PDA

View Full Version : Icre?



Edi
02-05-2007, 16:46
Acum,in timp ce Carasu meu isi facea treburile in ea a lasat o bula argintie.O fii oare icree sau o spimpla bula?

Laurentiu Craciunas
02-05-2007, 17:55
N-are cum sa ajunga icra in intestin. Citeste putin despre anatomia pestilor (http://www.acvarist.ro/anatomia-pestilor-de-acvariu.php).

catalinsapasu
02-05-2007, 17:56
E o simpla bula de aer. E semn ca are gaze la stomac. Da-i iaurt activia.

Betta_Boy
02-05-2007, 19:26
Acea bula argintie despre care vorbesti tu este defapt transparenta si nu e aer obisnuit, e CO2. Daca stai sa te uiti atent vei observa la mai multi pesti acest lucru. E un lucru normal si putem spune, chiar folositor pentru plantele din acvariu.

ginger
10-05-2007, 00:10
nu deschid topic nou, dar o zebra (mascul 4cm subtirel) are bule de aer in abdomen de fapt nu chiar in abdomen. Intre coada si stomac,chiar la vezica are o parte mai transparenta. Am observat eu ieri ca inoata un pic ciudat, nu-mi dau sigur seama daca inoata chiar ciudat, pentru ca nu-mi amintesc cum inota inainte, dar mi se pare ca depune un pic efort sa inainteze si parca ar tremura cand isi i-a avant. Nu prea pot sa-l compar cu restul zebrelor pentru ca acesta are inotatoarele remarcabil mai mari, mai lungi. Azi cand m-am uitat mai atent in lumina pe o parte i se vede o bula de aer in vezica cred. Si am vazut la un moment dat ca i-au iesit de acolo cateva bule, dar tot are o bula acolo de aer. E asa mic si fragil ca mi-e frica sal i-au sa-l masez pe burtica sa iasa bula. O sa iasa singura??
In rest mananca normal, dar il cam alearga o femele nu-mi dau seama ce are cu el. :blackeye