Log in

View Full Version : bataie intre neoni



+Sanitarul+
19-11-2009, 22:57
salutari, am si eu 4 neoni intr-un acvariu de 120 de litri, ii tin impreuna cu 6 gupy 2 hoplo 3 cory 1 raphael cat fish si ceva melci, stiu ca sunt putini neoni... initial mai cumparasem 5 (au murit la 3 zile duap ce i-am adus acasa... aveau finroot) problema e ca unul dintre neoni il alearga si il loveste pe altul, mereu aceias 2 oare de ce ? sa fie din cauza ca sunt prea putini ?

+Sanitarul+
24-11-2009, 18:30
...nici un raspuns, chiar asa grav este ... ?

androklys
24-11-2009, 18:47
teoretic daca ar fi datorita faptului ca sunt putini, ar trebui sa stea retrasi... speriati, nu sa se bata.... incearca totusi sa mai adaugi 3-4 poate se schimba situatia...

BMFCaesar
24-11-2009, 19:09
...nici un raspuns, chiar asa grav este ... ?
Mai degraba, ca nu prea a vazut lumea neoni asa razboinici.
Oricum, sa tii cont de sfatul colegului si sa mai cumperi cativa neoni, deoarece sunt pesti de card iar in numar mic nu se simt bine si se pare ca asta poate duce la comportament nenatural.

androklys
24-11-2009, 20:41
@bmfcaesar....scuze de offtopic... COLEGEI....

BMFCaesar
25-11-2009, 10:08
Scuze colega :oops: . new15 .

PS Pestii se mai comporta ciudat si cand iluminatul e prea puternic.

petzka
03-05-2010, 22:21
Vad ca postul e vechi, dar m-a gandesc ca e mai bine sa ma bag aici decat sa incep unul nou pentru ca subiectul e sugestiv.

Deci:
Am luat 5 PDT_Armataz_01_23 (atati-a a luat vanzatorul cu plasa si m-a gandeam ca dureaza muuuult pana mai alege doar unul si ma grabeam) neoni. Le-am dat de mancare si au devorat tot. Vad ca incep sa se alerge unii pe altii... Le mai dau o data de mancare, ca ma gandesc ca le lipseste ceva (si nu stiam ce muzica s le pun, ce sa le citesc, asa ca ii hranesc). O devoreaza si pe aceasta, dar ei continua sa se alerge....
Chiar e normal sa se fugareasca tot timpul? Nu sunt pesti de banc? N-ar trebui sa stea impreuna, sa se impace?

O fi de la lumina? Pana acum mi s-a reprosat ca e prea putina...

razvan7722
11-05-2010, 19:41
Problema e ca o fata e pe cale sa depuna. Sigur ai 2 masculi. Ei se bat pe femela. Amandoi vor sa depuna cu ea si asta a iesit. Mi s-a intamplat. Trebe sa mai iei Neoni. Trebe sa fie cel putin 8 ca sa nu se mai bata.

alisssa2003
22-05-2010, 13:26
Neonii fiind pesti rapizi si vioi, trebuie atentie marita pentru a face diferenta intre batai, deoarece neonii sunt foarte activi si tot timpul se alearga prin acvariu iar uneori se intampla ca in joaca masculii sa se mai bata intre ei sau pot alearga si ciupi femelele. Neonii oricum sunt pesti rapizi, dar trebuie intr-adevar sa fie mai multi.