PDA

View Full Version : sleepin with the fishes



cosmindv
09-04-2007, 14:24
hello lume,,sunt din Bucuresti, am 18 ani (nu de puscarie) in sfarsit am apucat si eu sa imi fac cont pe site, felicitari in primul rand pt comunitatea care o aveti aici, abea astept sa ma alatur si eu prin randul acvarstilor experimentati, am un acvariu de aprox 150 l, il am de un an, am descris speciile si hardwear-ul mai jos, in signature,
Stiu ca sunt multe specii si multi pesti dar se inteleg perfect, sunt cuminti, au un biotop (zic eu) echilibrat, 2 plante mari ce imi oxigeneaza puternic apa, un filtru extern (nou cumparat) cu debit de 700l/h mai tin un acvariu de pui :) in care am crescut o generatie de xipho si moly si acum im cresc vreo 50 de pui de guppy,
mi-au fost de folos articolele voastre si sper sa aflu cat mai multe despre imperechieri.

ce sa va mai spun,, vise,, am,, vreau sa mai fac un acvariu de ciclide, cel putin 400L, si un acvariu discusi ~100L (eventual odata cu ridicarea unei case,,,, 2 vise in 1 :? este vorba de o casa cu un balocon si un acvariu pentru fiecare dormitor :lol: ) got any ideas? :lol:

o sa adaug si o serie de poze ,, nu prea am avut cand,, sa le pun pe net si sa fac ceva recent,,

hardwareacvariu ~150L
un neon albastru si unul alb
incalzitor 150w
filtru tetratec debit 700L/h
Pesti:gupi,xifo,moly,jandarmi, neoni rosii/negrii, gurami, gurami galbeni, tetra, leri, paradis, zebre rosii/ negre, sumatranus, corydoras, rechin alb/negru, betta, scalari.
Melci: 2XAmpullaria
Plante:2XEchinodorus amazonicus, Echinodorus tenellus &Limnophila
http://photos.hi5.com/0003/579/231/bfkKa3579231-02.jpg

Rattle
09-04-2007, 16:11
;new46 ;new46
Numai daca ai cate doi din fiecare specie pe care ai insirat-o si tot e mai mult decat trebuie!! Iar plantele sunt prea putine... Cum stai cu algele?

Burn_x1
09-04-2007, 16:40
Scoate si pietrisul, scoate si prostiile ale de barci sau castele. La ce pesti ai iti trebuie acvariu de peste 500L

Dar cel mai urgent scoate pietreleeeeee


In rest, bine ai venit
acum chiar ai de muncit

cosmindv
10-04-2007, 09:49
cum spuneam, poza nu este deloc noua, am renuntat la ceva pietre si o sa renunt complet imediat ce obtin mai multa vegetatie, + acum a disparut filtrul ala, este adevarat ca nu am stat sa calculez spatiul de care au nevoie, dar pestii se comporta ok cresc mari si nu sunt asa aglomerati pe cat pare, majoritatea sunt specii de talie mica,, desii, si ei stiu ca au nevoie de mai mult spatiu decat au,, hmmm,, mai am un acvariu cu 50 de pui de guppy :) dea ma gandesc unde sa mai pun un acvariu prin casa,

si desii acvariul sta mai mult in soare,, algele nu prea imi dau dureri de cap, abea ca se murdareste putin geamul in 2~3 sapt, daca e prea mic intervalul :) notify me,, foarte rar folosesc un algacid care vad ca ajuta, si cum filtrul are carbune activ imi filtreaza toxinele,, inainte daca nu schimbam ceva apa imediat dupa tratamentul cu algacid aveam cate o victima,,

asa,, am o intrebare pt voi,, am un filtru exterior si din cate vad face destul curent prin acvariu,, adica agita cat de cat apa,, pot sa il dau mai incet sau sa ii pun tubul de emisie astfel incat sa nu faca asa mult curent in apa,, dar,,aveti vreo ideie dauneaza cu ceva daca il las asa? pestii nu nu sunt deloc deranjati de acest curent,, inoata independent fata de el,

multumesc mult pt sfaturi sa stiti ca tin cont de ele (stiam ca o sa zica lumea ceva de nr pestilor) :oops: ;new29

wolfi
10-04-2007, 10:02
Asa cum ai acum filtrul:
1. cica pestii cresc mai mari daca inoata impotriva unui curent puternic
2. se oxigeneaza apa mai bine
Rezerve: Nu m-am uitat printre pestii pe care ii ai, s-ar putea unora sa nu le convina + tu decizi (si pestii suporta :D) de cat oxigen ai nevoie pe acolo. Eu zic sa lasi filtrul asa cum e. Si daca iti faci casa... ce zici de un iaz? :D Spor