PDA

View Full Version : Polemica Mulsului



paulpaul94
08-02-2010, 07:13
Acum este si randul meu sa intreb :oops:
Avand in vedere ca pe internet s-au nascut numeroase polemici,mituri as vrea ca sa va cer si eu parerea in privinta MULSULUI
Este adevarat ca MULSUL carasului provoaca moartea????
Daca"DA",atunci De Ce?(unul din motive cred ca il stiu,dar restul....)

Tudor.M
08-02-2010, 08:37
Este adevarat ca MULSUL carasului provoaca moartea????


FALS!

Persoana fara experianta care face "mulsul" omoara pestele.

viviparu'
08-02-2010, 12:22
Daca te-apuci sa-l joci cu picioarele pe burta ca sa iasa toate icrele, are sanse mari sa sucombe.

Altfel, carasii se mulg fara probleme. Trebuie doar atentie si o minima experienta.

paulpaul94
08-02-2010, 14:09
de experienta...nu cred ca e problema(cine-i mulgea carasii,crapii lu tata din iaz)ce este drept,de mult sunt pasionat de pesti(intr-o forma sau alta) :grin:
Am intrebat ca mi-a fost frica,tin prea mult la ei ca sa-i ;new43

CT12VVV
19-02-2010, 11:43
tin sa intaresc raspunsul dat de catre tudor_mtp si afirm ca am carasi reproducatori de aproximativ 1 an de zile , timp in care i-am muls de 6-7 ori ... atata timp cat mulsul se face foarte delicat fara sa se apese deloc tare pe burta pestilor nu apare nici un fel de problema ... ba dimpotriva mi se pare mult mai eficienta aceasta metoda intrucat pestii nu mai au timp sa manance din icrele depuse in cazul in care nu esti pe faza in momentul reproducerii si asa ai si siguranta ca laptii masculului vor fecunda toate icrele ... eu mulg icrele femelei mai intai intr-un acvariu de aprox 30l , dupa care laptii masculului care se aseaza pete icrele ce se lipesc de fundul acvariului... chiar amestec putin cu degetul in apa pentru ca laptii sa se raspandeasca peste toate icrele ... pana acum nu am dat niciodata gres cu aceasta metoda ... am obtinut pui chiar si cand am muls pestii pe fundul unei sticle de plastic taiate de 2.5l pe care am introdus-o ulterior in acvariul pentru pui ! chiar astept ca in 2 zile maxim daca nu maine sa ii mulg din nou ! spor la treaba si sa auzim de puiet proaspat ! :)

x_dadu
20-02-2010, 09:05
nu-i nici o polemica, e doar "prostia" unora, ca mine, care la mulgere (intr-o cratita de 5 litri) am apasat prea tare burtica pestisorului si am omorat frumusete de black moor, restu e can can.
Asta acum ani buni, nu e vorba de carasii ce-i am acuma :mrgreen:

paulpaul94
20-02-2010, 18:33
Am inteles.....orcum m-am gandit mai bine....Nu cred ca vreau sa ii reproduc.Nu o sa am loc sa ii tin,hai ca reusesc sa fac un loc pentru ei dar cui ii dau?
Asa ca mai bine stau pe posteriorul meu :grin:

Decamio
20-02-2010, 19:27
@paulpaul94, deja ma speriasem, ma bucur ca ti-ai revenit :)))