PDA

View Full Version : Melcii imi mananca plantele...



krysty99
11-04-2007, 00:23
Salutare si ca sa trec repede la subiect cred ca sunt invadat de melci (nu stiu de care, dar sunt mici si negri). Plantele au rezistat foarte bine in primele saptamani, dar de cateva zile am obs ca se rup de la mijloc, sunt "chelite" de frunze chiar mi-au iesit din substrat(din pacate nu stiu cum se numesc exact - dar pot pune poze). M-am uitat mai atent si am vazut ca tulpina se subtiaza pe la mijloc (se maroneste asa..ca si cum s-ar usca de tot) se rupe in 2 bucati si raman verzi, una in pamant si una pluteste....le-am plantat si p-astea rupte de cateva ori (pana am obosit) si azi am vazut niste puncte negre, micute pe ele..par a fi niste "vietati nedorite" si va intreb cum sa scap de ele. Plantele nu au avut parte de tratament special cand le-am luat, dar au fost spalate crezand ca e suficient...

Astept sa-mi cereti poze si informatii ce pot fi de folos in speranta ca cineva are idee cum rezolv aceasta problema (chiar si pe !Ymess: krysty992001)

Burn_x1
11-04-2007, 00:29
Se rup din alte cauze lasa melcii ca abia iti curata acvariu, nu mai arunca cu pietre in cei care te ajuta. Melcii acvatici au maxilarul modificat este ca si cum un caine ar manca iarba, deci nu poate sa o toace. Daca o mananca, o mananca ca e bolnava.
Fa niste teste la apa. Vezi ca daca omori melcii dai de blestemul algelor.

Mai intai si intai curata substratul si fa schimburi masive de apa zilnic(peste 30%)

krysty99
11-04-2007, 00:47
Sunt convins ca nu e de la sol. E o turba TETRA pe spatele acvariului si peste ea e un pietris cumparat din pet-shop (adica nu e de tip santier sau din obor), ba mai mult, am respectat si recomandarile de "tratament" ale pietrisului (pe ambalajul lui scria "...pentru acvarii..."). E posibil sa fie apa(asa cum ai spus si tu) dar plantele o duc bine (in sensul ca se inmultesc ok, sunt verzi, cresc..) si se vede clar ca rupturile sunt cauzate din "exterior".
O sa pun maine seara cateva poze. multam