PDA

View Full Version : Myriophyllum tuberculatum!!



sergiu
18-04-2007, 16:18
As vrea sa aflu de la cei care detin Myriophyllum tuberculatum cum le creste aceasta planta in acvariu si cam ce ii ofera pentru o crestere buna deoarece pana cand am refacut acvariu tufa de Myriophyllum tuberculatum pe care o aveam o ducea foarte bine si avea o multime de pui pe fiecare fir,odata cu refacerea acvariului(acum 3 saptamani) am replantat firele tinere si cele mai frumose...ingrijorarea mea a aparut cand am observat ca "frunzele "(nus chair frunze da nu stiu acum cum sa le zic :grin: )au inceput sa se inchida la culoare si chiar unele sa cada,iar de pe tulpina nu a mai aparut nici urma de noi fire.astept raspuns

lupul-sur
18-04-2007, 17:49
Sergiule ai mai putina lumina? daca nu inseamna ca nu are fertilizanti.

sergiu
18-04-2007, 18:56
lumina a ramas aceeasi 2xorasm floura si un tld 830, 0,8 w/l eu consider ca lumina nu e de vina pentru ca inainte de a reface acvariu mergea de minune,cred ca la capitolul fertilizanti este problema,substratu fiind doar din pietris 2-3 mm,insa nu am dorit sa adaug fertilizanti lichizi pentru ca,acvariul are doar 3 saptamani si nu am vrut sa-mi rezulte o explozie a algelor,insa azi dupa schimbarea apei am introdus Florena,sper sa vad rezulate

Sicmar
30-04-2007, 18:27
S-ar putea sa nu fie de vina acvariul (si conditiile din el) ci sa fi replantat plante prea mici, prea tinere.
Totusi, am constatat ca Myriophyllum tuberculatum este o planta cam ciudata. In unele locuri merge, in altele nu merge, fara a putea preciza exact de ce.

lupul-sur
30-04-2007, 20:36
ii place spatiul liber cu circulatia apei pintri frunze, daca nu face alge.

BLK
30-04-2007, 21:54
si daca face alge? sau daca avea alge cand a fost introdusa in acvariu? cum pot rezolva? cresc frumos varfurile, chiar intr-un varf am vazut 2 ramificatii, dar se cam umple de alge, si cu mana nu am reusit sa le indepartez, sunt lipite cu poxipol cred :twisted:

apropo eu am 18l de apa cu 14W lumina si nu am pus nimic in apa sau in substrat. am observat ca un fir are si radacini lungute deja, celelalte nu se prea vad (la plantare nu aveau deloc, a trecut cam o saptamana)

lupul-sur
01-05-2007, 08:53
BLK daca ti-a facut radacini adventive nu ai hrana in substrat, algele se indeparteaza foarte greu, acum sfaturi nu se pot da decat cu vizualizarea bazinului.

BLK
01-05-2007, 11:21
au facut radacina in substrat. am si un Echinodorus aquartica care merge si el bine, are o frunza noua cam de 2cm.

poze cu bazinul am pus aici:
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=3456

Ro_land
12-07-2007, 10:29
Aceasta planta nu o duce bine nici la mine. De crescut, creste, dar nu arata prea bine, cu frunze din ce in ce mai mici si cu o coloratura inchisa.
Probabil ca nu are nici circulatie buna a apei si da, face alge.
Am 0.6W/l lumina (dar nu pe toata durata zilei). Fertilizanti si nutrienti am, cel putin dupa masuratori.
Banuiesc ca lipsa luminii este pricipalul vinovat dar nu am curaj sa dau mai multa de frica algelor. Totusi am sa experimentez ceva, treptat.

Necroshine
13-07-2007, 09:55
In schimb la mine o duce super-bestial! :mrgreen: Am avut doua fie care acum 5 saptamani masurau cam 20 cm inaltime...Au ajuns, ambele la peste un metru...poza de acum 2 saptamani.Nu vad acolo Myriophyllum tuberculatum ;new47 . Cred c-ai confundat-o cu Limnophila aquatica.

Myriophyllum tuberculatum are nevoie de substrat fertil. Altfel creste inconstant, in salturi.

Necroshine
13-07-2007, 10:25
@Necroshine, nici in partea stanga, cea rosietica? Eu am primit si Myriophyllum si Limnophilla...asa stiam.Sint aproape sigur ca planta rosiatica din stinga e Cabomba furcata. Pentru o identificare sigura revin-o c-o poza mai clara, facuta de aproape.


Si ambele, atat cea centrala care banuiesc ca e Limnophilla, cat si cea rosie din stanga (acu 2 saptamani era langa teava de admisie a apei) au crescut ca nebunele.Faptul c-au crescut repede imi confirma oarecum ca-i Cabomba furcata.
Myriophyllum tuberculatum nu are viteza de crestere mare.

sergiu
13-07-2007, 10:49
Intradevar fishdisease plantele din acvariulu tau sunt cele pe care le enumera Necroshine(prietenii stiu de ce :grin: ),respectiv Limnophilla si C.furcata,cat despre M.tuberculatum nu este chiar asa pretentiosa,are nevoie de o lumina in medie de 0,5 w (lumina de calitate) si un substrat bun,la mine cel putin a crescut decent in substrat doar din pietris fara nici un fertilizant.Precizez doar ca are nevoie de circulatie buna a apei si nu se recomanda plantata intr-un acvariu in care algele nu sunt sub control.[/url]