PDA

View Full Version : Cum se poate scade kH-ul apei din acvariu ?



ulyse
24-02-2007, 14:27
Intrebare : cum se poate scade kH intr-un acvariu in acelasi timp cu introducerea de CO2? ... KH creste in cazul aditiei de CO2 ? Solutii pentru cresterea kH exista (am vazut la Sera parca), dar pentru scaderea kH ?

Sorin
24-02-2007, 14:46
Problema se rezolva folosind acid clorhidric :)
Exista solutii bazate pe acest acid in comert, dar la Sera nu am vazut. Evident scade si pH-ul, mare grija la concentratii. Aditia de CO2 nu schimba in mod esential KH-ul.
Totusi am inteles ca si turba scade KH-ul, la fel si unele plante gen elodea.

Betta_Boy
24-02-2007, 14:48
La ce te referi cand spui kH? Vrei sa spui CH? Adica duritatea carbonica...? Daca la asta te referi pot sa te ajut daca nu imi pare rau.... Deci sa o luam cu inceputul: CH este valoare de masurare a concentratiei de hidrogen carbonat. Acesta functioneaza ca un amortizor al pH-ului. Pentru reglarea valorii CH-ului exista TetraAqua CH Minus si TetraAqua CH Plus.

Sorin
24-02-2007, 15:36
Acel produs de la tetra se numeste "Tetra Aqua pH/KH Minus", probabil se bazeaza tot pe un acid tare, daca nu chiar cel clorhidric. Din cauza faptului ca CO2-ul, pH-ul si KH-ul sunt strans legate, nu poti sa scazi KH fara sa scazi si pH. Dar! in momentul in care adaugi un astfel de acid, intai scade KH-ul mai mult decat pH-ul. Asta pana cand KH-ul ajunge la o valoare suficient de mica incat sa permita pH-ului sa varieze mai mult (rolul de "buffer" al KH-ului fata de pH). Asadar poti sa faci sa scazi KH, cu o variatie destul de mica a pH, folosind acel produs de la tetra, punand mult mai putin decat indica ei acolo. Dar nu stiu sa-ti spun o concentratie exacta, oricum depinde si de KH-ul pe care il ai tu acum acolo.

Totusi nu inteleg de ce vrei sa scazi aceasta duritate carbonica? Pentru va trebui sa scazi si CO2-ul ca sa mentii constant pH-ul, la un KH mai mic.

ulyse
24-02-2007, 18:31
pai am observat ca a crescut kH (de la 6 pana la 10), desi bag aceeasi cantitate de CO2 ca si pana acum ; pH-ul a ramas aproximativ constant 7 ; e adevarat ca am mai scos ceva plante ... asta sa fie cauza ?
... in plus, desi am nitrati, nitriti, fosfati zero, algele filamentoase (din acelea verzi si lungi, unele de cativa centimetri) cresc ca nebunele :cry: ... cum scap de ele, ca m-am saturat sa le curat mereu?

Betta_Boy
24-02-2007, 18:39
kH 10 :shock: ???? Cand ai facut ultima oara testele??? Cum poate sa ajunga de la valoarea normala, adica 3, la 10 :shock: ?

Danny
24-02-2007, 18:52
eu zic ca este foarte ok kh 10.. fluctuatiile ph-ului vor fi minime la asa o duritate temporara.. ai in gand sa schimbi valoarea ph-ului? daca nu, lasa kh-ul asa cum este.

ulyse
24-02-2007, 18:56
acum kH = intre 6 si 10 :oops: ... , parca mai apropiat de 6, nuantele de verde sunt foarte apropiate la 5 in 1 Tetratest-ul meu :roll: ; pH = 7

Betta_Boy
24-02-2007, 18:59
Ciudat.... ce material filtrant folosesti ?

Danny
24-02-2007, 19:03
http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=2236 citeste aici, iti explica ce face fiecare si cum le reduci/scazi.. desi e de preferat sa nu te joci cu kh-ul..

Ro_land
24-02-2007, 20:02
Desi destul de scumpe aceste teste 5 in 1 nu pot arata valoarea exacta. De ex. la mine nu pot distinge KH si GH dupa culoarea betisorului. Am masurat cu un test dedicat pentru KH si am vazut care este valoarea corecta, nici nu se apropia pe betisor.
Algele tale nu sunt din cauza KH-ului, si eu am KH exact 10, numai bine pentru a mentine o valoare constanta a PH=6.9 cu adaugarea de CO2 semiautomat din sticla cu drojdie si zahar.
Daca ai filtru extern, poti pune turba (peat) de ex. Tormec de la JBL insa aceasta iti va scadea si PH-ul pe langa scaderea cu aprox. 2 grade a KH-ului. Poti produce astfel mari schimbari in proprietatile apei avand ca efect nu dezechilibru major, deci recomand atentie si cantitati reduse!

ulyse
24-02-2007, 20:15
oK ... am inteles, nu ma joc cu kH-ul ... la mine kH a crescut datorita GH (peste 16), am introdus elodea care va scade GH-ul si kH la valori normale
... totusi, cum scap de algele verzi filamentoase ? SAE le mananca? ... se pare ca numai melcii sunt interesati de ele ;)