PDA

View Full Version : ciclare



ady
16-02-2007, 23:38
Am vazut fel de fel de discutii legate despre ciclare si m-am gindit sa aduc discutia intr o alta zona poate mai buna poate mai rea.....
Vom vedea si parerea altora legat de ideia mea
De curind am cumparat un acvariu de 80l pe linga cel de 80 pe care l am
Inainte de a face cava am adaugat in acvariul populat inca un burete pe care l am spalat impreuna cu cel folosit in acelasi lighean cu apa din acvariu
Acum ambele lucreaza simultan
Buretele nou a inceput sa se inchida la culoare imediat in 2...3 zile
Intre timp am extras din acvariul functional in jur de 30 litri de apa ciclata pe care urmeaza sa o pun in celalalt acvariu,completind diferenta cu apa statuta
In urmatoarele 2..3 zile am sa mai scot in jur de 10 .....20 de litri
La final am sa pun cei 50 de litri obtinuti astfel direct in acvariul cel nou apoi voi transfera unul din bureti...apoi il voi popula cu pesti si plantefara a mai astepta 2..3 saptamini pentru ciclare
Nu stiu daca procedez bine sau nu dar macar incerc o chestie logica dupa parerea mea...
Am sa va tin la curent cu ce se intimpla, insa nu cred ca vor fi probleme

wolfi
16-02-2007, 23:45
nu bag mana in foc ca e bine ce spun, dar eu am inteles ca bacteriile triesc mai mult in substrat si in burete, mai putin in apa; deci tu nu faci altceva decat sa "insamantezi" noul acvariu cu bacterii din cel vechi, dar acestora tot le trebuie timp (mai putin decat fara ele, e adevarat) sa se inmulteasca suficient

nu cred ca iti mor pestii daca ii bagi dupa procesul tau, dar nici nu cred ca acvariul se poate numi ciclat dupa 3-4 zile cu apa din vechiul acvariu + burete folosit

dar astea sunt presupunerile mele, cine stie sigur e rugat sa ma corecteze :)

Al_koholic
17-02-2007, 13:19
Inteleg ca in noul acvariu apa o sa balteasca nu? Daca da, nefolosind niciun filtru degeaba faci tot tratamentul asta. Fara plante care sa produca oxigen( foarte necesar pentru bacterii), fara filtru care sa creeze un circuit al apei, fara substrat? ( nu spui daca ai substrat in noul acvariu) bacteriile nu au unde sa-si creeze colonii iar cele care, prin procesul de extragere a apei din acvariul ciclat, se afla in apa vor muri.

ady
17-02-2007, 18:11
Cei 30 litri de apa pe care i am scos au stat 2 zile in bidoane .Sper sa nu fi murit bacteriile in timpul asta
Astazi am pus acvariul la treaba cu apa din bidoane , nisip plante filtrul din acvariul functional din care am mai scos o parte din apa punind-o in cel de-al doilea
Restul de apa l am pus de la izvor dupa ce a stat 24 de ore in bidoane...
Deocamdata treaba merge bine am pus si 10 scalarei mici in el impreuna cu 2 gurami 2 betta si 5 leri
Am sa revin cu detalii pe parcurs in functie de problemele care vor aparea

Daniel
17-02-2007, 21:03
Eu recomand de mai mult timp modalitatea aceasta rapida de ciclare. Cum spunea si Al_koholic, timpul scurs intre momentul spalarii buretelui murdar in noul bazin si momentul in care filtrul din noul bazin incepe sa functioneze nu trebuie sa depaseasca 30 de minute.

ady
18-02-2007, 00:13
Deci din ce mi dau seama apa nu e asa importanta...
Mai important sa fie buretele?
Tot ce e posibit el poate adaposti turma de bacterii iar apa folosita poate sa fie doar statuta,filtrul ciclat sa aiba grija cu ce o populeaza...
Oricum ajuta mult sa pui intr un acvariu al 2 lea burete la "clocit" el se cicleaza imediat ajutat de primul ,iar apoi cind pui in acvariul nou buretele gata ciclat treaba merge mult mai bine
Am sa va tin la curent cu ce se intimpla la mine mai departe...

Sorin
18-02-2007, 01:56
Deci din ce mi dau seama apa nu e asa importanta...
Apa este importanta, contine hrana bacteriilor, amoniu si nitriti.
E clar ca aceste bacterii se dezvolta mult mai repede intr-un filtru aflat intr-un acvariu ciclat. Dar bacteriile trebuie sa fie dezvoltate si in substrat. Apoi pana la stabilizarea acvariului mai dureaza, pot sa apara variatii semnificative de ph, nitrati, nitriti, fosfati, etc. Aceste variatii pot duce la explozii de alge sau o groaza de alte microorganisme. Pestii rezistenti pot face fata chiar daca acvariul nu este inca ok, dar din asta nu se poate face o regula. Cu niste teste de apa poti intelege mai bine cat dureaza pana totul ajunge la un echilibru in acvariu. Sunt sigur ca dureaza mult mai putin, oricum.

Solaris
19-02-2007, 02:52
Cei 30 litri de apa pe care i am scos au stat 2 zile in bidoane .Sper sa nu fi murit bacteriile in timpul asta
bacteriile mor in circa 2 ore daca nu exista curent continuu de apa. ma refer la alea din burete, ca in masa apei nu sunt in cantitati semnificative.