PDA

View Full Version : ce hrana folositi



claie
24-04-2007, 21:34
hai sa enumeram fiecare ce hrana foloseste.

incep eu...
1.tetra min
2.tetra pro si tetra pro colour
3.sera goldy color
4.tetra animin fulgi
5.goldy imunitar de la pet dajana

Solaris
24-04-2007, 23:01
daca tot enumeri hrana, enumera si pestii. 8)
eu pot sa zic ca fulgi nu prea folosesc, ca-i vad mai mult ca hrana pentru alge. fulgii maruntiti bine ii folosesc doar la hrana puietului.

claie
25-04-2007, 16:25
Eu am carasi.Tu ce ai?

Solaris
25-04-2007, 17:50
eu am mai multe acvarii si cateva soiuri de pesti si ma straduiesc sa ii hranesc in principal cu hrana vie dar nu reusesc totdeauna asa ca hrana uscata o schimb mereu sa nu fie aceeasi ci sa fie variata. folosesc atat ce se gaseste pe piata cat si din afara; nu cumpar dupa denumire ci dupa ce contine (si dupa marime) sa fie 'compatibila' cu soiurile mele.

Daniel
29-04-2007, 15:23
1. Fulgi
2. Grindal
3. Microviermi
4. Chironomus.

Edi
29-04-2007, 22:35
1.Puricei de balta (vii)
2.Granule(framantate)
3.Granule(neframantate)adik putin mai mai
4.Fulgi(foarte rar)

vali1982
13-09-2007, 10:36
"EDI" si cit timp ti pureci de balta?si cum ii ti? Am incercat si eu odata sa tin dar au inceput sa miroase ingrozitor,mai ca nu ma scos maica-mea cu ei cu tot din casa. :mrgreen:

andreic
13-09-2007, 16:57
Hikari
Jbl

Haotik
13-09-2007, 17:05
1. Fulgi
2. Tubi



La fulgi am luat TetraMin la cutie de 100 de grame apoi am gasit mai ieftin de la sera la galeata, se vindeau varsati. Problema e ca scalarul cel mare nu se atinge de ei. Cred ca o sa iau tot TetraMin pe viitor ca astia parca nu li se par asa gustosi.

Tubi nu gasesc mereu dar sunt inebuniti dupa ei. Mai ales ca 4 scalari sunt de la crescatorul de unde iau Tubii si sigur cu asa ceva ii hraneste.

usologig
13-09-2007, 19:05
eu folosesc ---fulgi
---larve de tantari
---mikropan de la sera :mrgreen:

razvan
13-09-2007, 20:11
de ceva mai mult timp, experimentez "variante total neortodoxe" ;)

nu dau detalii, deoarece le-am semnalat de mai multe ori, si nu le recomand, desi la unele speci de pesti, vad ca da rezultate promitatoare, si mai ales la pomaceea ;)

DJalexx
04-10-2007, 00:38
Tetra Min - (fulgi)
Tetra Freh Delica - ("carne" in pliculete monodose)
Sera Goldy - (fulgi)
Sera Goldy Color - (fulgi)
Sera Premium - (spirulina)
Sera Vipan - (fulgi)
Friskies - (daphne uscati).

Mersi

si ca pesti :
3 Carasi
au mai ramas 3 neoni
4 Beta Splendens
2 Sanitari
2 Xifo
3 crustacei
2 Melci :) .

CIAo!

Giovanny
04-10-2007, 06:51
Marafish ( baby )
Troco-prim 3
Fish fix 1

nsdamian
04-10-2007, 07:02
Matreta. Ha,ha,ha........ :P :P :P

g_sorin
04-10-2007, 08:57
Hikari.

klk13
04-10-2007, 11:57
eu am africani si le dau granule de la Hikari si fulgi de la Tetra

Yogi
05-10-2007, 12:29
Eu folosesc Hikari Algae Wafers, Hikari sinking tablets si Hikari discus. Asta la mancarea uscata. Si mancare congelata: Artemia, Chironomus, inima de vita, plus larve negre de tantari din Hornbach. Am constatat ca dupa Daphnia si larvele albe nu se omoara pestii...
In caz ca se gaseste...inima si ficat de curcan...mai puteti incerca si cu piept de pui...dar depinde de pestii pe care ii aveti.
Eu am pleco(si vegetarieni si carnivori), discus...mai nou am si Polypterus, care musca feroce :lol: din cubul de inima de vita congelat (dat pe razatoare si congelat, nu cub intreg...)
Mai dau si o multime de legume la pleco vegetarieni, castravete, dovlecel, salata, spanac, morcov, rosie, coaja pepene verde, boabe strugure, piersica etc.

dany_guppy
05-10-2007, 13:11
pt guppy (puiet / adulti) 8)
-fix nr.0
-fix nr.1
-troco-prim 0
-troco-prim 1
-fulgi
-artemia salina
-pureci uscati (ocazional)

DJalexx
05-10-2007, 13:20
Yogi ...
Mai dau si o multime de legume la pleco vegetarieni, castravete, dovlecel, salata, spanac, morcov, rosie, coaja pepene verde, boabe strugure, piersica etc.
Ce ai vrut sa spui?... cum dai legumele la pesti? si cat?

Yogi
05-10-2007, 13:27
Numai la pleco sau ancistrusi le dai legume. La cei care mananca vegetale. Ocazional mai dau si la discus salata sau spanac, oparite si tocate marunt. Dar la discus le plac mai mult Hikari algae wafers, alea de pleco :lol:

andreic
05-10-2007, 14:38
Vad ca Hikari este la loc de cinste.

Yogi
05-10-2007, 15:04
AHA, logic ! :lol:
Chiar si pestii mananca cu pofta mai mare Hikari decat altele...
Voi ce ati prefera? Dacie sau BMW ?!

fishb0ne
12-10-2007, 20:34
Ca vietati am asa, in acvarii separate dar le pomenesc la gramada:
-neon tetras
-dwarf gourami
-red claw crab
-fiddler crabs
-ghost shrimp
-bamboo shrimp

Crabii ii hranesc cu multa hrana naturala, in special boabe de mazare si creveti/peste. Cand imi este lene sau nu am timp ii hranesc cu Hikari algae wafers si Hikari Sinking Carnivore. Alternez, o zi vegetale, alta proteine.
Celelalte vietati papa, pe langa cele de mai sus:
-Two Little Fishies Plankton
-Tetra Flakes
-Hikari First Bites
-Tetra Sinking Pellets

Juwel
13-10-2007, 08:44
Hrana uscata:
Hikari
Tetra
Sera
Tropica
Nutrafin Hagen
Toate sortimentele, de la fulgi, granule etc la tablete. E la mine ca la petshop, numai borcanele si pliculete. Oricum granulele pentru discusi sunt la putere.
Hrana vie:
micro
tubi (am renuntat momentan)

O observatie interesanta: hrana de betta de la Tropical are un succes nebun la toti pestii, inclusiv puii mai rasariti. Dar atentie, e foarte bogata in proteine.

Decamio
13-10-2007, 10:53
Eu imi hranesc viviparii mei cu mancare uscata, iar cel ma imult le plac fulgii, "isi ling si degetele" :mrgreen:

zfcristian
28-10-2007, 20:57
Pt carasii mei folosesc:

5-6 tipuri de fulgi de la Tetra in amestec;
"graunte" de la Hikari ;
Tetrafin sticks ;
Spirulina

Cel mai mult insa le plac fulgii desi sunt destul de marisori ; ;new29

master_alexut
28-10-2007, 21:14
tubi 90% ,in rest mancare uscata dar nu de firma.

SOLARIS e frumos acvariul dar puterai si tu sa plimbi aparatul ..si mai aproaspe si ansamblu si bucati..asa e cam departe si cam static.

Solaris
29-10-2007, 12:04
da in curand o sa fac si asta :grin: , intre timp ma perfectionez in arta filmatului si a fotografiei, ca deocamdata nu sunt multumit deloc cum ies detaliile. :blackeye

kriss
31-10-2007, 13:00
eu folosesc momentan sera vipagran, trocoprim 1 si spirulina.

master_alexut
02-11-2007, 12:03
secretul este sa fie cat mai variata,si mai ieftina si mai scumpa...

mmaxalb
17-11-2007, 19:35
de fiecae data cind intru intrun pet shop iau un tub sau un plic de mincare de orce fel dintrun asfel de shop din greseala sau prostie am luat tetra doromin o mincare pentru cichlide mari sub forma de sticks de 1cm initial am vrut sa o duc inapoi dar m-am gindit ca o farim si merge
Asa am facut initial dar am scapat si una intreaga sa vazi ce nebunie am iscat in acvariu toti pesti luau sticksul in gura muscau o bucatica si se scufundau cu el apoi ii dadea drumu pina lau dus pe fund cam jumatate din sticks unde ancitrusi lau pupat si nu iau mai dat drumul
acuma cind le dau sticksuri cum incepe nebunia ar fi in stare sa sara din acvarui sa ajunga la ele fiecare ia cite unul si il arearga prin acvariu pina il maninca
fac tot posibilul sa nu le dau intro saptamina aceiasi mincare de doua ori