PDA

View Full Version : Schema Conectarii Unui Tub Florescent la Retea.



Anturaju
05-04-2007, 13:18
Pentru cei care vor sa-si faca un capac pentru acvariu DIY si nu stiu cum sa realizeze conectarea la retea a unui tub florescent, am realizat o schema care le poate fi de folos.

Schema Aici--> http://www.acvarist.ro/photo/acvarii-schema-aprindere-tub-florescent-1554.htm

Crazydraculino
05-04-2007, 14:57
am si eu o intebare daca te pricepi la neoane. eu am cumparat un balast electronic dar nu scrie pentru ce neon (wati) este, nu are starter e chinezesc la 100 mii o cutiuta de 3cm pe 12cm din care pleaca 2 fire unul pentru un capat al neonului (cu mufa in capat) celalalt fir pentru capatul celalalt al neonului. alimentarea e direct la priza de 220V. oare e universal? pot sa-l folosesc la orice neon?

Ro_land
05-04-2007, 15:04
Nu sunt universale! Trebuie sa scrie puterea pe care o suporta.

LupeLupino
05-04-2007, 15:09
Am mai intalnite si eu "recomandarea" asta: universale. Drept pentru care am evitat sa le cumpar si am cautat in alte magazine ce-mi trebuia. :mrgreen:

Rattle
05-04-2007, 15:44
Eu am cumparat si sunt foarte multumit de ele, de aproape un an. Si sunt aproape universale... eu le folosesc pentru 30W, dar vanzatorii spun ca merge la max. 36W.

Anturaju
05-04-2007, 20:21
Nu stiu ce sa zic.....incearca un neon de 18 sau 20 W(din astea ieftine la 3 lei buc.) si vezi daca merge.

razvan
05-04-2007, 20:34
am vaga impresie ca nu am citit bine.
"intra" 2 fire, si "ies" 2????
in cazul asta, presupun ca sistemul de aprindere respectiv, se "adreseaza" unui cu totul altfel tip de tuburi cu descarcare in gaze, si anume acelora de tipul prezent in reclamele luminoase, cu tuburile curbate.

principiul de functionare este total diferit, si este foarte apropiat de "triplorul de tensiune" de la televizoare.
o schema aproximativa vedeti in linkul de mai jos.

http://www.emanator.demon.co.uk/bigclive/neon.htm

editare "tarzie"
dupa cum vedeti, este o "cirpaceala" profesionistica. nu e o aberatie de-a mea, este un produs realizat de cineva care "pare" ca se pricepe.

Anturaju
05-04-2007, 20:46
Interesant.... Probabil ca asta o sa-l lamureasca!!!

Crazydraculino
06-04-2007, 01:19
"intra" 2 fire, si "ies" 2????
nu, ies numai doua fire. unul are la capat o mufa unde intra cele doua iesituri de metal din capatul neonului (scuze de exprimare) si celalalt la fel. deci un 'fir' contine probabil 2 fire (intr-o singura camasa). e un balast electronic clasic pentru neoane normale dar nu stiam ce tub e bun la el deoarece nu scrie nimic pe el si nici pe ambalaj. posturile voastre mi-au fost de ajutor. multumesc. am sa probez cu un neon ieftin de 36W.

ionutlatcan
06-04-2007, 09:12
am vaga impresie ca nu am citit bine.
"intra" 2 fire, si "ies" 2????
in cazul asta, presupun ca sistemul de aprindere respectiv, se "adreseaza" unui cu totul altfel tip de tuburi cu descarcare in gaze, si anume acelora de tipul prezent in reclamele luminoase, cu tuburile curbate.

principiul de functionare este total diferit, si este foarte apropiat de "triplorul de tensiune" de la televizoare.
o schema aproximativa vedeti in linkul de mai jos.

http://www.emanator.demon.co.uk/bigclive/neon.htm

editare "tarzie"
dupa cum vedeti, este o "cirpaceala" profesionistica. nu e o aberatie de-a mea, este un produs realizat de cineva care "pare" ca se pricepe.

e posibil sa fie balast pentru doua neoane. am cumparat si eu ceva asemanator si vanzatorul mi-a zis ca ar fi mai bine sa iau unul dublu decat sa pun balast pe fiecare neon.

andreic
09-04-2007, 13:01
Am sa probez cu un neon ieftin de 36W.[/quote]
Merge cu 36 w. Am si eu unul.

Crazydraculino
10-04-2007, 18:35
se pare ca e 'universal'. merge si cu 36w si cu 18w.
cu 18w proba a fost de 1 minut ca neonul a fost imprumutat si nu am vrut sa risc mai mult.

Anturaju
10-04-2007, 20:49
Eu unul nu ti-as recomanda sa folosesti neoane de firma(scumpe) cu acel balast. Poate le arde sau le scurteaza durata de functionare. :supz:

CristiBM
13-04-2007, 23:46
Pentru cei care vor sa-si faca un capac pentru acvariu DIY si nu stiu cum sa realizeze conectarea la retea a unui tub florescent, am realizat o schema care le poate fi de folos.

Schema Aici--> http://www.acvarist.ro/photo/acvarii-schema-aprindere-tub-florescent-1554.htm


Dar ce bobina folosesti .... de are 4 borne? sau e o greseala la tine pe desen?

Anturaju
14-04-2007, 19:55
Schema e copiata dintr-o carte pentru acvarii "The Complete Aquarium Guide" luata de pe net! Poate la ei sunt cu 4 a mea de acasa are doua borne :scratch Poate e vreun electrician pe aici care se pricepe mai bine.

nrvant
14-07-2009, 13:56
Am droser clasic de 36w. Si vreau sa pun 2 x 18 w.
Cele doua startere trebuei sa fie identice?
Putere starterelor trebuie sa fie 4-22w? am pus startere care nu sunt identice cu val 4-80W si nu merge.

Asta e schema care am folosti-o. : http://www.picoodle.com/view.php?img=/4/1/28/f_shemam_e9553cc.jpg&srv=img30

nrvant
14-07-2009, 14:35
Am rezolvat- trebuie sa fie 4-22 w starterele.

Inca ceva: am fost la magazin sa aiau startere, si acolo am dat de droser electronic de 36w - arata f simpatic si micut. Intrebarea mea: pot conetca la droserul electonic de 36w doua neoane x18 w? Daca da, care ar fi schema?