PDA

View Full Version : Propunere



Gabii
28-03-2007, 14:14
Va salut!

Pentru ca am observat ca in ultimul timp se tot nasc discutii contradictorii de genu user vs admin cu privire la posturi sterse, limbaj etc.. am o propunere:

- Nu se poate face un topic general, unde sa fie mutate IMEDIAT discutiile contradictorii de pe anumite topicuri? Ma refer la discutiile controversate care nu au nici un fel de legatura cu topicul initial - lasand astfel topicurile DESCHISE la discutii specifice fiecarei sectiuni in parte. Nu ajuta pe nimeni cand un moderator/admin pur si simplu inchide topicul. Pentru ca odata inchis - nu mai pote fi folosit, iar informatia dela inceputul lui se pierde undeva in subsol.
Adica daca vine unu nou si incepe cu limbaj de cartier - apoi un admin/moderator ii sterge posturile, apoi altu se trezeste sa comenteze deciziile.. iese harababura.. Ar fi mult mai elegant (parerea mea) ca userul respectiv s afie averitzat pe PM de genul "vezi ca discutia continua acolo..." si sa se lase topicurile despre acvarii si pesti in pace.
???

De ex daca pe mine ma seaca stilul unui user - sa pot deschide un topic de genul "Invitatie la negocieri cu userul XXX" - unde sa ne spunem pasul separat de discutiile specifice despre acvaristica?

P.S. - sa nu va sperie ca de la un moment dat o parte tot mai mare de habarnisti si bagatori de seama isi vor face user pe forum. Asa se intampla cam pe toate forumurile - oricat de pasnice si constructive ar fi ele. Este ca un ciclu de viata al oricarui forum, niste faze prin care mai devreme sau mai tarziu trec cam toate forumurile:

1 - nasterea forumului - cu probleme legate de numarul mic de useri... mult aplictiseala pe forum
2 - Cresterea forumului, cresterea treptata a numarului de useri... devine interesant
3 - Maturizarea forumului - faza in care aproape orice problema a fost deja dezbatuta si razdezbatuta - este periaoda de varf in ceea ce priveste calitatea forumului (parerea mea ca Acvarist.ro este in faza asta a treia) - cand fiecare gaseste pe forum informatia pe care o cauta, raspuns la problemele sale etc.
4 - Regresul forumului, ca urmare DIRECTA a fazei a treia, ce are ca efect popularizarea forumului si venirea a cat mai multi bagatori de seama - care mai de care cu idei mai ciudate si neconstructive, care cred ca totul le apartine, care vor sa impuna alte reguli si duc la disensiuni intre membrii marcanti de pe acel forum. Parazitarea forumului duce foarte repede la DECLIN, scaderea interesului pentru acel forum de discutii cel putin pentru niste oameni seriosi si cu vechime.

De aceea eu sustin in totalitate ceea ce face Razvan pe forum, Apreciez rabdarea de care dau de multe ori dovada Lupul, Razvan, Johnny, Danny etc. Eu unu desi privesc cu multa detasare unele chestii - totusi recunosc, nu as fi putut sa am asa rabdare in anumite situatii.. :evil:

Numai bine,
gabii

wolfi
05-04-2007, 12:51
Sunt de acord. Mi se pare modalitatea cea mai buna de rezolvare. de exemplu aici
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?p=26221#26221
intr-adevar nu aveau ce cauta mesajele postate, dar cred ca iar iese urat...

Al_koholic
05-04-2007, 13:04
De curiozitate wolfi...ai citit postarile sterse ale mele si ale lui Razvan de ieri la acel topic ca sa vezi cat au fost de offtopic? Ai citit postarea mea de azi de acolo ?
Nu stiu dar deja ma simt in plus pe acest forum si nu voi fi raspunzator pentru ceea ce voi posta de acum.

wolfi
05-04-2007, 13:09
Sincer nu stiu daca am apucat sa le citesc pe toate; si nu mai tin minte ce ai zis, poate repeti aici ideea mesajului sa ne lamurim. Dar stiu ca la un moment dat vroiam sa cer unui admin sa scape de discutia care se iscase acolo; nu sa stearga mesajele, nici mie nu-mi place chestia asta, sa le mute (nu stiu cat de greu e de facut asta, asa ca nu ma pronunt).
Si hai nu te supara... prea sunt multi nervi pe forum in ultimul timp; vazand mesajele pe care le-ai scris in ultimele zile, te asigur ca NU esti in plus pe forum si pe mine personal ma intereseaza ce ai de spus (de exemplu despre aquascaping)

Laurentiu Craciunas
05-04-2007, 13:13
De curiozitate wolfi...ai citit postarile sterse ale mele si ale lui Razvan de ieri la acel topic ca sa vezi cat au fost de offtopic? Ai citit postarea mea de azi de acolo ?
Nu stiu dar deja ma simt in plus pe acest forum si nu voi fi raspunzator pentru ceea ce voi posta de acum.

Explica-mi si mie ce vrea sa insemne: "nu voi fi raspunzator pentru ceea ce voi posta de acum"

Ce ati postat voi acolo era offtopic. Omul cerea niste pesti pentru hrana altora, singurul lucru ontopic ar fi post daca i-ati fi dat acei pesti pe care ii cerea, discutiile despre etica erau offtopic si v-am invitat sa le scrieti aici la "Camera de zi". E chiar asa de greu de inteles ca nu se mai tolereaza discutiile offtopic? Nu e nimeni in plus pe forum atata vreme cat respecta Regulamentul (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=157) (pe care ar trebui sa-l stii deja).

Al_koholic
05-04-2007, 13:21
Laur, presupun ca asa te cheama :) , atata timp cat voi fi pe acest forum voi milita ca sa nu mai fie sterse postarile indiferent de cat de offtopic sunt. Asa cum am scris si dimineata un individ scrie o bazaconie de nici aia mici si verzi n-o inteleg si apoi intra sa vada ce i s-a raspuns, insa noi aia cumintii nu postam offtopic, si vede doar raspunsuri civilizate si manierate si continua cu prostiile nestiind ca cineva s-a chinuit sa-i atraga atentia in alta parte a forumului unde el poate nu intra niciodata. Iar dupa el apare altul si altul si tot asa...

Si nu! Nu erau offtopic! Era vorba de stilul lui agresiv si de faptul ca i se cereau anumite lamuriri acvaristice :mrgreen:

wolfi
05-04-2007, 13:30
Ce sa zic... ai si tu dreptate; dar trebuie sa exista si o alta solutie care sa nu implice pastrarea bazaconiilor respective acolo unde au fost scrise. De xemplu, eu i-am dat userului respectiv PM, am intrat cu el pe ym (si tot degeaba :( ). Si alta idee - adica noi trebuie sa coboram la nivelul lor (sa nu mai fim civilizati si manierati) ca sa ne facem intelesi?

Laurentiu Craciunas
05-04-2007, 13:31
Al_koholic, cand se sterge un post, userul care l-a scris primeste un mesaj privat cu motivul pentru care i s-a sters postul - exact asa cum ai primit si tu

Pentru topicul despre care vorbim acum, nu am trimis mesaje private ci am explicat public in topicul respectiv: gata cu offtopicurile

Al_koholic
05-04-2007, 13:40
Al_koholic eu l-am sters, si daca avertismentele private nu au fost de folos, uite iti dau unlimul pe care il fac public: daca mai continui sa postezi offtopic si sa contesti deciziile moderatorilor/administratorilor in topicurile altor useri, vei avea ocazia sa mai intri pe forum doar prin proxy si alt user.
A fost un singur mesaj privat in care nu m-ai avertizat de nimic. Doar mi-ai pus o intrebare.Nu am contestat deciziile corecte ale nimanui. In fine cum ma simt amenintat si tremur tot ca nu voi mai putea accesa forumul asta si vai ce ma fac eu si mai ales pestisorii mei fara sfaturile pline de intelepciune de aici recunosc ca o fac intentionat. Si stii ceva? Poti sa ma banezi oricand vrei tu daca prin aceasta amenintare crezi ca-mi bagi pumnul in gura si o sa-mi tin gura.

Laurentiu Craciunas
05-04-2007, 13:43
Nu vreau "sa-ti bag pumbul in gura", poate nu ai observat pana acum, dar atitudinea mea este cat se poate de pacifista, cel putin pana la un anumit punct - prin avertisment nu vreau sa-ti inchid gura, vreau doar sa te fac sa te gandesti de 2 ori inainte de a scrie un mesaj offtopic.

wolfi
05-04-2007, 13:50
nu stiu cat de importanta e observatia, dar a zis:

daca mai continui sa postezi offtopic si sa contesti deciziile moderatorilor/administratorilor in topicurile altor useri, vei avea ocazia sa mai intri pe forum doar prin proxy si alt user.
asa ca da-i bataie, dar in topic propriu separat :D

@drhyperlaur cred ca cel mai simplu ar fi sa devina Al_koholic moderator; sa vedem atunci cum se descurca si cum isi contesta singur deciziile :D

Laurentiu Craciunas
05-04-2007, 13:54
wolfi, te lupti cu morile de vant (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=3154). Asta ma face sa nu regret nici o decizie pe care urmeaza s-o iau.

wolfi
05-04-2007, 14:01
tu esti seful, dar sa stii ca nu glumeam decat pe jumatate - mi se pare ca Al_koholic e preocupat de mersul lucrurilor pe forum mai mult decat alti useri, deci ar merita sansa sa arate ce poate; in orice caz, s-ar elimina nuanta de user vs moderator; cat despre topic... nu e o crima sa faci glume, nu?
si nu ma lupt cu morile de vant, ci cu supararea de pe forum
JOS SUPARAREAAAAA!!!!! suntem prieteni doar! : new7

Johnny
05-04-2007, 16:56
Al_koholic -Tocmai pentru faptul ca nu ai nevoie de sfaturile noastre "pline de intelepciune" iti urez drum bun si cale batuta , in caz ca nu ai observat ai deranjat multa lume cu atitudinea ta rautacioasa.Si chiar daca o sa bei un coniac cu Lupul Sur , dupa mine poti sa bei si un butoi tot nu schimba cu nimic intentiile tale de atunci.
Acvarist.ro se vrea o cumunitate pentru toata lumea ,indiferent de varsta sau pricepere in materie de acvaristica.Eu unul de cand sunt aici nu am cerut nimanui sfatul niciodata dar asta nu m-a impiedicat sa intru mereu ,sa-i ajut pe cei mai putin priceputi si sa am grija ca acest forum sa fie linistit si fara tot felul de oameni cu gura mare si cu mintea ... probabil nu la fel de mare ... :?
Eu inteleg ca nimanui nu-i place sa-i fie sterse posturile ,dar uneori fiecare exagereaza si trebuie sa fie cineva sa ne arate ca nu e bine asa.De-aia exista un regulament pe care toti trebuie sa il respectam.
Si atitudinea asta a ta nu te ajuta cu nimic ,sa nu crezi ca ne e frica sa dam un ban ip sau mai multe ,si sa stergem clone si alte prostii pe care un user suparat le poate face.Dar incercam sa fim oameni si nu va cerem nici voua mai mult.Daca nu puteti , o mai spun odata drum bun si cale batuta ;)

razvan
05-04-2007, 20:27
scurt si la obiect..
considerati ca ce se intimpla "acum" pe forun cu un "anume" user, se poate incadra in normalitate???

m-am retras din grupul de administrare pentru faptul ca nu mai dispun momentan de timpul necesar indeplinirii sarcinilor, si datorita faptului ca "anumite" actiuni au fost puternic contestate, ceeace mi-a dat de gindit.
oare m-am transformat dintr-o "jigodie batrina";) intr-o simpla si nenorocita jigodie???PDT_Armataz_01_16 ;new28

ca un facut, a aparut acel "anume" user, care dupa mine isi merita cu prisosinta titlul de troll de forum.
au fost useri care au luat pauza o saptamana pentru chestii mult mai "subtiri" decit intelectokaniile pe care le face acesta, si vad ca e in continuare tolerat.

prezenta stare de fapt nu ma face decit sa-mi cer din nou scuze fata de cei pe care i-am NEDREPTATIT cu actiunile mele dictatoriale, si sa sper ca adevarata normalitate isi va face din nou prezenta pe forum.

Johnny
05-04-2007, 22:04
Poate ca Laur poate sa fie bun ca deh suntem in saptamana mare dar eu nu sunt :twisted: Abia acum am vazut ce topic facuse "dragul nostru Al_koholic" asa k l-am linistit pe viata ;)

Eu nu vreau sa facem din acest forum un circ dar nici nu am de gand sa abuzez de puterile de admin.Pur si simplu vreau sa ne intelegem , sa incercam sa-i intelegem si pe incepatori , si sa dam fiecaruia cate 2-3 sanse inainte sa-l luam la suturi.

LupeLupino
06-04-2007, 08:05
m-am retras din grupul de administrare pentru faptul ca nu mai dispun momentan de timpul necesar indeplinirii sarcinilor, si datorita faptului ca "anumite" actiuni au fost puternic contestate, ceeace mi-a dat de gindit.

Asta inseamna ca ar trebui sa-ti schimbi si semnatura???? :lol:


oare m-am transformat dintr-o "jigodie batrina";) intr-o simpla si nenorocita jigodie???PDT_Armataz_01_16 ;new28

Doar daca ai descoperit secretul "intineririi" :mrgreen:

Danny
06-04-2007, 16:14
azi am vazut ce s-a intamplat si in prima instanta mi-a parut foarte rau, dar de asemenea mi-am dat seama ca acest forum nu este destinat discutiilor noastre contradictorii.. mai multi oameni neinregistrati se uita pe acest forum decat exista utilizatori activi si asta intr-o singura zi.. cum ar fi ca omul sa se piarda in toate discutiile cu caracter personal, sa inchida pagina si sa caute in alta parte? in legatura cu alte forumuri de profil sunteti invitatii mei sa va alegeti forumul, nu ne faceti noua o favoare le faceti oamenilor in general (noua adica moderatorilor si adminilor). In consecinta suport in totalitate stergerea posturilor arogante sau cu un caracter off topic, insotit de un mesaj privat cu explicatiile necesare. acest forum isi doreasca sa creasca, sa devina unul cat mai specializat dar in el sa gaseasca si incepatorii in acvaristica informatii. acest forum nu este un chat si nici o crasma unde fiecare poate devia de la discutia originala cum gandeste el. sper sa intelegeti cu totii si sa reusim sa ne respectam, pentru ca noi nu suntem rasplatiti decat cu sentimentul ca am ajutat pe cineva si in nici un caz cu bani si nici nu trebuie sa suportam jigniri pentru ca nu suntem functionari publici. sarbatori fericite!!!

lupul-sur
07-04-2007, 07:19
Am fost la tara cu treburi la vie deci nu am fost la curent cu mersul lucrurilor. Vreau sa se inteleaga ca sunt cu totul de acord cu deciziile colegilor mei din administrarea acestui forum.

TEZEU
07-04-2007, 09:18
Am impresia ca acel "anume" user as fi eu.

Gabii
23-04-2007, 12:50
Va salut!

Nu mi se pare ca fiind cea mai buna idee - stergerea unor pagini intregi (vre-o 7 sau 8) de pe topicul sticky "Despre tratarea grisului". Cred ca daca se dorea o curatare a topicului respectiv- era mai corect sa se mute pur si simplu discutiile pe marginea subiectului intr-un alt topic. Daca stiam, macar mi-as fi salvat propriile experiente pe harddisc, acolo povesteam step-by-step incercarile mele de tratare a grisului - care unele au dat rezultate bune. Acum imi pare rau ca mi-am pierdut vremea scriind pe topicul ala...
(:::)
Later edit-

Mi-am editat topicul, recunosc, AM FOST CHIOR!
Scuze!!!!
nu am sters complet ca sa nu se piarda firul discutiei...

o zi buna,
Gabii :oops:

lupul-sur
23-04-2007, 12:57
De ce nu te uiti matale bine domnul Gabi inainte sa dai cu parul? Daca erai atent vedeai ca intradevar este o greseala dar nu cum spui matale. pur si simplu cand am vrut sa il fac articol am mutat discutiile la articole si articolul propiu zis la boli o sa le inlocuiesc. va rog atentie la afirmatii.

Gabii
23-04-2007, 13:12
Departe de mine intentia de a da cu parul... ;)

Am cautat discutiile da nu le-am mai gasit, .. adica am cautat la sectiunea "Boli".
E drept ca sunt mai stresat in ultima vreme, poate de-aia nu le-am gasit.

Da sincer, nici acum nu le gasesc :oops:

Later edit: le-am gasiiiit!!!!

Oricum ideea cu back-upul am sa o pun in aplicare, nu se stie niciodata...
Pe un alt forum (nu e legat d eacvaristica) in urma cu 3 ani am avut neplacuta surpriza sa pice cu totul, sa se stearga TOT, absolut tot... adica discutii, articole, tot- tot 100% - munca de 2 ani s-a dus intr-o clipa...
Iar io cam abuzez de forumul asta, scriu cam multe intamplari personale cu acvariile mele... intamplari pe care poate peste 7- 10 ani mi-ar face placere sa le recitesc.
o zi buna,
Gabii

Laurentiu Craciunas
23-04-2007, 13:15
Gabii, imi pare rau pentru experienta ta pe celalat forum, dar ceea ce s-a intamplat acolo nu se poate intampla si aici.

Fiecare forum (indiferent de softul pe care il foloseste) are in spate o baza de date. Eu fac back-up cel putin lunar la baza de date a acestui forum, deci poti renunta la back-up-ul pe care ti l-ai propus :)