PDA

View Full Version : ciclare rapida?



manu
28-03-2007, 12:11
cum am vandut vechiul acvariu, am pus pestii in 2 boluri si acuma asteapta sa se cicleze noul acvariu!
din pacate stau in conditii impropii, iar ieri am gasit hoplo afara din bol fara suflare :(
asa ca am luat masuri si am cumparat bacterii de la Tetra Aqua ca sa grabesc ciclarea!
am aruncat 2 pastile in filtru ( asa cum scria in prospect)
dupa cateva ore s-a incetzosat usor apa, dar scrie acolo ca e normal asta si ca o sa se limpezeasca in 48 ore
sper sa fie asa
intrebare:
in conditiile date,ca sa nu mai chinui pestii, pot sa-i arunc in acvariu mai repede, adica dupa numai o saptamana de ciclare?
sau, chiar daca am plasat pastilele cu bacterii, ar fi bine sa mai astept inca o sapta?
merci anticipat;)

ionutlatcan
28-03-2007, 13:27
da detalii despre pestii conservati si vedem ce e de facut...

manu
28-03-2007, 14:07
primul bol 5 litrii:
2 carasi aurii, unul de 9 cm, altul de 8cm ( inclusa si coada)
1 pomacea
1 planta
al 2-lea bol 6 litrii:
1 caras negru bulbucat 6 cm
1 pleco 7 cm
1 pomacea
2 anubias
aici a fost si hoplo care a evadat...

schimb 30% din apa zilnic ( cu apa din fostul acvariu)

in primul acvariu pestii dau semne de lipsa oxigen si nu prea mananca
in celalalt totul e ok, doar hoplo care s-a sinucis...

ionutlatcan
28-03-2007, 15:04
aici depinde ce vrei mai mult. eu as vrea sa pastrez pestii in viata
in cazul asta ai putea baga din primul bol un caras in acvariu. maine vezi cum se descurca pestisorul si daca e ok bagi si restul. cea mai buna combinatie pentru inceput este sera nitrivec plus aqutan.
s-ar putea sa nu fie cel mai avizat punct de vedere dar in aceasta situatie limita nu vad alta solutie.

manu
29-03-2007, 08:48
merci de sfaturi focsanene :)
uite cum sta acuma situatia:
am mai adus un bol ( butilca de 5 litrii) am pus apa din fostul acvariu in ea si am mutat unul din cei doi carasi aurii
acum fiecare cu "casuta" lui!
e ok d.p.d.v. a oxigenului, pestii nu mai dau semn de lipsa de aer! :)
auriul mai mic a inceput chiar sa manance!
singura problema a ramas cu cel mare ( de 9-10cm) care continua sa refuze hrana ( inca e stresat!)
in celalalt bol situatia e stabila, bulbucatul acceptand chiar sa mannce mancarea direct de la mine de pe degete!
si pleco e linistit!
ieri am fiert nucile de cocos de 6 ori cu schimburi de apa!
am mai fiert buturuga odata!
deseara introduc decorul in acvariu plus plantele!
bacteriile de la Tetra se pare ca au functionat ( apa s-a incetosat la 6 ore de la introducere si a disparut dupa 48 de ore - ca la carte!)
sapta viitoare urmeaza sa mai arunc 2 pastile conform instructiunilor!
sambata se face saptamana de cand e la ciclat noul acvariu iar daca auriul stresat nu se linisteste am sa-l introduc in acvariu cu o sapta mai repede!
asta e, dar sambata va face 5 zile de greva foamei si chiar nu vreau sa moara!
iar pe ceilalti o sa-i azvarl in acavriu next week! :)

manu
30-03-2007, 09:52
nebunul ala tot nu mananca... cred ca deseara il arunc in acavriu, vedem maine ce-o fi! :roll:
daca e ok, duminica ii tzap pe toti in noua casa ;)

Suparatul
30-03-2007, 10:07
Eu am reusit sa fac ciclarea cu pestii in acvariu.Am facut in felul urmator:am pus o pastila de Bactozim in filtru,10 ml AquaSafe de la TetraAqua cu schimb partial de apa la 3 zile.La primul schimb partial am pus inca 10 ml de solutie,iar ce este iarasi important este aspirarea excrementelor de doua ori pe zi.Iti garantez ca nu vei avea probleme.Pestii sunt super OK iar de apa ce sa-ti zic:nu miroase,nu este albicioasa.....este super.Bafta!

lupul-sur
30-03-2007, 12:17
Se poate face ciclarea cu pestii in bazin dar v-a trebui sa monitorizezi mereu parametri apei.

manu
30-03-2007, 14:10
merci la toti pt sfaturi,
am sa revin cu vesti luni dimi.. sper bune ;)

BaHnOo
30-03-2007, 19:41
Auziti, dar daca ai un acvariu deja ciclat de multa vreme, si mai ai unul gol, si pui in acela gol jumatate din apa din acvariul vechi, si niste pietris din acvariul vechi, se poate numi ca e deja ciclat acvariul nou?

Betta_Boy
30-03-2007, 20:31
Auziti, dar daca ai un acvariu deja ciclat de multa vreme, si mai ai unul gol, si pui in acela gol jumatate din apa din acvariul vechi, si niste pietris din acvariul vechi, se poate numi ca e deja ciclat acvariul nou?

Ciclarea nu este reprezentata doar de apa filtrata din acvariu. Aceasta ciclare, pe care multi incepatori o evita din pacate, este folosita pentru obtinerea echilibrului biologic din bazin. Ea se face cu ajutorul plantelor si chiar cu 1-2 pesti. Adica nu poti sa spui ca daca iei apa din alt bazin (ciclat) si o pui in alt acvariu, acest acvariu este ciclat. Plantele din el trebuie sa se stabilizeze, sa prinda radacini in substrat si sa inceapa ciclul azotului: Rezidurile organice ale pestilor se transforma in amoniac si amoniu, care la randul lor se transforma in nitriti care la randul lor se transforma in nitratii folositi de alge si de plante care la randul lor produc reziduri organice si tot asa. In concluzie toate acestea sunt dependente una de cealalta. Asta e scopul ciclarii ;)...

manu
01-04-2007, 12:28
am mutat pestii in bazin
intai unul, dupa 24 de ore ceilalti 3!
totul e ok :) , mai putin pleco, care (poate din cauza conditiilor impropii) asteptand ciclarea noului acvariu iau aparut pe bot si aripioare niste "mugurei" mici, unii albi dar majoritatea maronii ( chiar si pe proeminenta de la nara se vad cativa mugurei maronii- tip ciorchine). :cry: