PDA

View Full Version : Dovada ca pH-ul nu conteaza



fishb0ne
14-04-2007, 21:59
Ma rog, APROAPE ca nu conteaza, stim insa ca unele vietati nu se inmultesc decat la un anumit pH. CEL MAI IMPORTANT aspect al pH-ului este ca acesta sa ramana constant.
Case in point.
La noi in minunatul stat Nebraska avem parte de apa destul de dura, cu un pH de la 7.6 in sus. In mai toate acvariile de apa dulce si apa marina de la magazinele de pesti din zona, apa are un pH peste 8.0, uneori chiar si 8.8. In acvariile mele pH-ul este de 8.4 si cu toate astea melcii imi depun oua constant, am prins si un ghost shrimp cu oua. De asemenea, majoritatea stocului de pesti este local. Gupii, platties, mai toate sunt reproduse aici, la noi. Stiu ca am mai purtat discutii si mi s-a spus "wow. Cu un asa pH sa nu te astepti sa-ti supravietuiasca mult timp gupii sau puiutii". Ei bine, in momentul de fata in acvariul meu de 38 litri de apa dulce am 1 gupi cat se poate de fericit, un pui de gupi care nu are mai mult de 1 luna, si el cat se poate de fericit, vreo 4 saculete de oua de melci si un crevete gravid. Asadar, am zis ca poate merita deschis un topic informativ la modul general si sa informez pe cei care nu stiau deja despre acest aspect. Multi cand constata ca pH-ul din acvariul lor nu este cel recomandat pe site-uri pentru mentinerea pestilor se apuca si iau masuri sa-l urce sau sa-l scada si adeseori aceasta "activitate" se dovedeste a fi dezastruoasa. Inamicul vostru sunt fluctuatiile. pH spike sau pH crash. Lasati solutiile de adaptat. Incercati pe cat posibil sa-l mentineti constant prin schimbul partial de apa, la intervale regulate.

lupul-sur
15-04-2007, 10:09
Problema asta a ph si a duritatii se intalneste peste tot in lume. Solutia cea mai facila este tinerea in bazine a pestilor potriviti pentru respectivele conditii. Crede-ma ph este important. As putea sa iti insir o serie de exemple: incepand cu discusi continuand cu carasi si terminand cu zebre. La zebre exemplific putin: bazin de peste 200 litri, foarte bine plantat. Constant ph se crestea peste 6,5. Urmarea: boala ph-ului.

fishb0ne
15-04-2007, 19:54
Da, insa ceea ce descri tu nu este ceea ce sustineam eu, anume mentinerea pH-ului. Bun, creste. Sa zicem pana in .. 7.8? 8.0? Daca pui mana pe niste zebre care toata viata lor pH de 8.0 au vazut, ce faci? Te-apuci sa incerci sa-l scazi la 6.5 ca asa scrie in literatura si online? Asta sustineam.

Burn_x1
15-04-2007, 21:59
Pestele se inmulteste cand apa are anumiti parametrii, deci acolo unde se reproduc, bazinele au parametrii necesari. Faptul ca pui o zebra intr-un bazn unde PH = 8 nu inseamna ca se simte bine, chiar daca vanzatorul care ti-a dat-o o tinea in apa cu ph = 8,1.

fishb0ne
16-04-2007, 03:37
"Pestele se inmulteste cand apa are animiti parametrii"
Asta incercam sa adresez. Sa-mi arate si mie cineva unde scrie ca 8.4-8.8 e OK pentru inmultire. Repet. pH-ul e important sa stea stabil. Un peste care a fost nascut si crescut in pH de o anumita valoare, numai de ala va stie. Deci aici vorbesc de cei nascuti in captivitate. Gupii care fac pui. Crevetii, care stim cu totii ca sunt pretentiosi la apa. Platties. Marea majoritate a pestilor de acvarii cu recifuri, la fel, born and bred in Nebraska, la pH de peste 8.
Mie astazi tocmai mi-a depus oua un crevete ghost shrimp, I have it on video too :)
Pentru ca, conform literaturii, Nebraska, Minnesota, Iowa, practic marea majoritate a Midwestului american este sortit infertilitatii. Si uite ca totusi nu este asa. Ma pripesc la concluzii de novice? Rog sa fiu lamurit.

lupul-sur
16-04-2007, 08:58
Ai dreptate. Intradevar sunt cazuri in care pestii crescuti in anumite conditii, altele decat cele proprii speciei lor, sucombeaza daca se aduc brusc la conditiile originale.