PDA

View Full Version : Good bye my friend



gregorio
29-08-2009, 16:20
Lucrul care m-a pus pe gânduri era următorul ....caraşii nu mai mâncau...stăteau la suprafaţă şi..."mâncau aer". Era o schimbare bruscă de comportament...mi-am spus că o fi din cauza apei ce avea 29 de grade. Am pus ceva ventilatoare..un cubuleţ de gheaţă într-un colţ greu accesibil....mă rog...nu am făcut mare brânză. Cred că am greşit când am oprit filtrul azi noapte. Cred... Dimineaţă am găsit peştişorul preferat al soţiei...mort. Un caras auriu voalt de 10 cm statea cu burta in sus între plante. Nici nu mai ştiam cum să fac să-l scot mai repede să-l ascund....L-am introdus într-o pungă şi l-am băgat la congelator. Sunt decis să-i fac ...autopsie. Să vad ce avea în burtă...prea era umflat.
Azi când a venit de la serviciu...a fost jale....de ce tocmai peştişorul ei?...greu...Nu mă certaţi ca nu citesc articole despre carasi sau alte alea...nu acum.Dar as vrea ceva pareri.
Până una alta....good bye my little golden friend.

Tatanka
29-08-2009, 16:30
Imi pare rau de pestele tau...
29*C constante- presupun ca asa a fost- in captivitate, varietate grasuta, sincopa de cateva ore in aerare, poate si o indigestie-> imunitate slabita-> atac bacterian in forta. Daca si solzii erau exfoliati- zbarliti- atunci tabloul ar fi complet- hidropizie.

Decamio
29-08-2009, 16:34
Din curiozitate: ce au mancat cu o zi inainte? Ai pus cumva mai multa mancare decat de obicei?
Treaba cu filtru inchis peste noapte nu imi suna bine. Poate o sa sara in sus unii, dar carasii rezista si la 32 de grade...

Angelina
29-08-2009, 16:40
Mda Cami rezista, dar NU fara aer :x Inca o victima a ignorantei ... Pacat.
LE Daca a oprit si filtrul posibil sa se si deciclat , deci ...cine stie de ce a murit ? Lipsa aerului banuiesc eu , insa putea fi si o intoxicaie cu nitrit sau/si amoniac. :?

ionutlatcan
29-08-2009, 16:52
Inainte sa-l faci ignorant pe colegul nostru ar trebui sa il intrebi de ce a oprit filtrul. Suntem pe un forum de acvaristica si scopul nostru nu este sa atribuim epitete nepotrivite colegilor.

snakefishmike
29-08-2009, 17:54
http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=22658
E o consecinta a faptului ca de la inceput n-ai ascultat de ceea ce ti sa spus , sau s-a scris aici pe forum Nici atunci si nici acum sau in viitor nu voi fi guru , dar cind deschid gura sau tastez ceva , am o baza in spate .
Poate data viitoare mai asculti si de altii cu ceva ani de crescut pesti in spate ;)
si eu merg pe ideea de hidropizie careia i-a pus capac o embolie gazoasa .

Tatanka
29-08-2009, 20:01
Poate o sa sara in sus unii, dar carasii rezista si la 32 de grade

Nu sare nimeni, si te-as ruga sa nu-mi atribui calitati atletice- desi saream fenomenal, de unde stii?- nici mie, unul din cei vizati direct, nici altor sustinatori anteriori ai apei mai reci ptr. carasi. Poate om sti si noi cate ceva si nu se cade...
Normal, nu neg ca stau si la 32- ce spui de 35? Ca stau, e cert. Si tu stai la 100 o perioada de ordinul zecilor de secunde, sau la 45-50 de ordinul zecilor de ore, chiar luni, daca ai racoare noaptea, dar nu ti-ar pica bine. Mai ales daca te-ai sui la vreo 40 de ani si 90 kg, si ai fi lucrat pana atunci la birou, cu ochii in ecran.

Nu ignora:

constant, in captivitate, varietate grasuta, sincopa de cateva ore in aerare, poate si o indigestie
Stau, saracii, dar toti factorii astia, plus ca e sfarsit de August- adica o intreaga vara de caldura de bloc, constanta- pot rapune un batranel grasut cum era caraselul acela. Chiar si salbaticiuni mai suple si tinere, la urma urmei!

Decamio
29-08-2009, 21:32
@Tatanka, ma referam ca nu mor la 32 de grade... ca sunt chinuiti, binenteles, la maximum. Dar nu asta cred ca e cauza decesului pt ca el prezenta mai sus lucruri legate de temperatura (cub de gheata si asa mai departe).

gregorio
29-08-2009, 22:26
Buna seara.

Imi pare rau de pestele tau...
29*C constante- presupun ca asa a fost- in captivitate, varietate grasuta, sincopa de cateva ore in aerare, poate si o indigestie-> imunitate slabita-> atac bacterian in forta. Daca si solzii erau exfoliati- zbarliti- atunci tabloul ar fi complet- hidropizie.
Buna seara T. Intr-adevar..temperatura a cam jucat ping-pong...29-30-28-29-30...insa pestisorul arata ...foarte bine ...as spune , exact ca in poza
http://photo.acvarist.ro/acvarii-auras-4974.htm

Din curiozitate: ce au mancat cu o zi inainte? Ai pus cumva mai multa mancare decat de obicei?
Treaba cu filtru inchis peste noapte nu imi suna bine. Poate o sa sara in sus unii, dar carasii rezista si la 32 de grade...
...nu pot spune ca i-am indopat...chiar am fost zgarcit..le-am dat fulgi de la "Nature"-Raggio Di Sole si perle pentru goldfish de la JBL "NovoPearl. Printre picaturi am dat si putina hrana pentru Beta...ceva marunt..."Betta Bio-Gold"(produs Hikari).
Treaba cu inchiderea filtrului a rezultat dintr-o ecuatie cu doi termeni...prietenul meu de la Cluj care are un bazin de vreo 200 de litri cu ciclide, inchidea noaptea filtrul(ca sa nu ne deranjeze ) si la intrebarea mea de ce il inchide, raspundea ca nu este necesar sa mearga toata noaptea. Asa o fi ...nu am citit despre ciclide. Al doilea termen..sunt eu, care nu am vrut s-o deranjeze pe sotia mea zgomotul filtrului. De fapt...daca stau bine si ma gandesc...filtrul a fost inchis...doua nopti la rand.


Mda Cami rezista, dar NU fara aer Mad Inca o victima a ignorantei ... Pacat.
LE Daca a oprit si filtrul posibil sa se si deciclat , deci ...cine stie de ce a murit ? Lipsa aerului banuiesc eu , insa putea fi si o intoxicaie cu nitrit sau/si amoniac. Confused
..mda...la mine in "vila" familia mea convietuieste cu un bichon de 12 ani, un perus de 3 ani, 400 de cactusi si 3 acvarii cu ...40 de pestisori . Poti sa-mi spui oricum ...numai ignorant cred ca nu sunt.

O alta lipsa pe care o recunosc este aceea a lipsei unor teste pentru amoniac..

Poate data viitoare mai asculti si de altii cu ceva ani de crescut pesti in spate
Draga sefule...noi am mai avut "contre"....si nu cred ca am chef...da..chef acum sa reincep. Experienta se dobandeste trecand in decursul anilor printr-o sumedenie de incercari. Multe se invata atunci cand "dai cu capul" .....Spui ca ai 20 de ani de experienta in acvaristica...laudabil...eu am 20 de ani de experienta in domeniul cactusilor...acvaristica pot spune ca a fost criogenata de cand aveam vreo..12 ani?..asa cred.
Iti multumesc pentru interventie, chiar daca putin cam "spirtoasa"...nu scapai tu ocazia sa dai cu barda...macar putin..asa...ca sa nu-ti iesi din mana.

In incheiere..in acelasi bazin ...acum...vietuiesc: un caras telescop negru(karateka), o femela guram si un exemplar mic de 4 cm( ar vrea el sa fie mascul... :lol: ), doi scalari, doi carasei voalati (5 si 4 cm)...vreo 7-8 pui de ancistrus si 2 SAE. Beta i-am scos si i-am cazat intr-un bazin de 7 litri.
In bazinul 2...5 zebre, 2 Molly, 3 Terneti, 4 Corry, 6 ancistrus mici si vreo 10 melci.
Bazinul 3 nu este populat inca...sta la ciclat. :bounce
B1=58 litri
B2=35 litri
B3=45 litri


Va multumesc tuturor pentru interventii.

snakefishmike
29-08-2009, 22:32
Eu cred ca niste "contre la subiect" sunt constructive ;)
Zici ca ai citit ceva pe la cichlidae , dar n-ai gasit nimic despre oprirea filtrului . Normal pt ca asa ceva nu se face indiferent de acvariu . Daca insa citeai ceva pe la sectiunea articole , asa cum ti-am sugerat mai de mult , ai fi aflat de ce nu se opreste filtrul decit strict pt mentenanta .
Si apropos , experienta o poti capata si prin studiu ;) , cit si din greselile altora ;)

mihaim
29-08-2009, 22:40
In incheiere..in acelasi bazin ...acum...vietuiesc: un caras telescop negru(karateka), o femela guram si un exemplar mic de 4 cm( ar vrea el sa fie mascul... :lol: ), doi scalari, doi carasei voalati (5 si 4 cm)...vreo 7-8 pui de ancistrus si 2 SAE. Beta i-am scos si i-am cazat intr-un bazin de 7 litri.

In bazinul 2...5 zebre, 2 Molly, 3 Terneti, 4 Corry, 6 ancistrus mici si vreo 10 melci.
Bazinul 3 nu este populat inca...sta la ciclat. :bounce
B1=58 litri
B2=35 litri
B3=45 litri

in concluzie o mare ciorba de peste .. in B3 ce iti propui sa chinui?

gregorio
29-08-2009, 22:43
in concluzie o mare ciorba de peste .. in B3 ce iti propui sa chinui?

...pai....ceva morcovi...telina...un cartof...ceapa....si o mana de orez....ca la ciorba, nu?

gregorio
29-08-2009, 22:47
Zici ca ai citit ceva pe la cichlidae , dar n-ai gasit nimic despre oprirea filtrului .

Sefu'...NU AM CITIT despre ciclidae...

Tatanka
29-08-2009, 22:48
Gregorio,

Oprirea filtrului duce la sufocarea coloniilor de bacterii, deci nu ai avut filtrare. Complexul ala de factori, din care stiu, nu cred, ca temperatura a fost cel mai important, ti-a terminat pestele. Argument:

Am tinut vreo 700 grame de carasi, mari si mici, in 80 de litri, toata iarna, cand temperaturile au coborat de la 18 pana la minim 10, si iar pana la vreo 18 in primavara. Un filtru simplu de burete, un powerhead -cel mai mic PH chinezesc atasat la el- si hrana o data pe saptamana. Apa perfecta, schimbata de doua ori cate jumatate in tot intervalul.
Crezi ca mai tinea mult figura dupa ce temperatura se stabiliza la 18 si chiar crestea? Categoric nu! Iesea supa aia imputita plina de toxine cunoscuta incepatorilor, in nici 3-4 zile. Asa ca am schimbat conditiile de iernare cu cele de sezon activ, aducand mai aproape de normal acea proportie volum de apa/masa corporala pesti, la care se refera toti- i-am imprastiat in mai multe bazine, afara, unde era tot racoare.

Cactusii... "Mescalero" iti spune ceva?

gregorio
29-08-2009, 23:33
Cactusii... "Mescalero" iti spune ceva?
Iti multumesc pentru cuvintele tale. Cat despre Mescalero(enciclopedisti)....mai are avatarul ala cu mascariciul? :mrgreen:....Dar "Hagrid" iti spune ceva?

Tatanka
29-08-2009, 23:39
Mescalero nu a avut niciodata avatar cu mascarici. Era juma' cap de mort- juma' smiley. Uriasul e binevenit in lumea pestilor si vom fuma ierburile sacre cu totii- cu tot cu pesti. Am zis!
new7

Edit: raspund aici ca sa nu prelungesc off-topicul :lol: .
Cred ca fum in ochi!

snakefishmike
29-08-2009, 23:42
Aha ! Asta poate fi o cauza a mortii pestelui :lol: :lol: :lol: Ceai sau fum ? =)) =)) =))

Gabii
05-11-2009, 11:20
Din experienta..
Am tinut pui de crapi koi si carasi cometa intr-un acvariu de 400 ani la rand
2 filtre resun 2500 sp din alea mari - mergeau non-stop. Se imbacseau la maxim 2 saptamani, desi aspiram aprape zilnic substratul.
Se mai intampla sa opreasca bulangii astia de la renel curentul cate 2 -5 ore.. . Cand se oprea curentul mai mult de 2 ore deja era belea mare cu pestii, toti erau la suprafata disperati dupa aer. Cand intreruperea dura mai mult de 2 ore trebuia sa stea careva =?= io sau nevasta-mea - cu furtunu sa suflam pe duda.
Cand se intampla intreruperea noaptea sau cand eram la scarbici si nu observam la timp ca sa curat filtrele- mureau pe capete datorita aoniacului si a deciclari acvariului (crapau bacteriile denitrificatoare din filtre) ..
Mai ales la carasi si crapi koi - oprirea filtrulu este cauya principala a imbolnavirilor-deceselor. Sunt niste pesti mancaciosi si cacaciosi, produc muuulta mizerie, multe fecale, sparcaie destula hrana nedigerata complet - iar daca bacteriile denitrificatoare nu isi fac treaba, atunci apa se impute extrem de repede..