PDA

View Full Version : Turboflotor aquamedic I 400



Remus Spataru
27-10-2009, 23:38
Ma adresez catre cei care au folosit sau folosesc acest tip de skimmer.Am in plan de achizitie un sump care are inaltimea de 30 cm.Intrebarea este daca se poate folosi in acest sump de 30cm inaltime un skimmer aquamedic turboflotor I400 tinand cont de faptul ca skimmeru are 38 cm inaltime ? skimmeru este acesta http://www.aqua-medic.de/seawater/en/11/Turboflotor%20I%20400%20A/ Astept pareri,multumesc

yonutzzz_92
28-10-2009, 07:59
pai din ce vad in poza apa intra pe sus :!: iar in sump coloana de apa nu poate fi 38cm (de obicei are 10-15cm in camere) skimmerul ala este unul intern (se baga in acvariu) asa ca nu poate fi folosit in sump

Nicolae Paun
28-10-2009, 15:39
Eu unul n-am folosit skimmerul asta dar uitandu-ma la descrierea lui,vad ca reglajul se face prin ridicarea si coborarea cupei in functie de coloana din sump.Totusi sunt curios, daca a folosit cineva modelul asta, sa ne lamureasca pe unde iasa apa

lukaboy
28-10-2009, 15:49
Eu unul n-am folosit skimmerul asta dar uitandu-ma la descrierea lui,vad ca reglajul se face prin ridicarea si coborarea cupei in functie de coloana din sump.Totusi sunt curios, daca a folosit cineva modelul asta, sa ne lamureasca pe unde iasa apa

apa intra pe jos si pe sus, iese pe sus( intre cele doua este un separator transparent! insa in principal intra pe jos, intra in pompa, este amestecata cu aerul, se face spuma, care este "aruncata" spre cupa din stanga, apoi apa fara aer mai calatoreste printr-un compartiment, pentru cca apoi sa iasa pe sus, prin partea stanga!

super skimmer! nu stiu cum merge pentru sump, dar pentru intern in acvariu, e genial!

Remus Spataru
28-10-2009, 22:13
Teoretic nu vad de ce nu ar merge intr-un sump de 30 cm inaltime dar am deschis acest topic cu gandul ca poate cineva a folosit acest tip de skimmer in sump.Ma intereseaza daca el poate lucra scufundat in apa 70% sau 100%

Juwel
28-10-2009, 22:32
Uitandu-ma pe schita producatorului am vazut ca are un minim si un maxim la partea superioara, aia cu gratarul. Deci sigur se regleaza numai intre acele doua cote. Problema este cati cm are de la baza la gratar? El are inaltimea de 38 cm dar asta se da cu tot cu cupa. Cupa sta afara din apa deci ramane de vazut inaltimea baza-gratar.
Sumpul daca are 30 cm inaltime, va avea apa cam 25 cm in compartimentul de mijloc in care ar incapea acest device.

Remus Spataru
29-10-2009, 00:12
Ai dreptate Cristi producatorul in schita da o cota min/max la gratarul de sus al skimmerului.Am masurat cu ruleta si de la baza skimmerului pana unde incepe gratarul am 34 cm,deci depaseste cei 30 cm ai sumpului.



Sumpul daca are 30 cm inaltime, va avea apa cam 25 cm in compartimentul de mijloc in care ar incapea acest device

La asta nu m-am gandit, ;) deci clar va trebui sa fac un sump de min 40 max 50 cm/h