PDA

View Full Version : Tetrazona bataus



mamika
27-01-2010, 16:44
Am in acvariu 3 tertazona;si de dimineata am vazut ca unul mai mare ii tot fugarea pe cei 2 mai mici;acuma vad ca unul nu mai are un ochi si inoata cam dezechilibrat ;ce sa fac?Ieri am cumparat ultimii doi si nu cred ca l-am cumparat asa!

Angelina
28-01-2010, 12:54
Asa le e firea , ti-am spus ca sunt agresivi . Sunt pesti de banc , trebuie sa ai minim 6 ....si NU sunt pesti pentru incepatori , nu ii poti asocia cate 1-2 cu alte n specii . Du-i inapoi de unde i-ai luat si ia la schimb mancare pe ei sau alti pesti pasnici .

floring
02-02-2010, 00:08
de ce nu sunt pesti pentru incepatori? eu personal nu vad alta problema in afara de faptul ca a luat prea putini. nu zice daca are alti pesti incompatibili cu ei, sunt pesti destul de rezistenti, nici prea agresivi, nici prea pasnici...
chestia cu ochiul se putea intampla si la alte specii mai linistite, dupa parerea mea.
cred ca e putin cam extremist sa ii recomanzi sa ii returneze in schimbul a ceva mancare. daca lui ii plac, n-are decat sa se intereseze de conditiile pe care le cer si sa le asigure conditiile respective.

Angelina
02-02-2010, 13:25
In primul rand e o EA . In al2lea rand daca i-ai citi restul de posturi din alte topicuri ai intelege (sper eu , is optimista) . In al3lea rand imi mentin recomandarile scrise mai sus .

floring
02-02-2010, 16:47
da, e evident o "ea", trebuia sa imi dau seama, greseala mea. si tot ce am zis era doar pe baza a ce am citit in postul curent. citind si altele, mai bine ma abtin. :roll:

blu3yes
07-02-2010, 16:06
Ala mare e mascul dominant, si ai avut ghinionul ca si cei 2 mici sa fie tot masculi banuiesc. Neavand card a devenit teritorial. Tetrazonele se tin in
card....ia 7-8 cel putin.

Nu sunt foarte agresivi, dar sunt putin rautaciosi si mai ales foarte activi.
Din cauza asta au tendinta sa se alerge intre ei...se mai ciupesc...dar nu
ca alti pesti gen betta care se bat pana moare unul din ei...