PDA

View Full Version : Probleme cu prizele programabile



karas81
28-03-2010, 16:31
Am intr-un prelungitor 2 prize programabile, si mi se deregleaza. Am ps si cate una in alta priza, si tot se deregleaza.
Nu trebuie puse in aceiasi tripla?
Sau trebuie setate intr-n anumit mod?
Problema asta am intimpinat-o cand am pus am 3-lea neon, si e pus pe o priza program.
Astept rasp.
Ms

klayus
28-03-2010, 20:16
cum anume se deregleaza???? o ia inainte, inapoi sau nu mai aprinde si stinge cand trebuie???? eu am intr-o singura priza pus electrovalva, 4 neoane + lumina de la un nano, si este ok, are ea o eroare de 10 minute la 6 luni, dar asa face de cand am luat-o. in principiu cu cat dai mai putin pe ea cu atat cresc sansele sa dea o buleala. teoretic, circuitul care tine ceasul si timere-le care l-ai pus sunt separate fizic de curentul de la priza. deci oricate ai baga in el, atata timp cat nu treci de puterea lui maxima, nu ar afecta ceasul si timerele.

Dodge
28-03-2010, 20:54
Probabil se refera la ce mi-se intampla si mie......:pe aceeasi tripla am filtrul(6w sau 15w ulterior....... aceeasi problema) si neoanele din capac care sunt in programabila(2 de 30W) o data la 10 scoateri din priza a filtrului..priza mi-se restarteaza...se sting neoanele si programabila se restarteaza...tre sa o setez din nou de la a la z.
Eu cred ca :este de calitate 0, si varianta 2 bateria care tine afisajul este dusa...cu toate ca se vede la intensitate maxima(o sa incerc sa schimb bateria si revin)

danco79
28-03-2010, 22:07
cum anume se deregleaza???? o ia inainte, inapoi sau nu mai aprinde si stinge cand trebuie???? eu am intr-o singura priza pus electrovalva, 4 neoane + lumina de la un nano, si este ok, are ea o eroare de 10 minute la 6 luni, dar asa face de cand am luat-o. in principiu cu cat dai mai putin pe ea cu atat cresc sansele sa dea o buleala. teoretic, circuitul care tine ceasul si timere-le care l-ai pus sunt separate fizic de curentul de la priza. deci oricate ai baga in el, atata timp cat nu treci de puterea lui maxima, nu ar afecta ceasul si timerele.

Subscriu, daca nu se depaseste puterea maxima pe acel circuit, nu pot fi intreruperi/caderi de curent electric care pot provoca dereglarea prizei.
Mai repede poate fi o problema la bateria incorporata a prizei programabile, sau, a sistemului de reincarcare a acesteia, mai ales cand priza e "no name".

adrian_b
28-03-2010, 22:32
Schimbati bateriile la programatoare si lasati-o balta cu consumul. Consumatorul vostru e comandat de un circuit separat de ceas (avind ca piesa finala un releu care de regula duce 16A ), doar comanda o primeste de la ceas.

@karas81, posibil sa ai intreruperi de curent (tensiune) inainte de prelungitorul cu pricina, verifica programatoarele si in alte camere.

Daca priza programabila merge si fara baterie (si va merge daca o bagati in priza) cumparati totusi baterii ca sa nu fiti nevoiti sa reprogramati de fiecare data cand veti ramane fara curent.