PDA

View Full Version : SAE mananca moss?



chibitz
16-11-2009, 14:43
Vreau sa-mi achizitionez niste SAE si am o gramada de moss prin acvariu pe care nu as dori sa-l pierd. Pe mai multe forumuri straine s-a plans lumea ca SAE ar manca moss, mai ales la maturitate. A avut cineva probleme asemanatoare?

mihaim
16-11-2009, 14:53
Tre' sa fie terminati de foame sa manance moss :).

cibserg
16-11-2009, 15:11
Confirm.
Dupa ce au dat gata toate algele filamentoase au curatat si Java Moss-ul. Nu numai de alge ci si de frunze. Au ramas numai ramurelele.
Oricum dupa mine sunt niste pesti extraordinari. Merita tinuti in acvariu.
Mi se par chiar frumosi.

chibitz
16-11-2009, 15:47
Pai si? Ce ai facut? Ai recurs la suplimente alimentare? Sau ai ramas fara moss....??

cibserg
16-11-2009, 16:10
Pai am renuntat la moss ca sa nu fiu frustrat. Si apoi am dat si SAE la cineva cu acvariu mai mare. N-as fi vrut sa ajunga la 15cm in acvariul meu de 60cm.

Gabii
17-11-2009, 11:24
Referitor la Moss..
Nu numai SAE halesc moss-ul.
La fel se intampla cu Labeo, la fel se intampla pana si cu Black molly..
Intr-un acvariu maternitate unde am crescut puii de black molly am pus un smoc destul de maricel de moss. La inceput a fost ok, se dezvolta moss-ul frumos si destul de repede.. insa dupa 3 -4 saptamani cand au crescut puisorii de molly am observat ca moss-ul nu se mai mareste.. iar dupa inca o vreme cand puii de molly au ajuns la 2 - 2,5 cm am observat ca mossul incepe sa dispara cu desavarsire. In schimb molly desi mai uitam sa ii hranesc aveau tot timpul burtile pline - ca dupa o masa copioasa. Interesant ca de ceva vreme de cand pun moss in acvariile maternitate mai ales la molly nu am mai avut decese inexplicabile.
Am observat ca pana si botia sau kuhli au o placere deosebita sa se mai agate de cate un firicel de moss cu boticul.. .

cibserg
17-11-2009, 11:42
Nu ma mira.
Sa stii ca si pe domnul din avatarul meu l-am vazut de multe ori inghitind bucatele de cca. un cm de Java moss.
Probabil ca sa-si regleze tranzitul :mrgreen:

chibitz
17-11-2009, 14:46
in cazul asta....cred ca nu mai achizitionez nici un SAE....

cibserg
17-11-2009, 15:20
Sa inteleg ca iti pace foarte mult muschiul. Pentru mine ar fi o legere dificila.
Imi plac ambii.

chibitz
17-11-2009, 16:16
na, SAE, ca aspect mi se pare un peste banal...eu il vroiam in bazin pentru activitatile lui. Acum o sa ma orientez spre alti mancatori de alge