PDA

View Full Version : Guppy dorm ?



badguygoodguy
28-09-2009, 23:16
Guppy dorm ? ca de fiecare data cand deschid becul ii vad vioi ...

melcu79
28-09-2009, 23:30
Nu dorm ca oamenii dar au perioade de repaus ce coincid uneori cu perioadele nocturne sau cu luminozitate scazuta!

aquafm
28-09-2009, 23:30
Sa stii ca aici parerile sint impartite. Cei care s-au uitat la ei pe lumina zic ca nu dorm niciodata, cei care s-au uitat la ei pe intuneric sustin ca mai si dorm. Cateodata, noaptea. Daca le dai pace :lol:

mihaim
28-09-2009, 23:32
:)) toti pestii dorm ... doar ca nu toti se culca odata cu noi :)

gupper
29-09-2009, 08:54
Salve,

subscriu, =)) dorm dar nu sforăie...

CataOlo
29-09-2009, 09:09
Nu va pot spune despre Guppy, dar va pot spune despre ai mei - cu certitudine dorm! Nu am avut de lucru intr-o seara si am zis sa ma duc sa vad ce fac "copiii" ... Am luat una lanterna mica, cu lumina difuza, si m-am uitat in acvariu. In prima instanta m-am speriat: pestiucii mei toti cuminti, nu misca nici unul, si neonii ... aproape transparenti! Bineinteles ca mi-am propus sa ii indop cu spirulina, sa le revina culoarea ... A doua zi, neonii mei bine-merci, colorati, vioi ... restul pestilor erau ca de obicei, veseli si sturlubatici ... Concluzie: dormeau! :roll:

danco79
29-09-2009, 09:56
Salve,

subscriu, =)) dorm dar nu sforăie...

Pai atunci de ce imi vibreaza apa in acvariu, noaptea, pe intuneric... :grin: ?

Haplo
29-09-2009, 11:31
Guppy dorm ? ca de fiecare data cand deschid becul ii vad vioi ...

Majoritatea pestilor dorm (sau se odihnesc). Guppy in mod sigur dorm. De obicei se pun cu burta pe nisip, o piatra sau in cel mai fericit caz pe frunze si se odihnesc/dorm.

frank
29-09-2009, 12:05
da, gupy se "odihnesc-dorm" noaptea, nu ati observat niciodata ca la aprinderea luminii ei inca mai sunt ceva timp in "transa" parca? nu se misca , nu nimica pana nu se "trezesc" calumea

vampirex
29-09-2009, 13:31
da, guppy dorm ....


chiar aseara m-am uitat la femela mea de guppy cu lanterna de la mobil si am surprins-o nemiscata printre frunzele de cabomba cum statea si dormea ... la inceput am avut impresia ca nici nu mai traieste ... apoi am vazut ca isi misca lent de tot innotatoarele .....

badguygoodguy
30-09-2009, 18:45
Da aia batrani dorm ...dar puietul...parc niciodata nu doarme :(

gupper
30-09-2009, 19:51
Salve,

personal cred ca insisti intr-o discutie care nu isi are rostul ... ti sa spus clar ... daca iti spunem ca si puii dorm va fi mai bine? :? sa spus ca in general pestii se odihnesc / dorm, nu sa specificat ca numai pensionarii ...

O seara placuta..
Florin

mihaim
30-09-2009, 22:05
Ai mei si sforaie ... :lol:

gupper
01-10-2009, 08:38
;new3 Cred ca trebuie sa ii operezi de polipi :mrgreen: am auzit ca la Spitalul de Copii "Grigore Alexandrescu" Bucuresti ar fi un doctor bun, daca vrei ma interesez si iti dau mai multe detalii...

Salve,
Florin

mihai2002
01-10-2009, 09:30
si la mine cam dupa jumatate de ora de la stingere e liniste aproape totala numai ancitrusii se agita
la mine guppy dorm in partea superioara pe frunze iar xipho si platy pe fund

focus
06-10-2009, 15:49
Si ai mei dorm, si guppy si xipho si molly si toti. Normal ca atunci cand aprinzi neonul incep sa se agite. Da nu cred ca exista vre-o fiinta pe lumea asta care sa nu doarma :) Poate politicienii care tot muncesc... :lol: in rest nimeni.

Odata cand te trezesti noaptea ca sa-ti satisfaci necesitatile fiziologice :lol: sa te apropii usor de acvariu si eventual uita-te in intuneric cu telefonul mobil si o sa vezi cum dorm ca ursul iarna

Haplo
06-10-2009, 17:35
Da nu cred ca exista vre-o fiinta pe lumea asta care sa nu doarma :)

Cica rechinii nu prea dorm. Sau ma rog, nu se stie daca dorm :grin:

gupper
06-10-2009, 17:41
Eu cred ca dorm si rechinii, dar dorm ca iepurii, cu ochii deschisi, ca au pielea scurta si......... =))

focus
06-10-2009, 19:34
Chear...asta e o tema interesanta! Deschidem un topic undeva? Exista vreo fiinta pe pamant care nu doarme?

CataOlo
07-10-2009, 21:36
Mai oameni buni! Se spunea ca lastunii (pasari) nu dorm ... dar s-au facut studii aprofundate, si s-a descoperit ca isi odihnesc emisferele cerebrale pe rand - juma' de vreier doarme, cealalta jumatate da din aripi, si invers ... Asta fara gluma, fara nimic! Deci ... nu cred ca sunt creaturi pluricelulare care sa nu se odihneasca, intr-un fel sau altul.

vampirex
08-10-2009, 09:08
Conform Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep)

... regular sleep is essential for survival ...

http://img35.imageshack.us/img35/7430/fishlw.jpg


iar ca si o curiozitate, undeva in josul paginii apare:

... killer whales and some dolphins do not sleep during the first month of life ...

oricum cred ca discutia s-a indepartat mult de umilul gup care trage la aghioase de numa numa ...

BMFCaesar
08-10-2009, 14:00
M-a pus :twisted: sa ma uit la apistogrammele mele sa vad cum dorm si le-am surprins in timp ce se iubeau...
Mi-a fost foarte rusine, de atunci am promis ca nu-mi voi mai spiona niciodata pestii dupa stingerea luminii. Noroc ca nu m-au dat in judecata!
glumita :mrgreen:

DeathAce
08-10-2009, 20:07
Foarte utile informatiile....eu am observat un guppy ca dormea si lam miscat cu un batz, si sa speriat saracu :lol:

gupper
09-10-2009, 07:56
Trebuia sa ii dai sa bea o cana de apa ... sa ii treaca de sperietura... :mrgreen:

DeathAce
09-10-2009, 08:34
Sa stii ca mi-a trecut prin cap....oare daca torn un pic de cafea in acvariu....devin mai vioi pesti?.....

danco79
09-10-2009, 09:21
Nu stiu daca doarme ca si celelalte animale, dar e cert ca se odihnesc, "deconectandu-se" de la traiul cotidian pe parcursul noptii, cand lumina e stinsa... :mrgreen:

Ce-ar fi sa le aprinzi si un trabuc havanez, daca le dai o cafea... :lol:

kriss
09-10-2009, 21:42
da, toti pestii dorm.
un prieten a venit in vizita zilele trecute si femela de betta dormea pe-o parte pe niste plante de la suprafata. a atins-o spunandu-mi ca am un peste mort in acvariu. :?
evident ca a fugit speriata saraca.

paulpaul94
24-10-2009, 22:05
da prietenul nu s-a speriat si el: :lol:

tudosie eugen
24-10-2009, 23:18
Asa dormea un fost si foarte batran gup (primul meu gup) - visa ca e MIG - se invartea de numa numa, mai dadea si cate un botic in geam ..... a, a .... ? what .. ? ..... si o lua de la cap. Imi pare rau ca nu i-am facut film, tare era frumos, un albastru leopard.

MadalinM
22-11-2009, 20:38
azi noapte m-am uitat in acvariu pe la ora 3 , intreadevar dormeau pe nisip si pe cateva plante, dar am fost surprins cand am vazut ca femelele de guppy si-au schimbat culoare la inotatoarea dorsala pana pe la mijlocul corpului...ele avand o culoare stearsa in mod normal...de data asta erau foarte inchise la culoare...aproape negre...am tinut lumina aprinsa in jur de jumatate de ora , timp in care si-au revenit in proportie de 50% la normal... azi dimineata cand ma trezii era totul normal...

aveti idee ce sa intamplat? inca sunt incepator in acvaristica....

Citat din regulament : v) Primul post al unui user nou trebuie sa fie o prezentare la sectiunea Introducere sa stim cu cine discutam. Te rog sa te conformezi . (Angelina)

CataOlo
22-11-2009, 20:41
Dormeau!

Pestii isi schimba culoarea cand dorm, se "camufleaza". De ex. neonii devin aproape transparenti ;)

BBogdan
22-11-2009, 21:44
la fel si guppy se camufleaza cand dorm,adica devin mai transparenti...am obserat asta cand m-am uitat cu o lanterna cu lumina difuza la o femela care trebuia sa fete si spre suprinderea mea ea era total transparenta si nici in zona unde se aflau icrele nu era neagra..arata asemeni unui peste mort,dar bineinteles ca dimineatza si-a recapatat culoarea(in obrajori:P)