PDA

View Full Version : Prezentare membri



Juwel
31-12-2009, 10:05
Domiciliul: Galati, Romania
Profesie: inginer geolog si geofizician
Experienta acvaristica: cativa ani buni, in ambele regimuri :)
Cateva acvarii de apa dulce si unul marin. 5 bazine cu killi.
De unde am aflat despre killi: de la colegii killiman si Viorel - Okipho
De unde am procurat primele familii de killi:
De pe ebay anuali, de la Iasi - edyr si okipho, Bucuresti - killiman si Braila - petshop killi nonanuali.
Icre si pui productie proprie: eggersi blue, gardneri, lineatus si o incercare nereusita de rachovii, mai urmeaza una.
Viitoare achizitii: australe (varietati), nigripinis, lampeyes
Experienta in cresterea killi: 6 luni

ovidiu85
31-12-2009, 11:03
Domiciliul: Iasi (cu gand de schimbare "DE")
Profesie: inginer chimist in faza de masterand
Experienta acvaristica: ~ 2 ani
Un bazin cu ciclide americane si un bazin destinat experimentului killi
De unde am aflat despre killi: de la colegul Viorel - Okipho + forum
De unde am procurat primele familii de killi:
De la edyr si okipho.
Icre si pui productie proprie: productie proprie doar icre nematolebias...
Viitoare achizitii: nu vor fi prea curand, doresc sa experimentez pe cele 4 specii din dotare.
Experienta in cresterea killi: 38 zile

ladf
04-01-2010, 11:07
Domiciliul: Iasi, Romania
Profesie: In Peru am fost politist apoi m-am dedicat acvaristiciiExperienta acvaristica: peste 20 ani
3 acvarii de 140 l, 1 acvariu de 350 si cateva mai mici, de 50 l, pentru reproducere.
De unde am aflat despre killi: din cartea lui Hugo Martty, prin anul 1997
De unde am procurat primele familii de killi: prima pereche de Aphyosemion australe Gold de la un prieten, Sandu, din Iasi, apoi am cumparat Cynolebia Nigripinnis si alta pereche de Nematolebias.
Icre si pui productie proprie: Aphyosemion australe Gold, Cynolebia nigripinnis.
Viitoare achizitii: deocamdata nu am in plan, vreau sa stapanesc bine cele trei varietati.
Experienta in cresterea killi: 6 luni

liviuo
04-01-2010, 22:44
Domiciliul: Galati
Profesie: tehnician instalatii in constructii
Experienta acvaristica: > 5ani
In prezent am bazine care totalizeaza aproape 1000 litri .
De unde am aflat despre killi: din "Marele ghid al acvaristului"
De unde am procurat primele familii de killi:
Din Braila -Fp.gardneri si A. lineatus gold , pe ebay anuali-impreuna cu Juwel.
Icre si pui productie proprie: N .eggersi red, Fp. gardneri,A. lineatus gold.
Viitoare achizitii: diverse varietati de Fundulopanchax si Nothobranchius
Experienta in cresterea killi: ~6 luni

CataOlo
09-01-2010, 21:44
Domiciliu: Sibiu
Profesie: Contabil in devenire
Experienta in acvaristica: 7 luni si 6 zile :mrgreen: (nu se pune cand eram copil - ala era acvariul tatalui meu)
Acvariu: 54l - din semnatura; acvariu Killi ~20l.
De unde am aflat de Killi - NET! Nu mai stiu cum am dat peste pozele lui Hristo Hristov, si de atunci mi s-a "pus pata".
Primii Killi - petshop; apoi am mai primit, de la un prieten.
Icre productie proprie - daca au dost ... s-au hranit bine Corydorasii din comunitar! (numai de azi am separat Killi :oops: )
Viitoare achizitii: Mai intai sa vad pui de la cei pe care ii am, si apoi o sa ma gandesc.
Experienta in cresterea Killi den 21.12.2009 (nici macar o luna!)

capucino
14-01-2010, 01:03
Domiciliul: Targu Jiu
Profesie: Inginer diplomat (asa apare pe diploma ) :P
Experienta acvaristica: aproximativ vreo 3 ani si ceva
Acvariul pricipal are 180l , un acvariu pt reprodus ~50 l si un acvariu de vreo 15l carantina pentru pesti mici
De unde am aflat despre killi: prima data am vazut intr`un pet-shop si apoi am inceput sa caut pe net despre ei
De unde am procurat primele familii de killi: Inca nu am procurat. Consider ca mai am de invatat cate ceva inainte de ai achizitiona
Icre si pui productie proprie: In viitorul apropiat :)
Viitoare achizitii: Probabil gardneri (doar atat am vazut in petshop aici) sau o sa caut ceva icre afara ( EGGERSI RED)
Experienta in cresterea killi: Coming Soon.

okipho
16-01-2010, 01:56
:grin:
Domiciliu:Iasi deocamdata
Profesie:inginer mecanic
Experienta acvaristica,mare,inceputurile din 1975,de vreo 10 ani crescator profesionist
Primele contacte cu killie,in baltile naturale din IKEJA,LAGOS,NIGERIA 1997
Al doilea contact,1999 import din Nigeria
Al 3-lea 2001 la fam Tambu(Sibiu) si fam Boloni(Bucuresti)
Ultim contact care si dureaza constant din acel moment ,2004 Nigeria,jungla din delta fluviului Niger in balti si in ...padure!UNDE KILLIE IMI SAREAU DIN BALTOACELE NU MAI ADINCI DE 1CM PE BOCANCI CIND MERGEAM PRIN PADURE!(Aphiosemion caeruleum)
Moment decisiv Descoperirea speciei Fundulopanchax sjoestedti (15cm)intr-o balta vizitata zilnic dupa aceasta descoperire timp de 8 luni!
momentan am 32 acvarii cu peste o suta de specii de pesti din care aprox 25 sint killie.

okipho
16-01-2010, 01:57
:grin:
Domiciliu:Iasi deocamdata
Profesie:inginer mecanic
Experienta acvaristica,mare,inceputurile din 1975,de vreo 10 ani crescator profesionist
Primele contacte cu killie,in baltile naturale din IKEJA,LAGOS,NIGERIA 1997
Al doilea contact,1999 import din Nigeria
Al 3-lea 2001 la fam Tambu(Sibiu) si fam Boloni(Bucuresti)
Ultim contact care si dureaza constant din acel moment ,2004 Nigeria,jungla din delta fluviului Niger in balti si in ...padure!UNDE KILLIE IMI SAREAU DIN BALTOACELE NU MAI ADINCI DE 1CM PE BOCANCI CIND MERGEAM PRIN PADURE!(Aphiosemion caeruleum)
Moment decisiv Descoperirea speciei Fundulopanchax sjoestedti (15cm)intr-o balta vizitata zilnic dupa aceasta descoperire timp de 8 luni!
momentan am 32 acvarii cu peste o suta de specii de pesti din care aprox 25 sint killie.

CataOlo
16-01-2010, 11:22
... offtopic: Uaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuu !!!!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

edyr
16-01-2010, 11:33
Domiciliu:Iasi
Profesie:inginer constructor
Experienta acvaristica ~ 20 ani,doar pe apa dulce.
Experienta in killie ~ 2 ani
momentan am 29 acvarii majoritatea sunt cu killie.

neagoebt
02-02-2010, 21:35
Domiciliul(viza de flotant): Bucuresti, Romania
Profesie: ofiter MAI, IGSU
Experienta acvaristica: cateva luni dar ma descurc bine pana acum
Un singur acvariu Aqupro 60 cu vivipari, il lucru cel pentru killi
De unde am aflat despre killi: de la colegii de forum, caci toti sunt in focuri
De unde am procurat primele familii de killi: de la petshop primul trio
Icre si pui productie proprie: Icre de Aplocheilus Lineatus Gold, astept puii.
Viitoare achizitii: Epiplatys Dageti
Experienta in cresterea killi: aproximativ o luna.

AlinC
14-02-2010, 01:19
Domiciliul: Iasi, Romania
Profesie: jurnalist de formatie, lucrez in advertising
Experienta acvaristica: 8 luni de la reluarea unui vechi hobby din copilarie. In prezent am 2 bazine mici cu vivipari, betta, botia, corydoras si ancitrus si un al treilea bazin in ciclare care va fi dedicat exclusiv killi.
De unde am aflat despre killi: de Viorel - Okipho. A fost dragoste la prima vedere in fishroom-ul lui. De killi vorbesc, nu de Viorel :)
De unde am procurat primele familii de killi: gardneri de la Viorel, 3M+4F adolescenti.
Icre si pui productie proprie: urmeaza.
Viitoare achizitii: am pus ochii pe mai multe specii din acvariile lui Viorel, dar nu-s hotarat inca.
Experienta in cresterea killi: sa tot fie vreo 2 saptamani :)

RazvanIlie
17-02-2010, 18:57
Domiciliu: Iasi
Profesie: inginer mecanic in devenire
Experienta acvaristica: 3ani + inca vreo 4 ani ai copilariei
De unde am aflat de killi:de la Viorel-Okipho
De unde am procurat primii killi:
*de la Okipho:gardneri,austrolebias belloti+nigripinis
*de la edyr:Aplocheilus Lineatus Gold(ms fain)
icre si productie proprie:urmeaza
viitoare achizitii:1-2 trio de australe
experienta in cresterea killi:cateva luni adunate

koko
01-07-2010, 21:26
Domiciliu:Iasi
Profesie:Gestionar
Experienta acvaristica:2 ani
Indrumator in killi: Viorel (Okipho)
Momentan detin o pereche de Nothobranchius rachovii Beira '98
Urmeaza a doua specie cat de curand.

whitesnake
27-09-2010, 12:09
Campia Turzii,Cluj
Taxidriver
De vreo 14 ani tot mut apa prin casa(mai greu a fost dupa ce m-am insurat).
Ultimii 2 ani m-am profilat pe discusi,iar de 9 luni am gasit intamplator intr-un petshop killie mai precis Fundulopanchax gardneri N sukka(sper ca am scris corect),5 maturi si o ceata de puradei.
Detin 7 bazine 40->300L.

okipho
01-10-2010, 01:15
Bun asa,prin Cluj mai gasesti si australe orange,lineatusi si dageti, daca te intereseaza sa te "afunzi"in killifish!

okipho
10-12-2010, 01:35
Fac o invitatie,toti membrii RKA care nu au renuntat la indicativ sa-si faca prezentarea,daca nu au facut-o deja.
Daca exista si "fosti membri",ar fi frumos sa ne instiinteze si pe noi pentru a putea redistribui indicativul.

Simon
10-12-2010, 11:05
domiciliu: o communa indepartata ce apartine de judetul Galati :))
profesie : elev
experienta in acvaristica : 2 ani .
indrumatori in killie : Juwel si Liviu , de la ei am si primii killie .
experienta cu killie : cateva luni .
la colectie as vrea sa mai adaug Aphyosemion australe , si austrolebias nigripinnis .

Requin
10-12-2010, 11:26
Domiciliul: Cluj-Napoca (west side).
Profesie: jurist/distribuitor de timp liber.
Experienta: mai multi ani cu pauze.
Numar acvarii: 3, 2 nano si unul de 140L dedicat crevetilor, tocmai am renuntat la cel de 350L din lipsa cauza renovarilor si a lipsei de spatiu.
Primul contact killi: cadou de la cineva acum cateva zile.
Detin: un trio,(initial primisem 2) dar am reusit sa mai pun mana pe o femela.

paulpaul94
10-12-2010, 11:44
Detin: un trio,(initial primisem 2) dar am reusit sa mai pun mana pe o femela.
Poti fi putin mai clar?Un trio de.....
Sa inteleg ca pasionatii de Killie sunt deja majori,Off Simo,suntem in inferioritate numerica,si de cunostinta:D

Simon
10-12-2010, 11:57
Paul , asta e un avantaj , avem mintea mai limpede :)) (cred=))) se prind altfel cunostintele de noi .

Requin
10-12-2010, 12:05
Poti fi putin mai clar?Un trio de.....
Sa inteleg ca pasionatii de Killie sunt deja majori,Off Simo,suntem in inferioritate numerica,si de cunostinta:D
Ai dreptate... :)
Aphyosemion Australe Orange dupa cum arata(comparat cu poze de pe net cu orange si cu gold).

paulpaul94
10-12-2010, 12:15
@Requin:Multumim!
@Simo,eu unul mi-as mai face acvarii,dar nu am unde,cercetez fiecare loc.Singurul loc unde mai pot pune acvarii,si cred ca am sa fac,este sub Rastel este un loc de~60cm,acolo ar merge sa pun un nano 2.
Hai,gata cu offtopic.

reisz-medre
21-12-2010, 10:48
Domiciliul: Arad, Romania;
Profesie: notar public;
Experienta acvaristica: ani buni
Deţin în prezent: un acvariu 300 l; unul de 240 l; unul de 140 l toate populate cu discuşi; unul de aproximativ 50-60 l populat cu 6 australe, neoni, black molly, cory şi încă unul de aproximativ 30-40 l care este la ciclat pregătindu-se pentru viitoarele familii de killy.
De unde am aflat despre killi: din piaţa hobby din Arad şi de pe forum;
Icre si pui productie proprie nu am reuşit încă înmulţirea lor.
Viitoare achizitii: depinde de ofertă
Experienta in cresterea killi: doar creşterea lor de aproximativ 6-8 luni.

okipho
23-12-2010, 02:40
Mai aveam un membru RKA din Arad,Jacint Lenart,va cunoasteti?Pe la noi nu a mai dat nici un semn de viata.

reisz-medre
23-12-2010, 15:12
Nu-l cunosc.

Serj
09-02-2011, 13:11
Salutare tuturor!
Sunt Sergiu din Botosani dar locuiesc de ani buni in Iasi unde am si absolvit facultatea de Medicina Veterinara. Primul acvariu l-am primit cadou la varsta de 6 ani si de atunci pe ori unde am fost am avut macar cate unul cu mine. Impartasesc pasiunea pentru acvaristica in egala masura cu pescuitul si drumetiile in natura. Am multe acvarii in casa, de la 10 la 500l, iar pentru a completa "fengshui-ul" din cuplu ma ocup si cu udatului celor cateva zeci de ghivece cu flori ale prietenei mele :).
Primii mei killi au fost australe, gardenri si aplochelius lineatus clasici, ultimi doi inmultindu-se natural in acvariu. Apoi a plecat Viorel in Nigeria si imi arata in fiecare seara pe webcam damingenele lui cu killie. Era fascinant curcubelu de culori de pe ei si incet incet pe langa marea mea iubire Guppy am inceput sa colectionez killi.
Am mai multe specii in acvariu toate foarte frumoase si cu particularitati interesante pe care ma straduiesc sa le inmultesc si eventual sa le pun la dispozitia celor pasionati.
Urez mult succes asocietiei de killi din Romania si poate la anul vom organiza si noi o expozitie de killie.
O zi "tropicala" tuturor.

juweltrigon190
07-04-2011, 09:59
Salutare tuturor de la aceasta sectiune!
In acvariul nick-name, cu discusi, am amenajat un ”plaur” din vreo 4 tipuri de plante de vreo 200 cm2 si gros de 10cm, in urma achizitiei a 6 pui de Lineatus Gold. Intre timp m-a prins rau febra si mi-am mai luat un cuplu de Fd. Sjoestedti Niger Delta, apoi un trio (de fapt invers 2M+1F) de Aphyosemion Australe Gold.
Duminica am mai primit o femela matura de lineatus si o femela surogat pentru Fd. Sjoestedti Niger Delta.
Cam asta e septelul in momentul de fata, toti isi duc traiul la suprafata (cred ca ii imita pe lineatusi), mi-e aproape imposibil sa gasesc sau sa identific icrele, asa ca, pana la un acvariu multicompartimentat, vor sta in aceasta jungla calda.

Ersinv
07-05-2012, 23:35
Salut! Sper sa fiti mai activi!!!!
Domiciliu: Bucuresti,Romania
Profesie, geograf/ing protectia mediului
Experienta acvaristica: cativa ani buni, cu intreruperi
1 acvariu 54l
De unde am aflat despre killi: de pe internet ( si de pe acest forum!!)
De unde am procurat primele familii de killi: 4 buc F. gardeni de la ladf
Viitoare achizitii: australe ,lineatus
Experienta in cresterea killi: 3 zile

rick
12-05-2012, 08:17
Salut
Domiciliu: Bucuresti, Romania
Profesie: pictor restaurator
Experienta acvaristica: ani buni cu intreruperi
Experienta in killifish: cateva zile
Bazine pentru killifish: un bazin de 45l
Specii pe care le detin: Aphysemion striatum var. LEC97/23. Acum cateva zile okipho m-a "pacalit" si mi-a trimis 7exemplare.Ii multumesc mult si pe aceasta cale pentru acest pestisor minunat.