Log in

View Full Version : Hrana vie pentru scalari



Razvan M
04-02-2006, 08:11
Tot citind, am vazut ca scalarii is carnivori ( nu ca nu as fi stiut ) , si ma gandeam sa incerc sa le dau niste hrana vie .. ia ziceti-mi si mie cum sta treaba, cum trebuie luata , administrata etc ? ..
PS: Din pacate nu am mai putut sa-mi schimb pesti ... si m-am decis sa-mi fac acvariu' cu scalari..

Laurentiu Craciunas
04-02-2006, 17:33
nu poti zice ca scalarii sunt carnivori, un peste carnivor nu mananca deloc hrana vegetala... sunt omnivori dar apreciaza foarte bine hrana vie...

eu le dau scalarilor mei doar larve de tantari rosii... dar e foarte buna si artemia daca poti sa faci rost...

oricum, ideea e sa eviti tubi

kalyn
05-02-2006, 13:14
Tot citind, am vazut ca scalarii is carnivori ( nu ca nu as fi stiut )..
eu zic sa ai mare grija cand cureti filtru sa nu te muste de deget :grin:
"sefu" vroia sa-ti recomande hrana congelata pt ca nu contin bacterii indezirabile
eu hranesc pesti cu tubifex :bounce ( ceea ce nu iti recomand nici eu :!: )
oricum in perioada asta a anului nu prea gasesti alceva
citeste aici (http://companie.go.ro/Hrana/TipuriHrana.html) despre hrana vie

Radu
26-03-2006, 16:58
Am 5 scalari maricei (vreo 2 au deja irisul rosu) si pot spune ca mor dupa TetraMin dar ii hranesc si cu tubifex (pe care il tin 5 zile la "purificat"). Este riscant dar pestilor le trebuie si hrana vie mai ales cand vine vorba de crestere rapida si imperechere. Am avut o prima si sper ultima epidemie de Ichtio. probabil datorata tubiilor (pesti noi n-am bagat) dar m-am descurcat exemplar. Totusi ma gandesc sa ii congelez ca sa nu mai transmita paraziti. Oricum ce pot spune este ca le plac mult tubii si ca sunt printre singurii care nu s-au imbolnavit de Ich. (impreuna cu Macrognathus Aculeatus, Black Ghost Knifefish= Apteronotus albifrons, un Kuhlii matur, macropodusii, pleco si 1 Trichogaster Leeri si 2 Trichopterus)