Log in

View Full Version : Cat costa un discus ?



Razvan M
31-01-2006, 22:54
Sincer , m-am gandit la varianta de a-mi face un acvariu cu discusi, am observat ca la cei 70 - 80 L ai mei, e cam imposibil dar de curiozitate ca costa un discus matur.. eu m-am speriat.. 4 milioane unu' singur ? ..(la pet-shop IASI)
Si un pui 70 ron ! ...

Johnny
01-02-2006, 02:37
Preturile variaza in functie de varietate si de cat de "pur sange" este.Discusii sunt scumpi deoarece sunt greu de inmultit si destul de pretentiosi.Oricum in acvariul ala mai mult de o pereche de scalari si cativa neoni nu-ti recomand.De fapt nici p-aia ,mai bine ramai la pesti mici de genul neonilor.
Citeste tot ce s-a scris aici inclusiv articolele de la rubrica "Inceputul" ,pentru ca ai multe de invatat.

sorel
01-02-2006, 07:16
La pet-shop-uri se vand discusi crescuti de catre persoane pe care le vei cunoaste pe forumuri, sau adusi din strainatate. Deci ai sanse mari sa dai pe ei dublu. Fi si tu atent ce se mai scrie pe forum si apoi mai discuti cu respectivii pe pm sau e-mail. ;)

Razvan M
01-02-2006, 07:37
Uite chiar ma gandeam sa-mi mai fac un acvariu ca am loc undeva ... mare cam de vreo 80 cm lungime si inalt... de vreo 90 cm care cu siguranta va fi mai mare, si latime de vreo 30 .. Ma duk zilele astea sa ma mai informez... (poate-l rezerv pentru discusi sau scalari) Apropos neonii chiar is frumosi .. se impaca cu mulinezii ? ... (apropos in acvariul meu am o pereche si o femela de scalar, 3 scalari ... 3 Gurami albastru ... 2 sanitari si 2 somni mici.. nu stiu numele lor sunt lungi subtiri si care daca-i strangi te oare cum "electrocuteaza" :) )

steff
01-02-2006, 10:27
Discus-ul este un peste scump dar si pretentios. Daca ai degand sa te pui pe treaba incepe intai prin a te informa , despre apa , filtrare, spatiu , hrana, etc. Preturile sunt variabile , dar in nici un caz 70 ron pe un pui.
Un pui de 4-5 cm este intre 30-50 ron. Unul matur este in jur de 150-200 ron. Sfatul meu este sa te informezi bine inainte ....sa nu regreti investitia ;) Bafta multa.

Razvan M
01-02-2006, 10:58
Pai am filtrare tot... am acvariul de un an si mai stiu cate ceva.. acuma problemele mele sunt urmatoarele:
1. Sa-mi fac acvariu de pesit mai mici ? (Gupy, Neoni etc.)
2. Sa gasesc plante nepretentioase.. cu toate ca am conditii dar sa incep bine ..

steff
01-02-2006, 13:14
Pai.....pana acum ai zis ca vrei discus...acum zici ca vrei gupy , neoni?
Ce sa caute vivipari cu Discus-ul?, neoni sunt ok cu discus. Tre sa te hotaresti ce vrei , cauta la compatibilitati sa vezi ce pesti poti sa pui cu discus....dar parerea mea este sa te limitezi doar la discus . ;)

Razvan M
01-02-2006, 15:07
Pai faza-i ca mi-ati zis ca in acvariul meu ... nu incap decat o pereche de discusi :P >.

Johnny
01-02-2006, 16:41
Mai Razvane imi place de tine ca ai vointa.Te-ai intrebat cum ai putea sa umbli intr-un acvariu cu inaltimea de 90 cm ?Daca vrei sa scoti o planta de ex ?Te bagi cu totul ,bagi si capul ?Dimensiunile date de tine sunt total pe dos de cum ar trebui.Un acvariu tre sa aiba inaltimea aproximativ egala culatimea.Iar latimea sa fie de 2-2.5 ori mai mica decat lungimea.Daca vrei un acvariu ca lumea pentru discusi fa si tu unul de 130 Lungime, 50 latime ,50 inaltime.Astfel arata si el a acvariu normal ,nu a vaza de flori.
Oricum dupa cum vad eu tu esti inca la capitolul incepator ,asa ca nu te arunca sa cumperi discusi si sa-ti moara a doua zi.Citeste articolele alea de care-ti tot zic , intereseaza-te despre filtre etc.Nu merge sa cresti discusi in acvariul ala de 70l , crede-ma.Pentru un acvariu de peste 200 l bine sa investesti intr-un filtru extern.Daca vrei un acvariu ca lumea tre sa scoti din buzunar vreo 10-15 mil.

Razvan M
01-02-2006, 16:49
Voi nu intelegeti.. apartamentul meu, este planificat dinainte.. si in sufragerie am balcon incorporat in sufragerie (nu are usa de separar .. am spart peretele care separa balconul de sufragerie (am izolat balconu') iar din peretele spart am facut o scaritza ... pe cea mai mare treapta a scaritei am facut acvariul ... deci nu a fost dupa mine asa am putut...

Johnny
01-02-2006, 17:07
Eu inteleg foarte bine ,se pare ca tu nu intelegi.Acvariile se fac dupa niste "standarde" daca nu le respecti tot tu vei avea de suferit.Tu si pestii tai.Nu poti face un acvariu in forma de X doar pt ca asa e palnificata mobila.
Gaseste un loc adecvat pentru un acvariu ca lumea.Daca vrei sa te chinui cu chitchuri e treaba ta... :?

discus77
01-02-2006, 17:12
Stai linistit Razvan :grin: .Daca asa ai putut nu-i nici o problema.Poti sa faci din el un acvariu de vis,daca nu este,sa il plantezi frumos si sa ti pesti de exemplu xifo rosu ,verde,plati,un ancistrus si vreo 2 sanitari un melc pomacea,sti de ala galben pui eventual un mopan sau un castel se poate un fundal.Din cand in cand mai pui si tu cateva tablete sau solutie pentru plante eu iti recomand FLORENETE TAB.de la sera.Si cu asta basta,peste vreo 2 luni o sa ai un acvariu de vis.SPUNE CLAR CE NU INTELEGI SI NOI TE AJUTAM.Uitate la poze,gasesti acolo acvari si te gandesti cum ai vrea sa ai si tu ,nu trebuie sa schimbi acvariu,e destul sa il reamenajezi.Discusii nu poti sa-i ti acolo,asa ca deocamdata uita de ei ,dar si ceilalti pesti sunt foarte frumosi si foarte interesanti.

Razvan M
01-02-2006, 17:23
Mersi de sugestii , si poate niste neoni deocorativi daca voi putea...
Peste 7 minute plec din nou la petshop.. si ma informez, vorbesc si cu cel care mi-a facut acvariu' ii zic ce vreau.. si-mi aduce in cateva zile... sper...(sa-l intreb daca vrea sa faca si schimb)

discus77
01-02-2006, 17:58
N-ai pentru ce.Ma bucur ca te-ai decis pana la urma.BAFTA.Eventual cand e gata poti sa ne arati si noua o poza sa vedem si noi cum a iesit. :grin:

steff
01-02-2006, 20:58
Razvane....iti apreciez ambitia pt acvariu si daruirea de care dai dovada dar ia aminte la ce zic oamenii astia ,, nu e bun acvariul ala (dimensiunile alea nu sunt pt acvariu)'', nu vreau sa repet ce a scris Johnny , mergi pe prima pagina a forumului si vezi acolo ,,Inceputul'' ,,Primul Acvariu'', i-a aminte de ce si cat a scris ''omul ala'' care a stat cu retina lipita de monitor ceva timp tocmai pt a invata ceva, cineva din asta. ;) Sper sa nu te superi ... noi incercam sa te ajutam, de-aici incolo e decizia iti apartine. ;) Bafta multa.

Razvan M
01-02-2006, 21:35
NU stiu daca ati vazut mesajul de la Acvariul meu dar am gresit dimensiunile :oops: daca te refereai la alea noi (60x50x30) , posibil sa nu fie bune, dar n-am alte optiuni ...

erik
10-04-2006, 22:07
Razvane la dimensiunile alea pe care le-ai zis .. te-ai fi trezit intr-o noapte cu o inundatzie faina si cu vecinii in cap pe la 2 noapte.In plus de ai fi avut discus iti puteai lua adio de la ei deoarece ar fi murit rapid de tot.Nu faceti acvarii doar de dragul de a fi mari , imense.Incearca sa incepi cu unul mic cum am inceput eu , sa pui o pereche de gupi (masculii sunt superbi) vreo 4 perechi de xifo de diferite culori , platy si niste neoni de esti chiar obsedat de ei.


P.S la dimensiunile pe care le-ai zis inainte era o eroare de calcul matematic al celui care a incercat sa ti-l faca sau era un analfabet

Endo_ro
21-04-2006, 10:02
Incep prin a spune ca este foarte adevarat ceea ce au spus cei care au postat anterior.
Eu insa tin 4 discusi maturi intr-un acvariu de 70x30x40 fara nici cea mai mica problema. Nu folosesc tot felul de substante din comert care sa faca sau sa dreaga, ci respect doua reguli de aur: schimburi dese de apa si mancare speciala granulata. Nu tubifex sau alte porcarii. Cine vrea sa obtina randament maxim: inima de vita... putina. ;)

Tasha_meseriasha
29-04-2006, 00:55
E un petshop langa piatza muncii unde sunt discusi cu 50-70 RON. Cred ca maturi, nu ma pricep, dar sunt mari.

sorel
29-04-2006, 09:15
Nu tasha, nu pot fi maturi, poate sint la 10-12 cm. Maturi ajung la 17 - 20 cm. si nu pot fi mai ieftini de 150 RON.

steff
29-04-2006, 20:33
E un petshop langa piatza muncii unde sunt discusi cu 50-70 RON. Cred ca maturi, nu ma pricep, dar sunt mari.

Cu siguranta sunt pui, asa cum a spous si Sorel maturi ajung la 15-20 cm.