PDA

View Full Version : Zebre de toate culorile



Juwel
04-11-2009, 01:45
Un clip in care se vad zebrele din crescatoria mea, inclusiv cele "steliste" jumatate rosii/jumatate albastre.
Scuzati calitatea filmarii (http://www.youtube.com/watch?v=x973rbAtOQE), promit sa mai lucrez la aspectul asta, dar am vrut sa pun clipul pentru ca m-a intrebat cineva cum arata stelistele.

CataOlo
04-11-2009, 10:57
Vai de mine cate sunt ! Frumoase, dar eu nu as avea curaj sa tin atatea! Experienta isi spune cuvantul ;)

vio.guitar
04-11-2009, 11:04
si eu eram curios cum arata, mai ales ca am incercat si eu sa fac asa ceva...dar n-a iesit...
nu se vede foarte clar, sunt rosii si cu dungi albastre?... asa de la departare arata bine...
ai incercat sa reproduci doar din astea "incrucisate" intre ele?...am citit undeva ca ar fi sterile cele obtinute astfel...

Simon
04-11-2009, 14:42
chiar voiam sa vad vestitele zebre despre care se discuta intens la ''Ambasador'' :roll:
ps:mi-am luat si eu vreo 4 .... stiu ca is putine da in curand voi mai lua

Angelina
04-11-2009, 16:16
Frumoase si multe , sa iti traiasca fetitele :mrgreen: Am si eu zebre steliste, si dungate si leoparzi :bounce

Juwel
04-11-2009, 20:38
Si tie! Sunt nebune si frumoase.

PS Nu cred sa fie sterile, sunt aceeasi specie difera numai gena de culoare. O sa fac un exepriment dupa ce le dau pe astea.

sonic
04-11-2009, 21:36
Intr-adevar nu sunt sterile, dar daca se incrucisaza din nou, culoarea rosie se diminueaza si tot asa.
Am incrucisat mai de mult danio albolineatus cu danio rerio si au iesit foarte interesanti. Cei drept puii obtinuti erau hibrizi si au fost sterili, acum caut din nou d. albolineatus dar nu gasesc sa ii combin cu cele rosii (voalate)sa vad ce iese.
Am gasit o poza cu o zebra cu o mutatie genetica interesanta
http://i38.tinypic.com/1z301g6.jpg

Juwel
04-11-2009, 22:15
Cu albolineatus ma pregatesc sa fac si eu o ponta. Din cate stiu ies cu niste voaluri exceptionale. Si da, in cazul asta sunt sterili.
Eu nu am resusit sa obtin (nici nu m-am strofocat prea tare ce-i drept) culorile asezate ca in poza ta. Am obtinut trecerea de culoare peverticala. Albastru pe burtica si trece in rosu pe spate, dar isi pastreaza dungile de "zebra". In schimb am obtinut leoparzi jumatatea inferioara argintie cu spatele rosu. Din pacate numai 4 bucati din cei vreo 150 de pui. Parintii: mascul leopard argintiu voalat + femela zebra rosie.