PDA

View Full Version : help pls



oaka
28-01-2006, 15:08
Am cumparat 13 nigrofasciatum si is inca pui,vreau si io sa aflu cum se inmultesc ? cu toate ca,mai am de asteptat pana cresc mari ,am auzit ca pe la 15 luni ajung maturi ,ii adevarat??si mai ceva nu prea seamana cu cei din poza de pe sait, arata exact ca si nigro-fasciatum(gunter) dar amei mai au doua pete in plus una pe branhie si alta pe mijloc.Cei de la farmacie or zis ca is nigro fasciatum si io is in dilema .Cer si io o parere,posibil sa fie sau nu cu toate ca are punctele alea doua pe ei ?sau doar cand iis pui le au si la maturitate dispar??

bogdan
28-01-2006, 17:25
Si eu am avut nigro si aveau o pata acolo pe branhii dar in mijloc nu ,dar stai linistit pot fi si unele exceptii.
Apropo de inmultire stiu ca se inmultesc pe la 12 luni de viata deci un an si ceva iar aceasta inmultire este fffff usor de realizat.Din acei pesti pe care ii ai se pot face cel putin 2 perechi.
Sunt ff putin pretentiosi in ceea ce priveste calitatea apei putin mai sensibili fiind pui.
parintii isi vor apara cu inversunare progeniturile nelasand pe nimeni sa se apropie de locul unde se afla micutii
Iti urez bafta dar mai ai mult de asteptat pana la inmultire.Ai grija de ei deoarece o sa vezi ca au cu adevarat un comportament agresiv unii fata de altii comportament ce iti va demonstra ca ai in acvariu cu adevarat niste ciclide chiar daca au dimensiuni mici ;)

oaka
28-01-2006, 19:04
Mersi mult pentru sfat.Vreau sa imi iau mai cateva ciclide dar sa nu creasca asa de mari ,cam ce mati recomanda?si vreau sa le pun intr-un acvariu de 90 de litri,se poate?? 8)

bogdan
28-01-2006, 20:39
Eu am 4 cichlasoma meeky {imi plac} si iitin in acvariu de 50 litrii vreau ca in viitor sa le fac unul macar de 100 .In acvariu de 90 de litrii poti sa tii fara probleme 2 perechi de nigro sau 2 perechi de meeky.Apropo de recomandari eu ti-asi recomanda cichlasoma meeky si octofasciatum dar sunt ceva mai mari la maturitate {octofasciatumul} de ce ii recomand? Au un comportament uimitor si un colorit muninat .bineinteles tinand cont si de acvariul pe care l-ai precizat 90 l

oaka
29-01-2006, 00:04
Mersi pt sfat cred ca merg pe mana ta si imi iau niste meeky,sa nu te mint dar pana acuma nu am mai vazut {octofasciatumul} nici nu am idee unde se gasesc.io is din c-s si la mine in zona cam slabute is farmaciile in pesty mai mult din timisoara mi-am luat.