PDA

View Full Version : Masculi de guppy cei mai longevivi dar urati



Iordachescu Constantin
01-01-2010, 22:27
Am un acvariu de 56 de litri cu multe plante si plin de guppy. In ultimele luni, pentru ca am fost prea ocupat, nu prea m-am mai ocupat de acvariu decat curatarea filtrului, lichidarea melcilor si ruperea frunzelor bolnave. In acvariu guppy s-au inmultit in voie. Femelele fatau tot in acvariu. Nu le mai separam. Aparent, puii de guppy nu au mai devenit delicatese pentru cei maturi. Intotdeauna au continuat sa existe pui in acvariu dar parca prea putini decat ar trebui sa fie in realitate. Probabil cel iute de aripioara ramane in viata, cel moale sfarseste papat de cei mai mari.

Problema mea e alta. Am avut si masculi foarte frumosi colorati, dar si niste masculi mai ciudati, mai mult gri decat colorati cu putin albastru,... nu stiu sa ii descriu exact. Nu mi-au placut niciodata si tocmai masculii astia observ ca sunt cei mai fertili. Din puii care i-am avut de-a lungul timpului au crescut numai masculi din astia urati, necolorati.

Stiu ca am in acvariu o mare harababura de specii de guppy sau poate ca nici nu pot sa le numesc specii. Daca as scapa cumva de toti masculii astia urati si as lasa doar femelele si noi masculi de guppy frumosi as putea obtine niste rezultate bune cu viitorii pui?

Are cineva astfel de masculi?

Cum sa procedez?

gupper
02-01-2010, 19:15
Salve,

daca pastrezi femelele deja montate de catre masculii cei "urati" nu ai facut nimic ... iti recomand sa te "descotorosesti" de masculii urati si de toate femelele pe care le ai momentan ... asta in prima etapa ...
in etapa urmatoare fa rost de femele virgine si bagale in acvariul comunitar cu masculii care iti plac si pe care iti vei alege sa ii reproduci ... poti sa aflii mai multe despre aceasta metoda (colony breeding) googalind sarguincios.... oricum aceasta metoda nu ti-o recomand .... va trebui sa stii ce faci si in permanenta sa intervii in acvariu ... va trebui sa te ocupi personal de selectie si tot ce este degenerat sa il elimini ...

Cu stima,
Florin

Iordachescu Constantin
07-01-2010, 19:11
Am mereu norocul sa dau peste un sortiment de guppy, nu stiu ce specie sunt (poate stie cineva sa imi spuna) care sunt cei mai fertili dar si cei mai rezistenti la posibile boli ce intervin (mai rar) in acvariu. Nu au un colorit deosebit. De aceea nu ii agreez. Dintre toti masculii frumosi ce i-am avut la un moment dat, acestia au ramas. Restul au murit. Din puii ce s-au nascut cand aveam in si masculi frumosi si acesti uratei, mi-au iesit mai mult masculi uratei decat ai frumosi. Postez si eu niste poze cu ei. Poate ma lamureste si pe mine ce sa fac cu ei pana la urma. Sa scap sau nu de ei???? Voi aveti astfel de masculi?? MERSI!

LA MULTI ANI!

http://picasaweb.google.com/iokonstantin/PaginaDeFolos?authkey=Gv1sRgCKSE2PX94bmtggE#542404 3592504113906
http://picasaweb.google.com/iokonstantin/PaginaDeFolos?authkey=Gv1sRgCKSE2PX94bmtggE#542404 3600501709666
http://picasaweb.google.com/iokonstantin/PaginaDeFolos?authkey=Gv1sRgCKSE2PX94bmtggE#542404 3606328519330