_land
10-05-2007, 09:09
Asteptam confirmarea de la Lupu' :idea:

lupul-sur
10-05-2007, 13:44
Aquartica este. In legatura cu petiolurile lungi vreau detalii. Exact acest gen de conportament doream sa fie urmarit pentru intradevar sa sesizat si in alte parti o instabilitate genetica in sensul ca ajunge sa semene cateodata cu nimfeea. Nu este nevoie de periatul topicului, pot intervenii toti ce au aceasta planta si ne pot oferii informatii de buna calitate.

BlackAdder
10-05-2007, 15:48
am si eu cateva plante care au frunzele identice, cu deosebirea ca au "coditele" foarte lungi, pe la 20 cm, cum spunea si BlackAdder. e aceeasi specie sau nu?
La mine frunzele s-au lungit nu "coditele".
Am sa incerc sa-i fac niste poze chiar daca planta este oarecum mascata de alte plante.

Solaris
10-05-2007, 17:02
cele 2 bucati de Aquartica pe care le aveam au plecat la altcineva in acvariu de 80l cu 15w lumina (mai vine unul de 15 dar deocamdata asa e ca experiment) fara adaos de nutrienti sau CO2. sa vedem acum cum suporta schimbarea plantele.

dumi
10-05-2007, 22:26
Astazi am intrat si eu in posesia unui puiut....l-am plantat, frumusel...o sa revin cu alte informatii...

Gheorghe Ionut
17-05-2007, 08:59
A primit si BLUE o planta, dar cum el este putin cam ocupat zilele astea o sa scriu eu despre ea. Are o frunza noua - a aparut cam la 4 zile dupa ce a primit-o . Frunzele celelalte sau mai lungit(dar foarte putin) Voi reveni cu detalii daca apare ceva nou.(off topic pentru lupul sur - A fost sterilizata planta inainte? Noi am pus-o direct in acvariu si sau imbolnavit niste pesti a doua zi. Ciudat e ca fiecare specie are alte simptome.)

Aquanautic
17-05-2007, 12:30
Nu cred ca planta sa fi avut ceva,eu am plantat-o direct si pestii sunt ok dupa atita timp.Plantei nu i-a mai crescut nici o frunza noua.Am sa revin cu poze.

lupul-sur
17-05-2007, 15:30
Nu sterilizez plantele dar credeti-ma acvariile prin care au trecut aceste plante sunt dincolo de orice indoiala. Unul este acvariul unui foarte bun acvarist ce nu se afla pe acest forum si al doilea acvariul meu.
Apoi: simptomele ce le afiseaza acvariul tau sunt simpome de un dezechilibru masiv. Nu sunt bolnavi pestii, este bolnav acariul. NU ai nimic bun acolo: parametri apei, numar de pesti etc. Mai mult ca sigur ca este supraaglomerat si nu uita ce vezi tu acolo este specific unui dezechilibru major in bazin, dezechilibru pe care nu il vei rezolva cu chimicale.

Gheorghe Ionut
17-05-2007, 23:56
Mersi pentru raspuns.Vedem duminica ce ar fi de facut.

Ro_land
19-05-2007, 21:26
Dupa 10 zile in acvariu, planta a facut doua frunze mici.

dumi
19-05-2007, 21:40
Si a mea are o frunza noua, micuta...

Aquanautic
19-05-2007, 21:59
M-am uitat mai atent si am vazut ca plantutei i-au crescut 2 frunzulite mici. Nu le vazusem de prima data pt ca planta mea , cind am luat-o avea radacinile crescute in sus si atunci am plantat-o un pic mai adinc. De asemenea azi am pus in substrat ferro tabs si balls de la jbl.

lupul-sur
04-06-2007, 10:19
Asteptam niste comentarii despre evolutia plantelor, nu au mai venit. Din alta sursa, Razvan, am aflat ca tendiinta plantei de a copia evolutia lotusului exista. Astept si observatiile celor ce au primit plantele.

Ro_land
09-06-2007, 21:35
Iata un update cu evolutia plantei:
http://www.acvarist.ro/photo/data/thumbnails/42/Resize_of_P1000228.jpg (http://www.acvarist.ro/photo/data/media/42/Resize_of_P1000228.jpg)
(Click pentru varianta mare)

lupul-sur
10-06-2007, 00:11
Ai niste dimensiuni disponibile?

Ro_land
10-06-2007, 14:12
Frunzele au aprox. 7cm.

dumi
17-06-2007, 09:37
Revin si eu cu ceva date despre plantuta mea.
Deoarece am fost plecat mai multe zile (9) in concediu, in acest timp (bineinteles) nu am mai facut schimbul obisnuit de apa (4-6L la 1-2 zile)...iluminarea am asigurat-o cu ajutorul unui timer (zilnic, de la 10-20)...cu toate aceste, cand m-am intors, plantuta era cea mai afectata dintre toate, ins sensul ca o parte din frunze erau rau de tot "subtiate", iar cateva chiar capatasera o nuanta maronie....drept urmare, le-am rupt pe cele afectate si in acest moment au mai ramas doar 5 frunzulite, dintre care una are cateva mici zone maronii, se pare ca o voi pierde si pe asta...
Sper ca plantuta sa isi revina....voi reveni cu noi detalii despre ea....

Solaris
17-06-2007, 23:42
plantele tinute in conditii nu tocmai ideale de vreo luna nu dau semne de oboseala dar nici nu am observat sa creasca sau sa faca frunzulite noi. lumina 15w/80l, substrat numai nisip de constructii. ph-7, gh-10, no3-40

Gheorghe Ionut
22-06-2007, 08:59
Deoarece BLUE a plecat in State si acvariul a revenit in grija mea consider ca e o datorie sa va tin la curent cu noutatile. Planta nu numai ca nu a mai crescut aproape deloc, dar prezinta aproape aceleasi probleme ca la Dumi. Ce e de facut??? Toate frunzele mature prezinta pete maronii. Mentionez ca celelalte plante din acvariu au crestere normala, luxurianta chiar(mai putin un nucus suparat si stresat la greu de melci). Lupule daca esti bun dati cu parerea ce ar putea fi. Aaaa! Uitasem, parametri apei sunt foarte buni(poate un pic prea mult oxigen)

lupul-sur
23-06-2007, 07:25
Lipsa de fertilizanti si de co2. Daca ve-ti scoate planta din substrat este posibil ca si radacinile sa fi putrezit.

Gheorghe Ionut
25-06-2007, 08:05
Sa stii ca am scos-o si am pus-o unde am eu vizibilitate maxima si ea maxim de lumina. Ai dreptate, au putrezit cam jumatate din radacini. Crezi ca mai am vreo sansa sa o salvez? Mi-e cam frica sa mai folosesc fertilizanti . Ultima data cand am pus SERA FLORENA am avut probleme cu pestii.

Sicmar
27-06-2007, 08:36
1. "Ce-i prea mult nu-i sanatos."
Sera Florena, pusa in cantitatea indicata de producator nu afecteaza pestii.
Poate favoriza insa cresterea algelor daca masa vegetala este mica si plantele nu pot asimila intreaga cantitate de fertilizant.

2. Ai fi bine sa pui la radacina la E. a. o bila (de ex de la JBL) sau un con fertilizant. Il ajuta si nu afecteaza semnificativ cresterea algelor. Echinodorusii se hranesc prin radacini mai mult decat prin frunze asa ca ii ajuta mai putin fertilizantii lichizi. Asta, dincolo de faptul ca este clara teoretic, am verificat-o personal in ultima luna; am folosit JBL Ferropol 24, fertilizant lichid care se administreaza zilnic; efectul asupra echinodorusilor a fost mult mai mic (aproape insesizabil) fata efectul asupra plantelor despre care se stie ca se hranesc preponderent prin frunze.

Gheorghe Ionut
11-07-2007, 10:01
In ciuda eforturilor se pare ca totusi o sa-l pierd. Imi pare extrem de rau ca s-a intamplat la mine, dar erau de asteptat si esecuri. Sper doar ca Lupul sa nu se supere. In fond s-a dorit un experiment, nu o inmultire a plantei. S-a urmarit adaptarea ei la diferite conditii. Poate voi mai incerca alta data si in alte conditii, cu aditie de co2 si fertilizanti mai buni.

Ro_land
12-09-2007, 16:28
Planta asta la mine tot asa de micuta a ramas. Nu stiu de ce.