PDA

View Full Version : Apa de fantana?



Burn_x1
08-04-2007, 19:02
Nu stiu daca a mai fost discutat acest subiect, dar nu am gasit nimic pe forum.
Stie cineva daca apa de fantana este buna in iacvaristica?

manu
08-04-2007, 19:11
depinde din care fantana scoti apa! :mrgreen:
eu folosesc numai apa din fantana ( foraj la peste 130m) pt. ca nu am alta posibilitate deocamdata!
eu nu i-am facut analizele stiu doar ca e potabila si ca e foarte dura ( se vede cu ochiul liber :shock: )
oricum carasii mei n-au pretentii cand e vorba de duritatea apei!
intre timp mi-am instalat un dedurizator magnetic, dar sincer ma indoiesc de eficacitatea lui... :roll:
ideal ar fi apa de ploaie dar colectata din zone nepoluate si cu un sistem de colectare ( burlane) bine curatate!

Burn_x1
08-04-2007, 19:22
cam 9-10 m are fantana, dar daca zici ca apa e dura renunt.
Sincer, vreau sa stiu daca apa de rau este buna? a facut cineva teste la apa de rau?

manu
08-04-2007, 20:20
acelasi lucru, trebe sa-i faci teste mai intai!
apopo, vad ca esti de pe la Gorj.. meri si tu pe Novaci, Ranca... oricum la munte gasesti ape curgatoare curate, cat despre duritate ... depinde de zone, daca sunt roci calcaroase ca pe Cheile Nerei poti sa uiti!
daca chiar nu ai cu ce sa te deplasezi si sa cari atata apa e buna si cea de la chiuveta!
oricum tre sa o pui la "invechit" si-i iasa si clorul cu ocazia asta ( eventual o fierbi sau o barbotezi

ps
daca te grabesti sacrifica un peste si pune-l intr-un bol cu apa din fantana si vezi cum reactioneaza!

Deceneu
09-04-2007, 17:12
Nu e nevoie sa fierbi apa (stiam de fapt ca nu e deloc indicat sa fierbi apa deoarece pe langa eliminarea clorului se mai elimina si alte substante - in general minerale- care afecteaza calitatea apei).
Apa de la chiuveta e bine sa o lasi intr-un recipient cu o suprafata mare de "aerisire" (gen o galeata) timp de 24 de ore si e ok.
Daca ai nevoie de o duritate cat mai mica a apei atunci ai 2 variante : fie apa de ploaie (dar atentie la modul de colectare) ori un ozmozator.

Gabii
16-04-2007, 07:31
:!:
Din cate stiam io, mineralele NU se elimina prin fierbere! Din contra, creste concentratia lor.
sa ma corecteze cineva daca gresesc...

:!:
adica daca pui o cana cu apa + 2 lunguri de sare la fiert, fierbe apa - se evapora apa si ramane sarea nu?

Asta ca sa nu existe confuzii...
Gabii

Solaris
16-04-2007, 11:53
fierberea distruge anumite saruri iar pe altele le concentreaza, un chimist ne-ar lamuri mai bine in aceasta privinta. :grin:

Cristyan Heat
10-03-2009, 21:46
Avand in vedere ca o sa ma mut la casa unde am avut placuta surpriza sa gasesc si o fantana cu apa potabila(Zona Fundeni pt cei din Bucuresti care au idee despre cum e apa acolo in zona), m-am confruntat cu aceeasi dilema...sa folosesc sau nu apa de fantana? Si daca da...ce teste trebuie sa fac si de unde anume sa le cumpar?

Multumesc mult!

Summer-Night
30-03-2009, 16:19
Se foloseste numai apa de ploaie sau se combina cu cea de la robinet ??