PDA

View Full Version : Plante autohtone in acvariu



BogdanHojbota
05-05-2007, 20:19
cum sa incep...

intr-un lac artificial de acasa..cu foarte multe plante am gasit cateva plantutze mai la mal ce aveau un verde aprins, un verde deschis fata de celelalte din lac, si mi-au placut.
M-am decis sa le iau acasa, zis si facut..dupa ce le-am dezinfectat zice eu cu verde de malachit, folosit dupa prescriptia de pe sticlutza, si tinute cateva zile separat in apa cu verde de malachit sa fiu sigur, am decis sa le bag in acvariu. si spre surprinderea mea care credeam ca o sa moara in cateva zile pt ca difera foarte mult (zic eu) conditiile din acvariul meu fata de cele naturale, acestea au crescut in cateva zile aproape dublu, nu stiu ce s-a intamplat cu ele, vad ca se simt bine
asa arata planta la inceput:
http://new.photos.yahoo.com/hojby2003/photo/294928804365809033/1
si asa arata acum dupa 3 sau 4 zile
http://new.photos.yahoo.com/hojby2003/photo/294928804365792284/9

Stiu ca multi dintre voi sunt sceptici in privinta introducerii plantelor din natura, si imi veti spune ca pot sa ma umplu in acvariu de alge si boli. Eu stiu asta, si mi-am asumat acest risc. Asa ca va rog daca vreti sa faceti astfel de comentarii va rog sa va abtineti.
multumesc

o sa va tin la curent cu evolutia acestei plante, caci nu am prea vazut tratat acest aspect de introducere a plantelor "autohtone" in acvariu[/img]

razvan
05-05-2007, 20:56
Stiu ca multi dintre voi sunt sceptici in privinta introducerii plantelor din natura, si imi veti spune ca pot sa ma umplu in acvariu de alge si boli. Eu stiu asta, si mi-am asumat acest risc. Asa ca va rog daca vreti sa faceti astfel de comentarii va rog sa va abtineti.
multumesc

off topic..
confunzi.. de fiecare data s-a pus punctul pe precautiunile operatiei.
chiar s-au mai facut si alte tentative (vezi pantelimon moss ;)) doar-doar s-o gasi si o balarie autohtona, care sa reziste si sa "dea bine" in acvariile noastre, doar asa din orgoliu de romani "prosti" ce suntem ;) .
dupa cum vad, deja le-ai pus in "acvariul mare" si presupun ca le-ai facut macar o "tentativa de deparazitare"

bafta in continuare si sa-ti traiasca pestii si dupa experiment...

Burn_x1
05-05-2007, 21:04
Sunt chiar faine http://new.photos.yahoo.com/hojby2003/photo/294928804365809033/1

BogdanHojbota
05-05-2007, 22:19
ms Burn

da cum scriam in topic, am facut o deparazitare daca i se poate spune asa cu verde de malachit, intr-o concentratie mai mare sa fiu sigur ca mor orataniile ce le-as fi putut lua din lac.
si nu e vb de orgoliu ci de ceea ce iti place tie sai ai in acvariu ;) am i right?

Gurytza_ta
05-05-2007, 22:30
din moment ce ti-au placut (si adevarul e ca arata bine - am si eu o planta care seamana cu alea), e foarte bine ca ai incercat. sincera sa fiu, si eu am avut tentative de genul in trecut, adica sa caut plante prin lacuri pentru acvariu, dar nu am gasit nimic frumos, doar o "chestie" ce semana cu cabomba. daca as gasi ceva frumos, si eu as face la fel ca tine, macar ca experiment, intr-un acvariu micut. multa bafta cu plantutele in continuare

BogdanHojbota
05-05-2007, 23:39
de fapt am gasit o mare varietate de plante in lacu respectiv
eru si un fel de cabomba dar mai subtiriin tulpina si frunze care erau si inflorite la suprafata apei, un fel de eochlaris acicularis, da e lunga tare avea vre-o 40 de cm inaltime, cele pe care le-am postat, inca o planta ce semana cu bacopa, dar frunzele erau mult mai indepartate si ce era mai tot lacul era o planta ce semana cu ludwigia, avea frunze verzi si rosii, de aia am vrut sa iau dar se rupea tare usor si avea 2 m inaltime, oricum era superba..can o sa merg acasa o sa fac ceva poze si o sa le pun pe forum..

Sicmar
06-05-2007, 09:55
Marile firme producatoare de plante de acvariu organizeaza / platesc expeditii in cautarea plantelor de acvariu.
Motivele pentru care nu este uzuala folosirea plantelor autohtone in acvariu tin, in principal, de doua directii: tratarea / carantinarea (nicodata nu poti fi sigur in primele cateva luni ca n-ai introdus in acvariu cine stie ce germene / parazit etc.); aclimatizarea (care esueaza destul de des - vezi cazul 'Pantelimon moss').
Exista in acvariile noaste chiar si plante autohtone. Cea in discutie pare a fi o specie de nucus.

oviliv79
06-05-2007, 11:23
interesante plante ;) ..cum le-ai gasit? ma refer la faptul daca erau in apropierea malului,sau ai facut scufundari :mrgreen: .....am si eu un lac in zona ,dar nu am vazut asa,plus ca nu as intra in apa sa fac pe scafandru' :lol:

Burn_x1
06-05-2007, 11:46
Pe vremea asta garantez eu ca nu s-a scufundat.
Am vazut si eu multe plante prin lacuri, dar inainte sa am acvariu nici nu le suportam ca mi se incurca firul de pescuit in ele

bazare
06-05-2007, 12:32
O asemenea planta autohtona care aduce a cabomba am adunat din constanta (lacul Siutghiol) in trecut si am plantatat-o in legaturi cu o greutate in nisip deoarece are densitatea mai mica si oricat ma chinuiam sa o fixez in nisip tot iesea la suprafata.
Planata nu numai ca s-a adaptat perfect dar incepuse sa acapareze tot acvariul cu o crestere mai rapida decat valisneria. pe vremea respectiva nu stiam prea multe despre deparazitare si am tinut-o 1 zi in albastru de metilen. sa nu faca nimeni cum am facut eu ptr ca acum imi dau seama ce prostie putea sa iasa dar atunci a fost ok si nu a patit nici un peste nimic. Am citit undeva pe forumu asta despre valisneria si micropfilum parca in zona poarta alba a canalului dunare-marea neagra. poate ne mai spune cineva despre asta ptr ca sunt dispus sa dau o fuga pe acolo sapt viit daca e rost de ceva autohton ce se preteaza a fi introdus in acvariu.

BogdanHojbota
06-05-2007, 12:41
:) de scufundat nu m-am scufundat , ca era rece, dar respectiva am gasit-o aproape de mal si am agatzat-o cu un bat, dar ceea ce nu am putut lua era un fel de iarba acvatica, super frumoasa seamana mult cu iarba din acvariul castigator al lunii aprilie in dreapta, era inalta la vre-o 40 cm zic eu..

si drept va spun ca se pot gasi plante destul de frumoase, dar trebuie sa ne documentam temeinic despre deparazitarea lor, si tot vb despre asta poate face cineva un topic care stie cate ceva despre asta..poate e folositor..si la urma urmei, cum ziceam mai sus, fiecare face ce vrea cu acvariul lui, dar il poti imbogatii cu ceva autohton ;)

Gurytza_ta
06-05-2007, 16:15
pentru deparazitarea plantelor cel mai bun e permanganatul de potasiu (pui in 1-2 L apa cristale sau solutie pana se face apa roz-violet) si lasi plantele in apa aia 10-15 min. in felul asta le "sterilizezi". problema e ca nu se mai gaseste permanganatul de potasiu. se gasea in farmacii, a fost apoi o perioada interzis, dar acum majoritatea farmaciilor nu se mai complica si nu mai comercializeaza. eu as putea face rost, dar doar de cateva cristale.

BogdanHojbota
06-05-2007, 17:45
ori vad eu rau, dar cred ca au mai crescut vre-o 2 cm

ii pusesem alaltaieri semn si acum a trecut de semn cu aprox 2 cm..creste rapid..poate imi da afara din acvariu.. :))

bazare
06-05-2007, 21:25
incearca sa ii faci o poza mai clara poate isi da cineva seama despre ce planta este vorba.

BogdanHojbota
08-05-2007, 21:06
am zis ca o sa va tin la curent cu evolutia acestei plantute in acvariul meu si iata ca dupa aproape o saptamana arata asa
http://new.photos.yahoo.com/hojby2003/photo/294928804371216901/2

dupa cum se observa este o planta cu o crestere foarte rapida, dar acu sper sa ii creasca mai multe frunze pe tulpina sa nu fie cheala :D
in rest ii merge bine

ghimpe--
08-05-2007, 21:50
Din pacate nu o sa-i creasca frunze decat in varf, nu si pe tulpina deja formata.

OFFTOPIC: super background! e din poliestiren?? Pare atat de natural...

BogdanHojbota
09-05-2007, 18:18
azi unul din cele trei fire din planta mea autohtona, s-a hotarat sa iasa din apa si a iesit un cm deasupra apei,
frunzele ii cresc si pe tulpina dar mai rare, poate o sa mai dea frunzulitze

offtopic: backgroundul e listat pe carton a3 si unit, dupa ce l-am prelucrat putin in corel ;)

bazare
10-05-2007, 19:23
am gasit planta de care spuneam ca se gaseste in constanta pe lacul siutghiol si pe care am folosit-o in primul meu acvariu. de multe ori am vazut ca o vindeau si acvaristii pe la tarabele din oborul de duminica :)
"ceratophyllum demersum" si are o crestere extrem de rapida ... poate mai rapida decat elodeea. cred ca ar fi folositoare ptr ciclat acvarii sau ptr a scapa de alge.

BogdanHojbota
10-05-2007, 21:21
in cazul meu, lacul de unde am luat planta e presarat cu o gramada de izvoare si apa e destul de rece, mai bin e zis e cam rece
si ma gandesc ca cresterea rapida a acestei plante a fost influentata de temperatura apei din acvariu considerabil mai mare decat cea din lac..
la mine in acvariu e o temp de 25 de grade iar in lac, e ca apa rece de la robinet..

BogdanHojbota
14-05-2007, 00:19
fratilor, toate cele 3 fire din necunoscuta planta autohtona au ajuns la suprafata..dar acum nu mai au unde se intinde ca au dat de capac, ce sa le fac oare..sa bag cositoarea in ele?
de aratat arat bine, nu ma plang..da nu stiu unde vor sa ajunga..o fi vrand o2 din aer?

mcer
28-05-2007, 07:35
ce noutati mai ai?
au ajuns in tavan? :grin: