PDA

View Full Version : crapi japonezi



marcussmario
16-04-2007, 09:46
cine imi poate da detalii despre cresterea crapului japonez?sau macar un link in afara de www.crapijaponezi.ro care are informatii foarte vagi. m-ar interesa cifre: ce greutate are in primul an de viata, in al doilea, care este pretul de achizitie,raportul hrana spor de crestere (UN\kg spor) etc.mapoate ajuta cineva? multumesc

(mutat de drhyperlaur: data viitoare citeste descrierea sectiunii in care postezi, asta in cazul in care numele nu e suficient de sugestiv)

FishMiky
09-06-2007, 23:48
Nu prea cred ca trebuia sa ceri informatii in topicul cu donatii . Incearca sa muti postul la Cyprinidae . Asa poate ai sa primesti informatii mai repede si mai bune .

Gabii
11-06-2007, 08:06
Cateva informatii...

In primul an de viata - daca are conditii bune (apa din belsug, filtrare foarte buna, hranire la intervale regulate si de cat mai multe ori pe zi cu hrana bogata in proteine) - poate ajung ela 100 -150 sau chiar spre 200 de grame...
In anul doi de viata POATE sa ajunga la 600 -800 de grame.
In anul trei - poate sa ajunga la 45 -50 cm si 1,2 -1,4 kg.
Repet, asta in conditii optime.
Tinuti in acvariu- duc lipsa de spatiu si nu cresc asa de repede.
Practic la mine au un an si o luna (cred), si au intre 8 si 14 cm. Asta inseamna ca au in jur de 40 -60 de grame...

Cica un crap de 1 kg are nevoie de minim un metru cub de apa.

Pretul de achizitie - depinde ce fel de crapi vrei... calitatea se plateste.
Adica vei gasi destul de usor crapi de un an (sau mai mici) la preturi de 7 -10 RON dar la fel de bine aceiasi crapi pot sa coste 20 -50 sau 200 de euro pe bucata. Conteaza foarte mult varsta, marimea in functie de vartsa, FORMA, rasa si coloritul.


P.S - daca gaseste cineva o sursa de crapi koi FRUMOSI si VALOROSI in ungaria- il rog sa imi dea si mie adresa, ca si pe mine ma intereseaza.. imi trebuie matca de calitate.