PDA

View Full Version : Discus setup - UPDATE -



just4one
25-01-2010, 21:41
Salutare, acum am adus cam la final noul setup la care ma gandeam de ceva timp .. :)

Arata asa:

25.01.2010 - http://www.youtube.com/watch?v=ISwyoYB__y0

04.02.2010 - http://www.youtube.com/watch?v=WteIo_-4AyY


Detalii acvariu: - Dimensiune: 100 x 50 x 50
- Lumina: 1 x Power Glo 30 W
- Filtrare: Filtru extern 1200 l/h, real nu stiu cat, marca cam no name Jebao, dar isi face foarte bine treaba de aproape 1 an jumate deja are canistra mare cu 4 sertare e cam copie dupa eheim.
- Incalzitor: EHEIM JAGER 250 W
- Pompa aer: Tetratec APS 400, perdea aer
- Pesti: 15 pui Discus (Cobalt, Solid Snakeskin, Pigeon), 1 Botia Macrachanta, 1 Botia Iohachata, 8 Corydoras Paleatus, 5 Corydoras Aeneus, 4 Corydoras Albino, 12 Ancistrusi si 2 Gibiceps.


Parametri:

- NO3 10
- NO 20
- GH 4
- Kh 3
- PH 7,2
- CL 0

astept pareri :P

snakefishmike
25-01-2010, 21:59
Mare rau pietrisul .
In rest ... felicitari . Inca unul care a inteles ca discusii nu "se pupa" cu plantele ;)

Radek
25-01-2010, 22:01
Daca vrei sa reproduci un biotop mai apropiat pentru discusi , cumperi un pietris alb cu granulatie mai mica , precum a zis si snake , e mare rau si stica aspectul .

In rest , spor la micuti , ca mai au pana devin 18;

just4one
25-01-2010, 22:08
in legatura cu granulatia pietrisului, intentionat la-m pus mai mare bine nu e exagerat de mare il pot sifona. Nu stiu dece dar cand imi imaginez granulatie mica si alba nu imi prea aduce a natural pe cand asta e 100% natural rotunjit si colorat de natura si chiar se gaseste in apa insa cel alb si mai marunt .. nu stiu ... fiecare cum prefera acum.. si da am ales discusi fara plante :D

snakefishmike
25-01-2010, 22:14
E mult prea mare . Nu vei avea ce sifona , intrucit toata mizeria se va aduna sub el ;) .

Radek
25-01-2010, 22:15
Cam asta sugeram eu :

http://showcase.aquatic-gardeners.org/Img2009/View/635.jpg

http://showcase.aquatic-gardeners.org/Img2009/View/594.jpg

just4one
25-01-2010, 22:16
il pot sifona stiu ca se aduna sub el, dar doar in fata la acvariu stratul pare mai gros in rest e doar piatra langa piatra intelegi cum zic? nu e gros la-m sifonat cu tetratec gravel cleaner e putin mai dificil cei drept ca ala nu are gura prea mare, dar il pot sifona

just4one
25-01-2010, 22:19
stiu pozele respective, da arata bine ala da impresie de mal cand ai zis pietris alb ma gandeam la altu. arata bine, dar decamdata e pus asta chiar nu arata bine pietrisul asta? ca mie mi se pare de efect lasand la o parte sifonatul care e un pic mai greu dar posibil

snakefishmike
25-01-2010, 22:21
Sincer ?
Absolut deloc , dar ... chestie de gusturi . :)

Radek
25-01-2010, 22:22
Eu zic ca ar schimba cu mult aspectul un pietris de genul asta , al tau e mare si mie de obicei pietrisul cu granulatie mare mi se pare inestetic .
Totusi! daca tie iti place, nu asculta de noi!
Cum am mai spus , tie trebuie sa-ti placa nu noua .

PS: Vezi ca ti-o iei pentru double post! :blackeye

TEZEU
25-01-2010, 22:30
Mie mi se par cam micuti discusii, din punctul meu de vedere mai bine i-ai creste in "steril" pana mai aduna cativa cm. Si poti renunta la perdeaua aia de aer (cam inutila si urata). Succes in continuare

just4one
25-01-2010, 22:31
hmmm deocamdata il las asa pietrisul pana mai cresc si discusii si apoi poate il schimb pe granulatie tot naturala la culoare si mai mica chiar pietricele dalea mici dar naturale nu alb sau mai este ala un maro deschis.. ala gri natural

Allex
25-01-2010, 22:41
Arata foarte bine acvariul bine acvariul, imi place mult si pietrisul, asteptam vesti dupa ce incerci sa-l sifonezi.
Ce sugereaza Radek arata ok doar ca probabil e un "death trap", sunt sigur ca pestii respectivi se vor zgaria rau in toate crengile alea, ceea ce e posibil si la tine dar mai putin.

just4one
25-01-2010, 22:48
dar nu am vorbit pana acum referire rea la "crengile ale" :) ziceam de pietris, si la-m sifonat de mai multe ori :P merge oleaca mai dificil decat normal sa zic asa, dar in clip se vede asa o reflexie de la el ce ii da o tenta de culoare alba care in realitate nu e asa poate deaia se pare ca nu arata bine

mihaim
25-01-2010, 23:35
Iti recomand sa inlocuiesti pietrisul acela mare cu nisip e mai usor pentru amicii tai sa vaneze mancarea cazuta pe el care in acest moment va intra in toate colturile se vor descompune si o sa ai numai necazuri din cauza asta, ma rog, parerea mea. :) (toata operatiunea iti va lua foarte putin timp).

Angelina
26-01-2010, 13:04
Puii tai de discusi sunt MICI rau , chiar nu au ce cauta in acel acvariu , mai ales cu pietrisul ala ENORM . Pana ajung la 8-10 cm , discusii se cresc in acvariu steril si mai mic , ca sa gaseasca mai repede mancarea , sa poti sifona foarte bine tot de pe fundul acavriului , sa poti face tratamente cand e necesar , sa poti schimba multa apa atunci cand e cazul , etc .
Daca te vei incapatana sa pastrezi pietrisul ala enorm , sau oricare alt substrat , nu va dura mult pana vei avea probleme cu ei .

sorin81
26-01-2010, 22:23
Puii tai de discusi sunt MICI rau , chiar nu au ce cauta in acel acvariu , mai ales cu pietrisul ala ENORM . Pana ajung la 8-10 cm , discusii se cresc in acvariu steril si mai mic , ca sa gaseasca mai repede mancarea , sa poti sifona foarte bine tot de pe fundul acavriului , sa poti face tratamente cand e necesar , sa poti schimba multa apa atunci cand e cazul , etc .
Daca te vei incapatana sa pastrezi pietrisul ala enorm , sau oricare alt substrat , nu va dura mult pana vei avea probleme cu ei .

Are dreptate ! Pune puii intr-un acvariu mic (50-80l) schimburi dese de apa + mancare "ca la balamuc" si peste cateva luni bune vei aveam discusi pt. acvariu cel mare.

just4one
26-01-2010, 23:17
REPET: Pietrisul ala enorm defapt chiar arata foarte bine posibil in clip pare mai accentuat nuantat si se vede diferit dar e de efect iese in evidenta mult mai mult decat nisipul a fost nisip inainte si am vazut diferenta. are decat o singura parte proasta ca gura curatatorului de substrat e chiar la limita cat sa pot sifona bine, dar e OK. acum fiecare cu gusturile sale insa mie imi place e de efect si iese in evidenta.

Discusii se hranesc dintr-un hranitor modificat de tubifex in care pun tetra diskus si in momentul in care un pic este miscat iese din el mancarea, discusii manca foarte bine, sunt activi iar pestii de substrat la fel in ciuda granulatiei mai mare a substratului.
Deocamdata sunt ok atat pestii de substrat cat si discusii daca voi observa ca acel substrat le face rau normal ca il schimb ca nu mie greu, dar acum e ok si e de cateva luni 2,3 luni in care au fost doar pestii de substrat de 1 sapt is si discusii si nam avut nici un fel de prob.
Deci tine de gust si de adaptarea la unele situatii.
Am sa revin peste cateva saptamani cu detalii si poze... :)

Radek
26-01-2010, 23:20
Discusii se cresc in acvarii sterile din mai multe motive:
-intretinere usoara
-poti mentine calitatile apei usor
dar daca tu esti incapatanat si nu vrei sa asculti , asta e .

Spor la micuti!

sorin81
29-01-2010, 11:36
REPET: Pietrisul ala enorm .........
Discusii se hranesc .......sunt activi iar pestii de substrat la fel in ciuda granulatiei mai mare a substratului.
Deocamdata sunt ok atat pestii de substrat cat si discusii daca voi observa ca acel substrat le face rau normal ca il schimb ca nu mie greu, dar acum e ok si e de cateva luni 2,3 luni in care au fost doar pestii de substrat de 1 sapt is si discusii si nam avut nici un fel de prob.
Deci tine de gust si de adaptarea la unele situatii.
Am sa revin peste cateva saptamani cu detalii si poze... :)

Indeparteaza pietrisul in proportie de 100%, creste puii pana trec de 10 cm fara substrat, plante.... iar apoi poti sa amenajezi un acvariu plantat. Am facut si eu greseala de a creste pui in plantat mai demult si regret si acum.

glasforex
02-02-2010, 14:37
salut
ma bag si eu la comentarii.
1. atata timp cat mancarea nu este "aruncata" pestilor ci ei merg singuri si se hranesc din jucaria aia de tubiflex; nu ajunge in substrat si asta e un lucru bun pentru ca mancarea strica apa mai rau ca si excrementele pestilor.
2. pietrele alea deja au pe ele formate colonii de bacteriile nitrificatoare si pastreaza extrem de bine echilibrul acvariului. mai ales ca stratul nu e gros iar apa si O2-ul circula in substrat nepermitand formarea unor gaze toxice intr-un mediu anaerob.

Deci rau nu e!.. mai degraba se poate discuta de estetica. Dar daca omului ii place... urat nu e dar o granulatie mai mica intradevar ar fi mai estetica! Acuma ca tot ne-am ingrijorat de sanatatea micutilor eu zic sa lasi asa si sa nu schimbi ca mai rau faci!..

Numai bine!

sorin81
02-02-2010, 17:47
salut
ma bag si eu la comentarii.
1. atata timp cat mancarea nu este "aruncata" pestilor ci ei merg singuri si se hranesc din jucaria aia de tubiflex; nu ajunge in substrat si asta e un lucru bun pentru ca mancarea strica apa mai rau ca si excrementele pestilor.

Aici nu prea ai dreptate. Ai analizat sa vezi cum se hranesc? Ai sa vezi ca mancarea este scupata si iar scuipata ........ oricum ajung pe fund indiferent de ce dispozitiv ai folosi. Si cei cu aquascape-ul se tot chinuie sa dreseze discusii sa manance intr-un singur loc pt. a nu avea resturi de macare printre plante..... La discusi nu este recomandat un pitris grosier iar un pietris de 0-2mm este ok.

glasforex
02-02-2010, 18:43
si astia ( 1 Botia Macrachanta, 1 Botia Iohachata, 8 Corydoras Paleatus, 5 Corydoras Aeneus, 4 Corydoras Albino, 12 Ancistrusi si 2 Gibiceps. ) ce mai mananca ?

sorin81
03-02-2010, 13:30
Raman la parera mea ca cel mai bun pt. discus este pietrisul cat mai fin. Asteptam sa vedem si ceva poze peste cateva luni sa vedem daca au crescut puii. Eu zic din experienta "cresterea lor este compromisa", traiasca acvariu steril pana ce pestii ajung la 10-12 cm. Tu alegi cum vrei sa cresti acesti pestisori.

just4one
03-02-2010, 21:27
acvariul arata la fel ca si in clip dar am facut o mica modificare am scos complect substratul cel putin pana discusii vor fi mai mari si atunci am sa pun granulatie 3-5mm, puii sunt bine cresc, mananca super bine am sa pun poze peste cateva sapt cand va fi diferenta mai vizibila :)

sorin81
04-02-2010, 10:08
acvariul arata la fel ca si in clip dar am facut o mica modificare am scos complect substratul cel putin pana discusii vor fi mai mari si atunci am sa pun granulatie 3-5mm, puii sunt bine cresc, mananca super bine am sa pun poze peste cateva sapt cand va fi diferenta mai vizibila :)

Buna alegere ! <:-P