PDA

View Full Version : Moarte suspecta!



ssilviuu
16-09-2009, 15:49
In cazul unei scaderi de ph,nu ar fi normal sa aiba de suferit toti pestii?Intreb asta pentru ca de 4 zile am o "bomba" cu drojdie,iar azi cand am ajuns acasa am gasit 3 pui de ancistrus morti.Primul gand a fost ca se trage de la prea mult co-2(2 bule/3s) si implicit o scadere brusca a ph-ului.Dar ceilalti pesti nu dau nici-un semn de boala..sunt vioi,mananca si inoata normal.Aveti idee ce le-ar fi putut provoca moartea?Acvariu are 50 de litrii,plantat mediu.

Norberto93s
17-09-2009, 17:27
baga o bomba cu hidrogen :twisted: ( glumesc)

ADI_SABA
18-09-2009, 13:39
In primul rand trebuie sa incetezi cu co2-ul.Ancistrusii sunt pesti rezistenti,dar ceva s-a intamplat acolo.Fa niste teste la apa sirenunta la bomba! nu e de joaca cu bomba la un bazin atat de mic,pentru ca poate da peste cap ph-ul,mai ales ca ai 2/3 bule pe secunda,care o sa fie 3/4 bule pe sec. cand creste temperatura in camera.Nu pot sa te asigur ca bomba e motivul mortii pana nu verifici valorile ph,kh,gh,co2, no2,no3..deci cam multe.Dar ca sfat renunta la bomba,e periculoasa pentru un acvariu de 50l..Bomba poti sa o folosesti la un acvariu de peste 100l,insa tot pe riscul tau.Numai bine si pesti sanatosi!

ssilviuu
18-09-2009, 14:42
Nu ai inteles bine,am 2 bule la 3 secunde...cam o bula la 1,5 secunde:)!Ms de sfaturi!

viviparu'
21-09-2009, 10:48
Din cate stiu prin zona voastra apa este moale. In contextul asta, pH-ul vireaza imediat in jos.

Ceilallti pesti ce erau? Ca daca erau caracide atunci le convine o apa mai acida.