PDA

View Full Version : Apa neciclata



iuliu04
24-04-2007, 15:43
am un acvariu de vreo 40 L. problema e ca inainte sa introduc pesti in acvariu nu am lasat acvariu la ciclat. acum culoarea apei are o nuanta albicioasa si apa e schimbata numai de o zi. ce pot face in aceasta privinta.
in acvariu am introdus 13 Xifo din care 9 sunt rosii si 4 negri cu codita portocalie, iar cei negri au ineput sa stea mai mult pe fundul acvariului.
in acvariu nu am inca plante sunt doar pesti.
deci ce pot face?

Betta_Boy
24-04-2007, 15:58
Poti sa schimbi apa cat vrei, tot albicioasa se va face.... Singura solutie este sa ciclezi acvariul. Probabil nu vei lua in seama ceea ce-ti spun eu si vei incerca sa tot schimbi apa (... stiu si eu din propie experienta) dar rezultatul va fi acelasi. Macar 1 saptamana muta pestii in alt recipient ca nu li se intampla nimic si baga acvariul la ciclat.

iuliu04
24-04-2007, 19:49
ok ms pentru informatie.
si inca ceva pesti care stau pe fundul acvariului sa stea tot din aceasi cauza? pentru ca nu e ciclat acvariul?

Solaris
24-04-2007, 22:57
Macar 1 saptamana muta pestii in alt recipient ca nu li se intampla nimic si baga acvariul la ciclat.
Daca are unde sa-i bage. :) NU in apa de la robinet care e si mai daunatoare decat aia din acvariu. Si da, pestii de aia stau pe fund si da cumpara si plante 8)

mcer
25-04-2007, 11:52
am un acvariu de vreo 40 L. problema e ca inainte sa introduc pesti in acvariu nu am lasat acvariu la ciclat. acum culoarea apei are o nuanta albicioasa si apa e schimbata numai de o zi. ce pot face in aceasta privinta.
in acvariu am introdus 13 Xifo din care 9 sunt rosii si 4 negri cu codita portocalie, iar cei negri au ineput sa stea mai mult pe fundul acvariului.
in acvariu nu am inca plante sunt doar pesti.
deci ce pot face?

Salut,

cam in cate zile dupa ce ai introdus pestii a devenit apa albicioasa?
Eu nu am lasat acvariul la ciclat decat o zi (cu sera aquatan si nitrivec), apoi am introdus cativa pestisori. Azi e a treia zi si apa e limpede cristal. Continui tratamentul cu sera nitrivec inca 7 zile, conform instructiunilor.
Sa ma astept ca situatia nu va mai fi roz mult timp (apa se va tulbura)?

iuliu04
25-04-2007, 19:32
apa a devenit albicioasa aproximativ dupa 2 zile.

mcer
25-04-2007, 19:37
apa a devenit albicioasa aproximativ dupa 2 zile.
Eu sunt azi in a 3-a zi, apa e cristal clear, inca.
mai stau vreo 2 zile si scriu un post mai detaliat pe tema asta, pentru ca am vazut multe polemici pe acest subiect.

razvan
26-04-2007, 09:28
cred ca trebuie evidentiat faptul ca un foarte bun ajutor in ciclarea si limpezirea apei, il poate da un "burete cu bolborositor" , cu conditia ca buretele sa fie cit mai mare, atit din punct de vedere volum, cit si ca inaltime.

constituie un foarte bun suport pentru bacterii, si datorita curentului de apa extrem de mic "prin el" asigura o foarte buna filtrare a mizeriei in suspensie, din apa.

din experienta va spun ca "am tinut" un acvariu de 120 l doar cu un burete cu bolborositor, insa avea dimensiunea de 10X10X20 cm ;)

iuliu04
26-04-2007, 17:42
Burete cu "bolborositor" am in acvariu si e destul de maricel raportat la acvariu. Oare daca introduc 2 bureti nu va avea un efect mai puternic?
Pt. ca nu am in ce sa scot pesti si sa las acvariul la ciclat.
A si sa nu uit, pesti si-au revenit nu mai stau pe fundul bazinului.