PDA

View Full Version : pui de gupy



loredana
07-03-2007, 06:31
aseara mia-a fatat gupoaica 6 pui pe care i-am separat intr-un borcan de 2 l,iar dimineata am mai gasit inca 6-7 pui.iam pus pe toti intr-un bol de 10 l,si am scos femela.ce sa le dau de mancare ca nu am nimic pregatit?hrana cu granulatie 0 pisata sau galbenus de ou?

pushky
07-03-2007, 12:11
Puii de guppy nu-s pretentiosi la papa; poti sa le dai ce mananca adultii "maruntit" bine, hrana lamelara, sau galbenus de ou fiert tare si pisat dar in cantitati mici ca strica apa (eu sifonez fundul acvariului de galbenusul pe care nu-l mananca in 4-5 min).
Daca poti, dale si hrana vie si cresc mai repede si mai frumosi (eu le dau tubi pe care-l maruntesc cu o lama)
P.S. Sa-ti traiasca si sa creasca mari si frumosi!!!

sarbu ciprian
10-03-2007, 11:07
sal am si eu o femela de guppy care cred ca a fatat cum imi dau seama ca nu am gasit nici un pui dar am impresia care burta mai mica nu sunt foarte sigur cand ca nu am mai urmarit de mult marimea burti imi puteti da niste sfaturi

loredana
10-03-2007, 11:13
pai daca are burta mai mica cu siguranta a fatat .dar daca nu ai separato mai mult ca sigur ca au mancat ceilalti pestii puii sau chiar ea.

sarbu ciprian
16-03-2007, 13:13
sal dupa cat timp pot sa pun pui cu pestii mari unde am 2 xupho 2 sanitari parinti si 2 moli? ca nu aprea am conditii pentru cei mici la ce temp ar trebui sati apa ?

kriss
16-03-2007, 14:05
la mine tempeartura este de 25 grade. timpul dupa care ii poti pune alaturi de ceilalti pesti variaza in functie de cat de repede cresc si cat de mari sunt ceilalti pesti. ii poti pune in acelasi acvariu in momentul in care nu mai incap in gurile celor mari. :)

sarbu ciprian
16-03-2007, 15:06
nu mai lamurit am zis ce pesti am eu dar de unde stiu daca incap sau nu in gura celor lalti pesti

wolfi
16-03-2007, 15:10
pana la 1cm incap; pana la 2cm e posibil sa-i mai ciupeasca; depinde si de alti factori, dar nu e cazul la tine (de exemplu daca ar fi fost un acvariu nou pentru pestii mari, n-ar fi fost asa de canibali)

Dudi
16-03-2007, 15:13
Si ce vrei acuma sa venim noi la tine acasa sa masuram gura fiecarui peste? :grin: ...fii serios...in general dupa ce depasesc 1.5 cm ii poti baga in acvariu, dar iti dai seama ca nu ii bagi langa cichlidae sau alte specii mai mari...bafta!

TBC
25-03-2007, 20:53
Cand incepe sa se deosebeasca mascul de femela? Am 10 pui de 3 sapatamani si sunt la fel, nici-o deosebire. Sunt la prima experienta acvaristica.

Burn_x1
25-03-2007, 20:55
mai asteapta 10 zile

Dudi
26-03-2007, 14:24
urmareste cand li se formeaza gonopodiul la masculi

eddy
23-05-2008, 21:09
:mrgreen: Am o femela guppy care mi-a nascut astazi pe data de 23-mai-2008 ora 11:20 in jur de 50 de puiutzi micuti si dragalasi.Aqm se afla in maternitate si se afla inafara oracarui pericol. As vrea sa stiu si eu cum sa cresc puii de Guppy : adica 1.Cand sa-i hranesc? | 2.Cu ce ? | 3.Ce temperatura sa aiba apa? | 4.Cand sa-i pun in acvariul mare ? | 5.La cat timp sa-i hranesc ? | 6.Si cand le dau culoile ca sunt facuti de parinti imperiali :P ? si cam atat :D Multumesc !!! :mrgreen:

blackmolly
23-05-2008, 23:04
Astazi, si femela mea black-purple mi-a mai facut o tura: 15-20 de mititei, n-am reusit sa-i numar. :bounce
@eddy, uite cum am facut eu cu prima tura: i-am tinut pe mititei in maternitate cam o saptamana-doua, in acvariul comun, deci, aceeasi temperatura au avut de "indurat". De mancare, le-am dat amestec de fulgi tetramin, spirulina si granule rosii(de la petshop, nu ma pricep), dar faramitate bine, pana s-a facut praf. De hranit, i-am hranit la un interval de 3 ore. Dupa o sapt, aveau cozile negre! Acum stau intr-un tarc mai mare, impreuna cu astia mici, care invata si ei taina mancatului. Peste o sapt, ii mut in noua casa, unde o sa zburde liber!

Sa ne traiasca gupisorii!

eddy
24-05-2008, 10:09
Multumesc mult pentru sfaturi sa-ti traiasca molyutzi :P

blackmolly
24-05-2008, 11:08
@eddy, sunt tot guppysori :grin: , varietatea black/purple (rusneci). Mollya mea mai are pana naste, e inca adolescenta.