PDA

View Full Version : Salut



cosminr
04-05-2007, 06:40
Salut si bine v-am gasit,

Imi plac acvariile de mic copil dar pina ieri nu am avut curaj sa imi fac unul. Acum 2 zile mi-am luat si eu unul , dar inca nu am pus pesti in el. Despre pesti inca nu stiu mare lucru dar sunt convins ca o sa gasesc totul aici pe forum ( parca e un "search" pe aici pe undeva) iar daca nu gasesc sper sa ma ajutati voi.
Am gasit si un magazin adevarat pe aici http://www.bigalscanada.com/ asa ca poate o sa am pesti frumosi sanatosi si dornici de reproducere :)

O poza cu acvariul:
http://www.pix-hoster.com/img.php?id=acvarih83

Detalii:
75 L , filtru aqua-tech 10-20 , incalzitor 100w ,
pietris nu am pus si nici nu as pune, background nu am gasit inca ceva sa`mi placa dar o sa pun, neon-ul e cel care a venit cu acvariu( eclipse F15T8, 18") dar pe care o sa il schimb repede.

Numa bine.

mcer
04-05-2007, 07:45
Bine ai venit:)
Spor !

a.aurel
04-05-2007, 09:00
Spor la pesti frumosi,sanatosi si dornici de reproducere

cyntyras
04-05-2007, 10:23
Salut .. Sedere placuta! :lol:
Presupun ca astepti locatari ptr acvariul ala.. nu?? Sa ai grija si la ce pui in el(nu inainte de a-l cicla) ar merge pus in el cateva Tetre cu 2 ancistrusi si vreo 3 cory.(doar o parere e asta :oops: )
Bafta totusi la ales vedetele 8) !

razvan
04-05-2007, 14:49
cu bolovanii aia calcarosi (desi superbi la vedere) nu m-as "grabi" sa recomand tetre ( daca te referi la neon tetra ;) ) mai degraba niste africani MICI!!!! 3-4 bucati.. si atit...

Betta_Boy
04-05-2007, 17:34
Ciao! Bine ai venit pe forum :thumbright !

cosminr
05-05-2007, 01:16
@razvan nu cred ca pietrele sunt calcaroase, stiam ca ce e calcaros e mai moale , pietrele astea sunt foarte tari iar la lovire fac zgomot de sticla lovita, sunt luate de pe un mal de ocean in feb iar pina acum au stat in apa dulce.. da cine stie poate ca nu ma pricep bine la pietre
o sa testez apa peste citeva zile.

Pina atunci au rasarit 2 zebre , am inteles ca ajuta la ciclare. is tare disperate :)

cyntyras
05-05-2007, 07:35
@razvan la neon tetra ma refeream.. nu m-am uitam la ce-i in acvariu ci la volum..greseala mea :oops:
---is "nebune" rau zebrele :lol: . ai grija de ele.. si nu prea cred ca ajuta la ciclare..nu vad cum :?:

cosminr
19-06-2007, 08:11
Ieeeeeeeeeee primul bebeee :).
Tocmai aparu la masa o chestie mica transparenta de prin tufe :) un mic platy

Betta_Boy
19-06-2007, 09:32
Felicitari ;) ! Sa ai grija de ala micu' !

cosminr
20-08-2007, 16:33
asa ca poate o sa am pesti frumosi sanatosi si dornici de reproducere :)




ba da platy astia`s mai rau ca iepurii , cum intorci spatele cum se inmultesc :))

Pe viitor o sa am grija ce`mi doresc :))

cosminr
01-09-2007, 07:25
aaa... exista anticonceptionale ptr pesti ?

Laurentiu Craciunas
01-09-2007, 07:37
Anticonceptionale chimice nu, dar metoda anticonceptionala da: separarea pe sexe :)

Gurytza_ta
01-09-2007, 11:39
da...pacat ca la xipho si platy nu prea ai cum sa faci chestia asta.

cosminr
01-09-2007, 16:42
:) le pun o conserva de sardine linga acvariu, poate le mai taie din chef :))

razvan
01-09-2007, 18:37
;) pot sa va anunt, ca cercetatorii romani, in colaborare cu oamenii de stiinta din china, sunt pe cale sa definitiveze o tehnologie revolutionara, pentru producerea de sterilete pentru "viviparese" ;)

de asemenea, in colaborare cu savantii din republica populara democratica korea, se pun bazele de cercetare a vasectomiei, la "viviparezi"

... cosmine, astia in afara de papa, caca si hitz-hitz :D, nu au nimic in cap.
pentru cei cu veleitati de cautatori pe net, poate gasiti imagini dintr-o crescatorie ("canisa") de vivipari.
veti vedea o multime de recipienti de 15-20 l, STERILE!!!!, in care vietuiesc 3-5 exemplare.

cosminr
20-10-2007, 04:56
Firar sa fie , mi-au murit primii doi pesti :(
acum 2 zile un clown loach si ieri un platy
primul a murit peste noapte si nu dadea semne ca ar avea probleme. dimineata l-am gasit pe fundul acvariului, in fata si era decolorat rau de tot. L-am cumparat de 2 saptamini deci nu cred ca l-am adus bolnav.

al doilea plutea la mijlocul acvariului pe o parte.. ciudat..Ceilalti pesti nu par a avea ceva

AM schimbat 40% din apa din acvariu. Acvariul are cam 65-70 L de apa
Temperatura e la 25.7
sare nu am pus
Filtrul nu l-am schimbat.
Masuratorile arata ca am:
GH - 180 din 180
KH - 80 din 240
ph - 6.5
NO2 - 0
No3 20( masuratoarea e din 20 in 20 de la 0 la 200)

Miine vreau sa schimb apa din nou si filtrul. Ce imi mai recomandati ??? Ce a cauzat oare decesele ?


In acvariu am o gramada de platy cred ca sunt 15-18 nu am reusit sa`i numar , 1 clown si 2 dwarf gourami + o gramada de platy mici proaspeti ascunsi printre ierburi

clownii i-am luat ptr ca am avut invazie de melci , dupa o saptamina nu am mai avut nici unul.

O sa duc la petstore cit de multi platy pot ptr ca nu se mai poate , faza cu cutia de sardine nu i-a afectat deloc... se inmultesc ca ...platy.

cosminr
20-10-2007, 18:11
inca unu.. platy :((((((((((((((((((((((
la fel, toti ceilalti toti par ok , cum m-au vazut cum s-au strins in zona de mincare, nu au pete si sunt vioi.
m-am uitat atent la el , nu are nici o urma , nici un semn arata ok doar ca nu mai misca :(