PDA

View Full Version : carbon



titi
25-04-2007, 11:42
It has also been recently noted that carbon will adsorb a large percentage of many of the nutrients in plant fertilizer products. As such, it should be used carefully when keeping live plants.

mcer
25-04-2007, 11:49
Da? Asta nu e prea bine.
Unde ai gasit, ai un link?

titi
25-04-2007, 14:02
http://www.marinedepot.com/aquarium_filter_media_hagen_fluval_information.asp ?CartId=


tb. copiat undeva si apoi se intra

mcer
25-04-2007, 14:10
It has also been recently noted that carbon will adsorb a large percentage of many of the nutrients in plant fertilizer products. As such, it should be used carefully when keeping live plants.

Vad ca mai scriu acolo e chestie care mi se pare importanta pe care n-o stiam: "Carbon should always be removed during medication."

INTREBARE: daca (doamne fereste) am o problema si adaug solutii pentru tratament, trebuie sa scot partea de carbon a filtrului. Cu ce o inlocuiesc?

valibvb09
25-04-2007, 14:48
Tratamentele se fac in acvariul spital, nu in cel populat. Pe langa asta am citit pe acest forum ca solutiile adaugate pentru tratament sunt neutralizate de catre carbunele activ, deci in timpul unui eventual tratament acesta trebuie scos.

catalinsapasu
25-04-2007, 14:54
cu un burete. Carbonul filtreaza chimic, deci orice substante vei pune in apa vor fi filtrate in cateva ore.

mcer
25-04-2007, 15:00
Tratamentele se fac in acvariul spital, nu in cel populat. Pe langa asta am citit pe acest forum ca solutiile adaugate pentru tratament sunt neutralizate de catre carbunele activ, deci in timpul unui eventual tratament acesta trebuie scos.

Pe solutiile respective scrie ca se pot adauga si direct in acvariu pentru perioada tratamentului, urmat de schimbarea apei intr-o anumita proportie.
Intrebarea era, daca scoti bucata de carbon a filtrului, cu ce ar trebui inlocuita? Cu burete verde sau albastru (la Juwel filtrul contine jos burete albastru, la mijloc verde, apoi carbune, apoi un fel de vata alba pt impuritati mari)?

Gurytza_ta
25-04-2007, 17:05
poti sa nu o inlocuiesti cu nimic. pur si simplu o scoti. si eu am un acvariu tot de la juwel si daca trebuie sa fac vreun tratament in el (desi incerc sa evit pe cat posibil asta) scot toti buretii din filtru. asta pt ca in general medicamentele respective distrug si bacteriile din bureti, daca ii lasi acolo.

mcer
25-04-2007, 17:13
cu un burete. Carbonul filtreaza chimic, deci orice substante vei pune in apa vor fi filtrate in cateva ore.

dar cu conditionatorii de apa nu sunt probleme, nu? (sera aquatan, nitrivec, etc)...ca sa stiu daca i-am pus degeaba:)

catalinsapasu
25-04-2007, 17:50
De aquatan nu stiu, insa cu nitrivecul nu are treaba. Din nitrivec sunt importante bacteriile, nu substanta de cultura. Iar bacteriile tocmai pentru filtrare chimica sunt.

Solaris
30-04-2007, 02:34
eu zic sa scoti de tot carbunele ca nu stiu la ce te ajuta. in general se pune dupa tratamente sau daca ai toxice in apa din variate intamplari. mult mai bine sa-l inlocuiesti cu bioballs sau cu burete ca te ajuta mai mult. e si periculos ca strange o perioada si apoi cand e incarcat elimina inapoi in apa.

mcer
30-04-2007, 08:38
eu zic sa scoti de tot carbunele ca nu stiu la ce te ajuta. in general se pune dupa tratamente sau daca ai toxice in apa din variate intamplari. mult mai bine sa-l inlocuiesti cu bioballs sau cu burete ca te ajuta mai mult. e si periculos ca strange o perioada si apoi cand e incarcat elimina inapoi in apa.
Il voi inloui odata pe luna, conform instructiunilor. NU ar trebui sa am probleme in intervalul asta.

mcer
05-05-2007, 11:03
eu zic sa scoti de tot carbunele ca nu stiu la ce te ajuta. in general se pune dupa tratamente sau daca ai toxice in apa din variate intamplari. mult mai bine sa-l inlocuiesti cu bioballs sau cu burete ca te ajuta mai mult. e si periculos ca strange o perioada si apoi cand e incarcat elimina inapoi in apa.
Cu ce ati inlocuit filtrul de carbune la modelul Juwel compact super?

Johnny
05-05-2007, 11:13
poti sa nu o inlocuiesti cu nimic. pur si simplu o scoti. si eu am un acvariu tot de la juwel si daca trebuie sa fac vreun tratament in el (desi incerc sa evit pe cat posibil asta) scot toti buretii din filtru. asta pt ca in general medicamentele respective distrug si bacteriile din bureti, daca ii lasi acolo.
Pai si daca scoti buretii atunci filtrarea cum o mai asiguri ? :shock:
Daca nu mai ai filtrare o sa te trezesti ca-ti mor pestii si tu o sa zici ca e din cauza bolii cand de fapt e din cauza nitritilor.;new46
Carbunele se scoate pentru ca neutralizeaza medicamentele , dar restul de bureti trebuie lasati.Si daca vrei sa pui ceva in locul lui , poti pune burete de orice culoare , si verde si albastru , chiar si roz ;)

mcer
05-05-2007, 11:16
poti sa nu o inlocuiesti cu nimic. pur si simplu o scoti. si eu am un acvariu tot de la juwel si daca trebuie sa fac vreun tratament in el (desi incerc sa evit pe cat posibil asta) scot toti buretii din filtru. asta pt ca in general medicamentele respective distrug si bacteriile din bureti, daca ii lasi acolo.
Pai si daca scoti buretii atunci filtrarea cum o mai asiguri ? :shock:
Daca nu mai ai filtrare o sa te trezesti ca-ti mor pestii si tu o sa zici ca e din cauza bolii cand de fapt e din cauza nitritilor.;new46
Carbunele se scoate pentru ca neutralizeaza medicamentele , dar restul de bureti trebuie lasati.Si daca vrei sa pui ceva in locul lui , poti pune burete de orice culoare , si verde si albastru , chiar si roz ;)
OK, 10x. Ma duc sa vad daca gasesc rezerve de bureti, poate inlocuiesc carbonul. As vrea sa adaug si ceva nutrienti pt plante si banuiesc ca si din cauza asta ar trebui scos carbunele, nu?

Gurytza_ta
05-05-2007, 12:35
pana acum am fost nevoita sa fac 2 tratamente in acvariu, si toti pestii s-au vindecat, nu a murit nici unul. tratamentele au durat vreo sapt, am scos buretii, cat despre nitriti, trebuie sa mentionez ca faceam cate un test o data la 2 zile, si daca era cazul, faceam un schimb partial de apa.

Aquanautic
05-05-2007, 12:41
Sa-l inlocuiesti cu buretele verde de la Juwel si sa-mi spui si mie unde se gasesc astfel de bureti in Bucuresti, ca eu am cautat si nu am gasit.

mcer
05-05-2007, 14:11
Sa-l inlocuiesti cu buretele verde de la Juwel si sa-mi spui si mie unde se gasesc astfel de bureti in Bucuresti, ca eu am cautat si nu am gasit.
Tocmai am venit dela animax-turda. Nu au burete verde de schimb:|
Au doar albastru, de care oricum aveam unul pe stoc, acasa.
Deseara imi bag nasul si la Feeria, sa vedem ce e si pacolo si revin...