PDA

View Full Version : betta



bitz
19-02-2007, 02:08
salutare! cine poate sa ma ajute cu ceva? de ceva timp am o pereche de betta care tot incerc sa i reproduc.dar nu pot! am respectat toate 'regulile' lui betta (temperatura,loc..etc) dar...nimic. un prieten mi a spus ca din cauza masculului.crede ca ai batran.cum as putea sa im i dau seama? va multumesc!

Laurentiu Craciunas
20-02-2007, 01:24
Pana unde merge depunerea? fugarire femela/construire cuib/etc, incearca sa dai mai multe detalii despre comportamentul lor.

bitz
20-02-2007, 12:16
pai ce sa zic? totul merge bine pana la iesirea alevinilor.perechea sta intr un separeu fara filtrare,fara lumina prea puternica.cuibul e construit de...azi 6 zile.el fugareste femela cand ai vine in cale.restul pazeste cuibul.. ce vroiam sa intreb, temperatura trebuie sa fie permanent la 30 grade?.ca noaptea scade, la 26 nu am variator de temp.(sau cum se cheama).ce as putea sa fac?sa mai mut femela?etc. multumesc !

catalinsapasu
20-02-2007, 13:49
Da, femela trebuie scoasa imediat ce a depus. Altfel masculul o sa o bata pana o omoara. Masculul ramane singur sa aiba grija de icre si de alevini.

Mai precis, zi-ne ce nu merge. Nu iti traiesc puii, sau ce?

bitz
20-02-2007, 18:22
da chestia cu femela stiu ca trebuie scoasa, da de unde stiu eu ca a depus...pui nu am vazut deloc.poate sa fie femela prea tanara ? cat dureaza pana ce ies puii din momentu depunerii? is incepator la betta, sper ca ca nu pun intrebari stupide. multumesc! pt raspuns

Laurentiu Craciunas
20-02-2007, 19:12
Dupa ce incepe sa depuna femela nu se mai indeparteaza de cuib decat foarte rar si pt perioade scurte, daca vezi ca incepe iara sa se ascunda inseamna ca a terminat depunerea...

Dar: sunt multe femele care ajuta masculul la intretinerea cuibului dupa depunere, si nu o sa plece chiar daca au depus, asa ca practic femela se scoate sa nu ia bataie, nu de altceva...

Diferenta de 4 grade e foarte mare pt pui... e acoperit acvariul? Incearca sa tii temperatura la 29, totusi 30 cam mare chiar si pt Betta

La 29 de grade puii ies cam in 36 de ore, timpul creste invers proportional cu temperatura pt ca la 24-25 de grade sa eclozeze cam in 48 de ore.

bitz
20-02-2007, 19:48
mersi mult.chiar o sa am grija de temperatura dak nu eprea tarziu. acvariu e acoperit. in cazu in care nu ies puii in termen max. ce se intampla mai depun odata? deocamdata nici vorba de ciondaneala intre ei. o sa am rabdare. mersi inca odata..

Laurentiu Craciunas
20-02-2007, 20:43
Vor mai depune, dar nu imediat (normal), trebuie sa se refaca icre...