PDA

View Full Version : Ironia sortii



floriantes
12-02-2006, 18:24
Dupa ce mi-am otravit dicusii :( (crezand ca nu o sa ii mai salvez) am crezut ca nu o sa imi mai depuna niciodata dar azi ei m-au contrazis :grin:

discus77
12-02-2006, 20:09
Vrei sa zici ca ti-au depus DISCUSII? Si pe ce au depus si cand si cum evoluiaza?Sunt foarte curioasa,te rog sa ne ti la curent.MA BUCUR CA SUNTETI MAI BINE :grin: AI GRIJA DE EI

Johnny
13-02-2006, 00:48
NE bucuram pentru tine, nu mai fa fapte necugetate , vrei sa stii ceva ,intreaba pe forum ,e mult mai sigur.

steff
13-02-2006, 10:07
Ma bucur sa aud asta...chiar eram curios ce-ai facut cu ei ca nu ai mai dat nici un semn , acum semnul este ok ;) , mai mult de-atat au si depus , ai grija de ei mai ales ca au tras sa traiasca, sper ca ai tras destul...de-acum ..informeaza-te , informeaza-te ;) . Bafta.

floriantes
14-02-2006, 00:57
Va multumesc pt incurajari !Icrele le-au mancat:(,dar nu e nici o problema:)deoarece azi am facut o afacere tare adica mi-am mai cumparat un modul in zona centrala a Brailei:D si pesti i-am cam neglijat azi(adica nu le-am dat sa manance si cred ca le-au mancat sau sa-u stricat) referitor la depunere cei albastri mi-au depus pe echinodorus ,cei galbeni imi depun pe geam(i-am si filmat pe cei galbeni:D)P.S Am vorbit cu cineva de la maternitate si mi-a zis ca poate sa imi faca rost de 20 de litri de apa distilata saptamanal,parerea voastra care e ?Eu cred ca apa veche e cea mai buna

steff
14-02-2006, 08:59
mai!!! termina ma cu apa distilata....apa distilata merge la bateria de la masina nu la ,, bateria de la discus'' ;) , ai inebunit? ;) , tu chiar nu esti in stare sa formezi o apa pt acvariu? , ce naiba ma esti om mare...Acum cand exista pe piata tot felul de tratamente si testere pt apa . tu te joci si faci teste pe pesti tai? Acum pe bune... daca ai nevoie de ceva...teste ph, gh, kh, no2, no3, iti trimit eu ,,gratis'' daca nu ai bani de asa ceva ;) dar nu-ti mai bate joc de ei...daca te-ai plictisit de ei...vinde-i sau mai bine da-i la cineva ca sigur se gaseste cineva sa aiba grija de ei. Daca te-ai plictisit sa faci schimburi de apa.. sau poate nu ai timp ...exista EasyBalance care te ajuta sa nu faci schimburi de apa dese ...dar tot tre sa ai grija de ea. Daca eu iti dau sa bei apa distilata....ai sa bei? ;) .
Nu te supara ca am fost mai dur ...dar pana acum credeam ca stii ce-ai de facut. Ai grija de ei. bafta multa.

razvan
14-02-2006, 12:27
fi putin atent .. ;) omu spune de apa distilata "de la maternitate"
daca presupun bine acolo se "produce" apa distilata pentru uz medical, care, daca se poate vedea procesul tehnologic si confirmare a faptului ca nu e "contaminata" cu alt reactivi sau chimicale "POATE" poate fi utilizata IN COMPOZITIA apei pentru depunere, intr-un procent mai mare, sau mai mic, in functie de apa de la robinet .

DECI nu spun ca-i buna sau nu .. ci doar ca "ar putea" fi folosita in completare..

steff
14-02-2006, 16:04
Razvane ai dreptate ... dar nici asa nu as risca. Stim cu toti ca discusul nu depune in orice conditii si ar fi pacat ca atunci cand depune sa nu fim pregatiti. Revin la ce am scris si pt el... acum avem atatea produse cu care sa testam apa si cu care s-o formam, avem atatea locuri in care sa ne informam...nu trebuie decat sa avem rabdare si sa fim interesati, ar fi pacat sa cresti un discus atata vreme si sa vezi cum.....
Sper ca nu am fost inteles gresit... nu critic...doat atrag atentia asupra riscurilor.

razvan
14-02-2006, 17:06
ah ce-mi lipseste "ala cu de'sh'tu mare in sus" .. PDT_Armataz_01_34 (ceva de genul asta ;) , dar nu vrea dom' doctor sa ne scoata ingereii si soldateii ;) )

steff
14-02-2006, 18:04
Daca asta ai inteles....sorry man, nu mai zic nimic ma retrag... las loc pt altii care se pricep.

razvan
14-02-2006, 18:13
nu stiu ce ai inteles tu, dar pe cuvint ca-ti dadeam dreptate..
era vorba de degetul mare, nu de mijlociu .... scuze de neintelegere.. :(

Johnny
17-02-2006, 00:59
Lool ,razvan si steff :lol: Am inteles de care zicea razvan mai steff , in nici un caz de degetul din mijloc.
@Floriantes - mai baiete tu te legi la cap fara sa te doara ?Te stresezi sa le faci bine pestilor dar iti iese exact pe dos ? Stii care e solutia ?Lasa-i mai nene asa , daca au depus inseamna ca le e bine si ca vor mai depune in continuare.Nu-i stresa , cauta cat mai multe informatii despre discus si despre cresterea puilor si va fi mai bine.Ai scapat de beleaua cu verdele de malachit si vrei sa dai in alta ? :weelchair

floriantes
17-02-2006, 16:08
Mai fratilor!(scuze) ,haideti ca sa ne intelegem ,eu am zis ca pot face rost de apa distilata si v-am cerut parerea daca e bine sau nu .La sfarsitul mesajului meu am zis ca mai bine prefer sa schimb cu apa veche decat cu cea distilata.In carte scrie ca apa in care discusii se simt cel mai bine are propietatile celei distilate(DAR TREBUIE AVUT GRIJA IN CE FEL DE INSTALATII SA REALIZAT DISTILAREA APEI ,SUNT INSTALATII INDUSTRIALE CARE AU O CONCENTRATIE MARE DE CUPRU IN APA CARE O DISTILEAZA.

vyrussu
18-02-2006, 23:14
Nu stiu eu ce scrie in carte, dar in natura unde traiesc discusii, in amazon, ma indoiesc ca o sa gasesti tu apa ditilata :lol: . Eu votez pt apa statuta si cred ca si discusii tai ar vota la fel, mai ales ca ti-au si depus :thumbleft

Radu
26-03-2006, 16:49
N-am discusi dar ma mai pricep si eu un pic.
In primul rand apa distilata stiu ca este foarte buna pt discusi mai ales pentru succesul unei imperecheri si din acest motiv nu sunt de acord cu steff. In al doilea rand Amazonul n-are apa distilata dar are o duritate f f mica. Cunosc niste pasionati de acvaristica si vreau sa spun pasionati de 40 de ani cu sute de speci de pesti la activ care o folosesc dar cunosc si pe unii la fel de pasionati care au succes cu discusii dar nu le-au schimbat apa de 2 ani si nu glumesc. As zice ca discusii aia sunt mutanti si ca n-ar putea fi omorati nici de catre o persoana neavizata. Unul din ei (varul meu) nu stiu daca foloseste EasyBalance dar cert este ca are o groaza de pesti (tocmai a plecat aseara la Aiud pentru o comanda/schimb nu stiu exact de 40 de discusi) impreuna cu Synodontis Decorus, Plecostomusi si nu schimba niciodata apa dar curata des buretele filtrului. Nu stiu unde se duc nitratii aia dar cred ca stie ce face (cel putin pentru pestii lui).

razvan
26-03-2006, 18:19
hai sa "detaliem" putin problema.. apa neschimbata, daca este sustinuta de un puternic filtru biologic, niscaiva pomaceea, sa fixeze calciul, si plante "grup" este perfecta pentru discusi ..

faptul ca 'batem toba" cu schimburile dese de apa, este pentru incepatori, care nu cunosc intr-u totul procesele chimice din acvariu (marele adevar este ca nici eu nu prea stralucesc la capitolul asta), iar aceste schimburi dese, ii fereste de probleme si complicatii.

cine are acvariu de j' de ani, ciclat, stabilizat, echilibrat, isi poate permite "experimente" cu neschimbatul ;)

revenind la apa distilata, majoritatea o folosesc pentru pH-ul scazut, INSA nu intotdeauna apa distilata este si MOALE!!!!!!!
se mai foloseste si "filtrarea" apei distilate prin turba sau scoarta de salcie, pentru aditie de tanin.. ;)