PDA

View Full Version : plantele si ciclarea



manu
26-03-2007, 16:50
intr-un acvariu gol, aflat la ciclat, e bine sau nu sa pun plantele?
am gasit articole care zic ca e bine iar altele care zic contrariul!!
care-i adevarul?
merci ;)

Al_koholic
26-03-2007, 17:32
Bacteriile se fixeaza in substrat, medii filtrante etc si deci teoretic nu conteaza daca ai plante sau nu atata timp cat ai un filtru care sa circule apa. Insa...plantele ajuta la o stabilizare mai buna a acvariului.
Eu personal nu am incercat pana acum ciclare fara plante.

manu
27-03-2007, 08:31
am inteles!
totusi, o intrebare de curiozitate:
in acvariul aflat la ciclat, nefiind pesti in el, nu prea e nici CO2 in apa!
cum mai fac plantele fotosinteza fara CO2?

lupul-sur
27-03-2007, 09:23
:) il produc singure. Nu uita ca sunt organisme vi care respira.

manu
27-03-2007, 10:19
asa e,
dar citeam ceva articole despre acvaristii care le plac sa aibe acvarii numai cu plante
si aveau probleme cu ele tocmai din cauza asta, fiind nevoiti ca ulterior sa introduca totusi cate 1-2 pestisori in acvariu!
numa bine :)

lupul-sur
27-03-2007, 17:03
Acolo nu este vorba numai de co2. Este vorba de nitriti, de nitrati, de ciclul azotului. Plus ca este foarte foarte greu sa tii avariu numai de plante si sa il stabilizezi.

fishb0ne
28-03-2007, 02:33
Din cate stiu eu ciclarea este accelerata de absenta plantelor sau carbonului activ. Ambele absorb amoniac si nitrite, doua substante care trebuie pentru ciclarea corecta si rapida. Poti merge insa si invers. Plantezi acvariul bine de tot si nu vei avea niciodata ammonia sau nitrate spikes care sa-ti dauneze mediul. Se numeste "silent cycle".

manu
28-03-2007, 08:44
merci de sfaturi,
cum am vandut vechiul acvariu, am pus pestii in 2 boluri si acuma asteapta sa se cicleze noul acvariu!
din pacate stau in conditii impropii, iar ieri am gasit hoplo afara din bol fara suflare :(
asa ca am luat masuri si am cumparat bacterii de la Tetra Aqua ca sa grabesc ciclarea!
am aruncat 2 pastile in filtru ( asa cum scria in prospect)
dupa cateva ore s-a incetzosat usor apa, dar scrie acolo ca e normal asta si ca o sa se limpezeasca in 48 ore
sper sa fie asa :)
intrebare:
in conditiile date,ca sa nu mai chinui pestii, pot sa-i arunc in acvariu mai repede, adica dupa numai o saptamana de ciclare?
sau, chiar daca am plasat pastilele cu bacterii, ar fi bine sa mai astept inca o sapta?
merci anticipat;)

fishb0ne
28-03-2007, 16:42
Pestii de fapt nu trebuiau luati pana ciclarea nu e gata. Schimba-le apa des in bol si sa zicem ca sunt OK, desi sunt probleme grave de spatiu cred.
Nu te grabi sa-i arunci in acvariu intrucat s-ar putea sa-i omori daca dau de nivele mari de amoniac. Nu se gasesc ceva kituri de testat apa, eu de cand il am pe-al meu urasc sa merg orbeste, trebuie sa stiu EXACT ce se petrece in acvariile mele. Daca gasesti si sunt la un pret rezonabil, as investi intr-unul. Nu stiu de ce pastile vorbesti, instructiunile ce spun?

manu
29-03-2007, 08:29
pestii ii am de 2 ani de zile, nu i-am cumparat acum, ci am vandut acvariul si am cumparat altul!
de murit sigur nu o sa moara pestii ( au trait vremuri grele acum 2 ani cand nu stiam ce e ciclarea, le schimbam apa cu totul etc si n-au patit nimica!:D), ci ma gandeam la faptul de a face ciclarea cat mai bine in conditiile date!
pastilele sunt "bacterizyn" ( daca nu gresesc) de la Tetra Aqua si am respectat instructiunile de utilizare.

iulyy
23-01-2010, 22:18
Am si eu o intrebare. La ciclarea unui acvariu cu plante in el se poatre folosi CO2?

andreic
23-01-2010, 22:20
Da. Se foloseste din prima.